Альпійська гірка своїми руками - 80 фото, ідеї як зробити
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Альпійська гірка своїми руками — 80 фото, ідеї як зробити





Альпійська гірка своїми руками (80 фото)

Альпійські гірки або, як їх ще називають, альпінарії – чудові прикраси прибудинкових ділянок, які останнім часом все частіше замінюють стандартні клумби та рабатки. Вони стають гідним декором багатих маєтків та скромних дачних ділянок, доповнюють ландшафтні дизайни міських парків. Підібравши грамотно рослини та каміння, можна створити розкішну зону відпочинку, яка радуватиме око своєю неповторною привабливістю. Далі ми розглянемо, якими бувають альпійські гірки та як можна зробити альпінарій із ставком на ділянці своїми руками.

Особливості оформлення альпійських гірок

Альпінарії – це зменшені імітації скелястих природних ландшафтів, тому основою будь-якої композиції є камені. Для облаштування використовують кілька основних видів каміння: дикий камінь, вапняк, туф, піщаник, граніт тощо. Причому варто підбирати матеріал різних розмірів, що має природні нерівності та структури. Альпійська гірка має відрізнятися асиметричністю, адже в природі не буває ідеальних форм. Розташовувати каміння можна по-різному, залежно від виду гірки, іноді їх зміцнюють за допомогою цементного розчину, щоб забезпечити нерухомість.

Основні роботи зі створення специфічного рельєфу, укладання каменів можна проводити у будь-який час року, крім зими, але варто враховувати, що композиція даватиме усадку протягом 3-4 місяців, і тільки потім можна здійснювати посадку рослин.

Альпійська гірка своїми руками - Особливості оформлення
Альпійська гірка своїми руками - Особливості оформлення

Як вибрати рослини для альпійської гірки

Вибір рослин для альпінарію необхідно продумати заздалегідь, тому що кожному з видів ландшафту підходить той чи інший набір представників світу фауни, наприклад, альпінаріям-схилам притаманні повзучі види, а долинам – квітучі типи. Фахівці радять підбирати представників флори, які цвітуть у різні періоди, щоб альпійська гірка могла тішити око довгий час. Багаторічники, як правило, цвітуть восени. Це може бути лаванда, герань, каменяломка та ін. За їх зростанням потрібно ретельне спостереження, так як культури, що сильно розрослися, можуть закривати сонячне світло нижчим рослинам. Цибулинні (крокуси, гіацинти) цвітуть навесні, а в зимовий період не дадуть пустувати ландшафту хвойні породи – туї, деякі різновиди ялин та ін.

На альпійських гірках також трапляються низькорослі чагарники, такі як японський клен, розмарин, азалія, карликові троянди. З трав’янистих представників можна вибрати чебрець, дзвіночки, чорнобривці, також часто на гірках висаджують едельвейси, флокси, карликові папороті. Ґрунтопокривні маргаритки, звіробій, деревій чудово закриють собою порожні простори між камінням.

При посадці потрібно взяти до уваги одне з важливих правил: низькорослі види висаджують групами, а пишні квітучі відокремлено. Висаджування рослин у ґрунт починається з вершини альпійської гірки і поступово переміщається до його підніжжя. Щоб уникнути випаровування води та блокувати ураження рослин бур’янами, потрібно навколо кожного екземпляра при посадці залишити невелику вирву, в яку засипати гальку.

Як вибрати рослини Альпійська гірка своїми руками
Як вибрати рослини Альпійська гірка своїми руками
Як вибрати рослини Альпійська гірка своїми руками

Види альпінаріїв

Всупереч існуючій думці, що створення альпінарію – задоволення не з дешевих, оскільки знадобляться послуги дизайнера та дорогі матеріали, відзначимо, що створити таку красу нескладно самостійно. Головне – визначитися, яку саме композицію хотілося б бачити на своїй ділянці. Розрізняють такі основні різновиди альпінаріїв, як:

1. Скельний скеля. Створення подібного ландшафту вимагатиме пристойної кількості габаритних голих каменів, які нагромаджуються у вигляді піднесення. Рослини тут присутні в мінімальній кількості – в основному їх розташовують у нішах між валунами.

2. Гірський схил. Композиція формується на високій підйомній ділянці, тому краще її формувати, якщо така форма рельєфу вже є на території. Якщо ні – гірку роблять насипом самостійно, а потім укладають камені різного розміру і висаджують низькорослих представників флори, що стелиться.

3. Гірська долина. Такий міні-пейзаж будується за принципом розкладання великого каміння в хаотичному порядку. При цьому брили повинні лише частково виступати над поверхнею ґрунту, а в проміжках між ними розсаджують квітучі зелені культури.

4. Ущелина. Це відмінний варіант, якщо на поверхні ґрунту є улоговина. У такому разі залишиться лише сформувати кам’янисті схили та розсадити представників гірської рослинності.

5. Альпійський луг — особливий вид альпінарію, коли каміння практично не використовується, а ефект височини створюється за допомогою посадки рослин різної висоти. Загалом – це чудова зелена галявина з луговими квіточками.

6. Болотце. Такий варіант підійде любителям усього незвичайного. Під час створення формується неглибока яма, периметр якої укладається валунами. Тут висаджують болотні види рослин, а загальну атмосферу наголошують на підібраних незвичайних корчах.

