Електробезпека квартири або приватного будинку
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Електробезпека квартири або приватного будинку


Велика кількість обладнання та електропобутових приладів у квартирі викликає необхідність забезпечити надійність їхньої роботи та електробезпеку. Як це зробити максимально продуктивно?

Представляємо Вам 7 способів підвищити електробезпеку квартири чи будинку.

Електробезпека вашого житла

1. Проект електричної мережі

Почати турботу про електробезпеку слід з грамотного складання проекту електромережі квартири (будинки), В якому рівномірно розподілено навантаження по всіх лініях, з урахуванням запобігання можливим перешкодам.

Чому це важливо? Пояснимо на прикладі.

При неправильній розбивці схеми одночасне включення в мережу електроплити, пральної машини та водонагрівача, що знаходяться на одній лінії, спричинить спрацювання автоматичного вимикача, який захищає лінію.

Якщо розеток у квартирі недостатньо або вони неправильно встановлені, все в одній групі – нормальної роботи електроприладів чекати не варто. Тому розетки в кожній кімнаті повинні знаходитись на різних лініях під захистом окремого автомата.

2. Розетки із захистом

Далі слід продумати рівень захисту електроустановлювальних виробів, зокрема розеток.

Розетки із захистом

Виходячи зі ступеня захисту людини від ураження струмом – для житлових приміщень підходять розетки класу IP 20 – IP 22, для ванних кімнат – IP 44, для дуже вологих приміщень та на вулиці – IP 55 – IP 68.

Але крім спеціальних електроустановних виробів розроблені спеціальні системи захисту:

  • ПЗВ,
  • захисне заземлення,
  • захисне занулення та інші.

Зупинимося на них докладніше.

3. Захисне заземлення

Суть захисного заземлення в наявності крім основних дротів «фаза» та «нейтраль», дроти «земля».

Він призначений для тих випадків, коли провод «фаза» потрапив на металевий корпус побутового приладу. При дотику до такого корпусу людина отримує удар струмом. Це можливо навіть у разі правильного проведення електропроводки.

Заземлення здійснює 2 функції: захист людини від пошкодження струмом та можливість спрацьовування захисних установок.

За наявності заземлення корпус приладу з’єднаний з відповідним контактом, який забезпечить у цьому випадку коротке замикання та вимкнення електроприладу.

4. Захисне відключення

Суть захисного відключення – у розмиканні контактів, якщо витік струму перевищить задані параметри. Прилади цієї групи поділяються на кілька видів: ПЗВ (пристрої захисного відключення), ЗОУ (захисно-вимикачі), АВДТ (автоматичні вимикачі диференціального струму).

Пристрої захисного вимкнення

Прилади сконструйовані таким чином, що здатні виявляти диференціальний струм (витік) і за певних показників розмикати електричну мережу.

Захисне відключення здійснює 2 функції: захист людини та запобігання загрозі пожежі

Причина витоку струму може полягати в монтажних з’єднаннях, виконаних неякісно, ​​та у зношеності проводів. Для правильної роботи системи захисного відключення необхідне заземлення, без якого вона не працюватиме.

Пристрої захисного відключення повинні бути обладнані всі лінії, що обслуговують житлові приміщення квартири.

5. Захисний занулення

Суть захисного занулення – у відключенні електроприладу під час замикання на корпус між пошкодженим проводом «фаза» та «нейтраль». При цьому корпус побутового приладу з’єднують із захисним провідником, пов’язаним із заземленням.

Захисне заземлення здійснює додаткову функцію захисту ураження струмом.

При «пробої на корпус» провідники «фази» та «нейтралі» замикаються і спрацьовує автоматичний вимикач.

6. Захисне зрівняння потенціалів

Вирівнювання потенціалів необхідне, оскільки система заземлення – не панацея. Вона має невеликий опір, здатне викликати струми, що циркулюють, навіть у тій частині заземлювального провідника, який не був під напругою.

Тому для додаткового захисту зрівнюють потенціали всіх металевих корпусів побутових приладів, а також трубопроводів та ванни, з’єднуючи їх між собою.

Зрівняння потенціалів знизить ризик пошкодження людини у разі, якщо частина заземлення опиниться під напругою.

Фактично це виконується шляхом прокладання мідної шини, до контактів якої підключають обладнання. Кухонний контур з’єднується з контуром ванною та утворюється єдина система, що має заземлення.

7. Захист від перенапруги

Складні електронні пристрої (комп’ютери, телевізори, мультимедійні центри) дуже чутливі до імпульсного перенапруги мережі.

Захист від перенапруги у квартирі

Причинами сплеску напруги мережі є спрацьовування пристроїв захисту, технічні перемикання, і навіть природні чинники – удари блискавки. Залежно від сили сплеску перенапруги, можливий як вихід з ладу побутової техніки, так і пробою ізоляції кабелю аж до займання.

Саме удари блискавки створюють найнебезпечніші імпульсні коливання, у зв’язку з чим необхідне встановлення обмежувачів імпульсних перенапруг.

УЗІП — пристрої захисту від імпульсних перенапруг, створені на основі розрядників та варисторів.

З появою імпульсного стрибка падає опір УЗІП і імпульс перекладається заземлення, захищаючи електроустаткування.

Такі захисні пристрої поділяються на класи. Перший клас оберігає від ударів блискавки будівлі та лінії електропередач. Другий клас захищає електророзподільну мережу від перешкод.

Для захисту електрообладнання необхідно встановити УЗІП другого класу, а прилади підключати через мережевий фільтр.

Для роботи УЗІП необхідне встановлення додаткового автоматичного вимикача, до якого підключається УЗІП і весь пристрій з’єднується із заземленням. Захисна система, що спрацювала, перемикає імпульс у мережі на заземлення. У разі виходу УЗІП з ладу він буде вимкнений автоматичним вимикачем.

✽✽✽

Необхідно пам’ятати, що всі встановлені захисні пристрої потребують періодичного технічного обслуговування. Самостійно перевіряти їхню працездатність вкрай небезпечно, такими роботами може займатися лише атестований персонал зі спеціальним обладнанням.

У разі звернення до ремонтно-будівельну компанію «ТопДом» Ви можете бути впевнені: монтаж захисних систем та їхня працездатність забезпечать професіонали. Тим самим Ви гарантуєте електробезпеку всіх систем Вашої квартири чи будинку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *