використовуємо простір креативно та функціонально
Для створення в приміщенні найбільш ергономічної обстановки дизайнери вдаються до різних хитрощів. Для найбільшої функціональності кухні необхідно використовувати якнайбільше місць для зберігання наявного начиння. Тому меблів буває недостатньо і дизайнери використовують різні ніші як системи зберігання.
Основні властивості та особливості такого архітектурного елемента
Стінова ніша – це заглиблення у стіні, що має декоративне чи функціональне призначення. Вона служить для створення незвичайної композиції та надання приміщенню додатково оригінальності. Таку нішу можна створити на етапі проектування приміщення, так і вирізати в стіні під час ремонту.
Насамперед, виїмка в стіні – це додатковий простір, який можна використовувати на власний розсуд. Найчастіше нішу роблять у гіпсокартонній перегородці. Сучасні ніші вже не можна назвати додатковими поличками. Це самостійний архітектурний елемент, який виділяється кольором та підсвічуванням, а також вирішує деякі практичні завдання.
За кольором ніша може бути контрастною або однотонною з основним кольором стін. Єдиною рекомендацією в цій галузі може бути не використовувати темні кольори, тому що тоді ніша втратить свою привабливість і буде схожа на наскрізний отвір у стіні.
Форма ніші залежить від меблів та форми самої кухні. Якщо тут є диван або широкий стіл, то краще розмістити виїмку горизонтально. Вона підкреслить загальну тенденцію розташування ліній у приміщенні. А якщо розташувати її на короткій стіні, то можливе візуальне подовження цієї поверхні. Вертикальна ніша подарує легкість громіздких меблів і підніме стелю. Таке заглиблення можна помістити біля вікна чи дверей.
Джерелом поширення таких архітектурних прийомів вважається рустикальний стиль. Для нього властивим було облаштування поличок у вигляді ніш у стінах. На сьогоднішній день у багатьох популярних стилях використовуються ніші як декоративний елемент.
У стилі кантрі ніша у стіні забарвлюється у той самий колір, що вся стіна. Найчастіше функціональне навантаження на таку конструкцію мінімальне і воно є просто прикрасою кухні.
На відміну від попереднього варіанта класичний стиль оформлення кухні передбачає практичне призначення ніші. У такому варіанті ніша має закруглену зверху форму і виділяється білою окантовкою. Внутрішня частина ніші забарвлюється в контрастний з основним кольором стін відтінком.
У ретро-стилі ніші використовуються для розміщення картин чи фотографій. В оформленій у ретро або класичному стилі кухні ніші розташовуються симетрично один до одного. Підсвічування у разі є рідкісним елементом.
Сучасні стилі дозволяють фантазії декоратора розгулятися. Тут немає обмежень за формою та кольором. Ніші на кухні, оформленої в сучасному стилі, можна засклити, пофарбувати в незвичайний колір або розташувати в нетиповому для такого архітектурного елементу місці: під стелею, підлогою, асиметрично.
Підсвічування ніші у стіні кухні
Велике значення має підсвічування ніші. Вона легко надасть цьому декоративному елементу потрібний відтінок і може винести таку деталь на перший план у спільній обстановці кухні.
Підсвічування може розташовуватися як зверху, так і з обох боків поглиблення. Під час тихих сімейних вечорів ніша може бути джерелом приємного приглушеного світла. Якщо ніш кілька, то найкраще оформити їх в одному стилі за допомогою ідентичного підсвічування. Для робочого процесу цього світла буде недостатньо, тому основний світильник повинен бути все ж таки передбачений.
Гра світла і тіні за допомогою такого підсвічування дозволить кухні виглядати ефектніше і приховати деякі недоліки ремонту та обстановки. Водночас надлишок холодного люмінесцентного світіння зробить приміщення незатишним. На такій кухні неприємно перебувати довгий час. Краще, якщо світло буде м’яким та природного відтінку. Трохи рожеве світло надасть обстановці приміщення інтимності. Цей варіант підійде для романтичної вечері на кухні. Жовтий колір освітлювальних приладів є найбільш природним і не дасть очам втомитися завчасно.
Якщо в нішу поміщені декоративні елементи, то яскраве підсвічування приховує частину кольору декору. При цьому деякі матеріали золотого, срібного кольору або скляні вироби від такого підсвічування тільки виграють і іскритимуться і переливатимуться в потоці світла. Для того, щоб підкреслити предмет у ніші, підійде точкове освітлення. При цьому освітлення для картини або фотографії повинне підбиратися особливо ретельно. Розсіяний промінь світла м’яко висвітлить панно, не зіпсувавши його природного вигляду спотворенням.
Раціональне використання ніші
Поглиблення у стіні кухні може нести як декоративне навантаження, так і функціональне. Основне практичне значення у такого поглиблення – це використання його як полиця. Що стоятиме на такій полиці, залежить від розташування ніші та її розмірів.
Велику нішу можна пристосувати як підставку для предметів меблів або кухонної техніки. Великий простір від підлоги до стелі, виділений стінами, часто передбачається під холодильник. Деякі забудовники, припускаючи зразкове розташування холодильної шафи на кухні, мають там нішу стандартних розмірів. Зручно розміщувати у такій ніші і телевізор. Він буде з усіх боків захищений стіною від негативного впливу агресивного середовища, що панує на кухні під час приготування їжі. У кухонних меблях часто робляться ніші під вбудовану побутову техніку. Це дозволяє зручно та компактно розмістити у приміщенні все необхідне, зберігаючи максимум вільного простору.
У виїмку можна помістити кілька полиць. Це дозволить заощадити на меблях. Найчастіше такий дизайнерський хід використовується у коридорі чи вітальні з декоративними цілями, але й на кухні такий елемент принесе чимало користі.
Нішу можна використовувати як:
- оправи для меблів;
- замість шаф;
- для побутової техніки;
- оправи для полиць;
- оправи для сантехнічного обладнання;
- полиці для декоративних предметів та картин;
- підставки для домашніх рослин;
- барної стійки.
Звичайно, не варто розраховувати, що ніша буде настільки ж функціональна, як стелаж або вбудована шафа. Поглиблення в стіні не зможе замінити собою повноцінних кухонних меблів, але нехтувати можливостями компактного зберігання не варто.