7. Альпінарій із ставком. Чудова композиція, де присутня невелика водойма біля підніжжя альпійської гірки, а по скелястих схилах стікають витончені гірські струмки. Створення такого альпінарію – найбільш трудомісткий процес, але результат, безумовно, виправдає витрачені зусилля.

Альпійська гірка своїми руками - Види альпінаріїв
Альпійська гірка своїми руками - Види альпінаріїв
Альпійська гірка своїми руками - Види альпінаріїв

Альпійська гірка з водоспадом і ставком своїми руками

Ми розглянемо найбільш трудомісткий варіант створення альпінарію, на прикладі якого Ви можете самостійно спорудити гірський «водопадик» на своїй ділянці або простішу композицію. Для початку потрібно вибрати майданчик. Якщо на території є своє водоймище, то оптимальний варіант – розмістити композицію біля нього або на невеликому схилі. Не варто облаштовувати такий вид альпійської гірки поблизу високих дерев, так як листя, що опадає, постійно забруднюватиме водойму. Розпочинаючи роботу, краще спочатку намалювати ескіз на папері, а вже потім втілювати ідею на місцевості.

Що потрібно підготувати

Облаштування такого виду альпійської гірки вимагатиме підготовки каменів різних розмірів, а також розчину з цементу для фіксації конструкції (іноді використовують монтажну піну). Щоб спорудити систему циркуляції води, знадобиться велика ємність для водойми, насос і шланг для водопостачання. Як ємність можна використовувати закупорену стару ванну або непотрібне велике корито. Стіни ванни краще попередньо обробити рідким цементом — так водойма матиме більш натуральний вигляд.

Насос повинен мати відповідну потужність, тому модель вибирається з розрахунку висоти гірки та літражу штучного ставка і бажаного напору води, що біжить по каменях. Фахівці радять встановлювати для подібних композицій спеціальний очисний фільтр, який надовго забезпечить її прозорість.

Рослини необхідно вибрати найбільш вологолюбні, наприклад, лілійник, ірис, осоку, латаття тощо. Іноді розміщують горщики з цими рослинами прямо у воді. Принцип посадки рослин на схилах альпінарію із водоймою представлений на фото.

Альпійська гірка з водоспадом і ставком своїми руками - Що необхідно підготувати
Альпійська гірка з водоспадом і ставком своїми руками - Що необхідно підготувати
Альпійська гірка з водоспадом і ставком своїми руками - Що необхідно підготувати

Формування майданчика

Простіше оформляти альпійську гірку на піщаному ґрунті, оскільки глинистий ґрунт вимагатиме додаткового дренажу. Найчастіше віддають перевагу південним сторонам, де розташовані зони відпочинку і де найбільше освітлення. Для початку необхідно вирити котлован для штучного ставка, а з отриманої землі можна одночасно сформувати піднесення. Дуже важливо надати берегам ступінчасту форму з центральним заглибленням, яким стікатиме наш каскадний водоспад.

Якщо передбачувана висота гірки більше метра, доцільно її посилити. Для цього необхідно сформувати фундамент: викопується яма глибиною не більше 20 см, периметр якої повинен перевищувати на півметра розмір майбутнього пагорба. На дно поглиблення закладається шар щебеню, грати з арматури та заливається бетонна суміш. У такому стані необхідно залишити фундамент на кілька тижнів, після чого формувати гірку.

Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Формування майданчика
Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Формування майданчика

Робимо штучний водоспад із ставком

Коли основний рельєф сформований, приступаємо до облаштування гірки. Спочатку потрібно сформувати на схилах щільний кам’яний шар, у процесі укладання прокладається та маскується водопідводний шланг. Верхній край шланга виходить на піднесення до того місця, де буде джерело, а нижній – занурюється у водойму. При каменеукладанні на похилій поверхні берегів використовують рідкий цемент, що забезпечує відмінну довговічність рельєфу. Для оформлення використовують великі камені, уступи – сходинки, якими стікатиме вода, – краще сформувати за допомогою плоских валунів.

У встановлену ємність зі штучним ставком наливають воду і поміщають насос, приєднавши край шланга. В даному варіанті необхідно також продумати ретельне маскування електрокабелю, який буде простягнутий від насоса до джерела енергії. На цьому етапі конструювання альпійської гірки вважатимуться закінченим. Далі слідує процес посадки представників флори. Рослини необхідно вибрати найбільш вологолюбні, про які вже згадувалося вище. Повита рослинами альпійська гірка з водоспадом і ставком стане гідною окрасою будь-якої заміської ділянки.

Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Робимо штучний водоспад зі ставком
Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Робимо штучний водоспад зі ставком
Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Робимо штучний водоспад зі ставком
Альпійська гірка з водоспадом та ставком своїми руками - Робимо штучний водоспад зі ставком

Альпійські гірки своїми руками – фото-ідеї

Більше про створення альпійських гірок, їх особливості можна дізнатися, відвідавши фотогалерею. Тут представлені яскраві приклади вишуканого сусідства каміння та рослин, серед яких Ви зможете почерпнути ідеї для створення власної альпійської гірки на ділянці. Приємного перегляду!

Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї
Альпійські гірки своїми руками - фото-ідеї

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *