60 фото, ідеї як зробити
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

60 фото, ідеї як зробити

Тандир своїми руками: 60 фото та ідей

Останнім часом на приватних ділянках все частіше можна зустріти східні печі з екзотичною назвою – тандир. Вони чудово підходять для приготування їжі на відкритому повітрі і, напевно, вражають ваших гостей. Що особливо приємно – такий пристрій можна виконати своїми руками. Як? Давайте розглянемо це питання докладніше!

Принцип роботи тандира

Щоб зрозуміти, як працює тандир, ми опишемо процес його експлуатації на прикладі варіанта з глини. Це один із найбільш популярних варіацій східних печей, які зустрічаються у наших краях.

Повітря циркулює завдяки піддуву – спеціальному отвору у нижній частині, що підтримує горіння. Саме в узбецькому різновиді глиняну чашу обкладають вогнетривкою цеглою. Основним секретом є заповнення порожнин між цеглою та стінками глиняної чаші з використанням піску чи солі – це дозволяє підтримувати температуру протягом максимально тривалого часу.

Як паливо використовують вугілля чи дрова. Вони укладаються на дно казана через верх, а потім розпалюються. Страви готуються за допомогою ґрат або шампурів.

Виготовляють тандир лише з матеріалів, що мають високу здатність зберігати тепло. Після нагрівання, залежно від вибраного палива, температура може досягати 250-400 градусів за Цельсієм. Завдяки правильним матеріалам дана піч здатна підтримувати температуру протягом 5-7 годин.

Тандир - Принцип роботи

Тандир із цегли своїми руками

У цьому розділі ми розглянемо, як побудувати тандир, використовуючи цеглу. Це дуже простий варіант, який не вимагатиме нетрадиційних матеріалів та умінь.

Підготовка

Будь-який вид будівельних робіт починається з ретельної підготовки, оскільки це запорука успішного результату. Якщо у вас є досвід укладання цегли, то весь процес буде вам досить простий. Це досить проста конструкція, але якщо ви вперше стикаєтеся з кладкою, то варто уважно ознайомитися з алгоритмом будівництва і підготувати всі необхідні матеріали.

Насамперед вам потрібно розрахувати необхідну кількість матеріалу або скористатися готовими схемами, які супроводжуються кошторисами. Ми ж підготували для вас типову інструкцію та список необхідних матеріалів. Отже, для початку вам знадобиться:

1. Близько 100–150 кг суміші піску та гравію;
2. Сітка для армування – приблизно 2 кв.
3. 7 кг цементу (застосовуйте якісніший);
4. 60-70 штук шамотної цегли;
5. Вогнестійка суміш для кладки камінів або печей – 10–15 кг;
6. Якщо ви збираєтеся забарвлювати тандир, придбайте вогнестійку фарбу.

Коли всі необхідні матеріали вже підготовлені, дбайте про наявність необхідного комплекту інструментів. Найімовірніше, більшу частину предметів з представленого списку можна знайти у себе на дачі або попросити у сусідів, але навіть якщо вам доведеться щось придбати, це не розорить вас. Для будівництва тандира з цегли своїми руками потрібні такі інструменти:

— Штукатурне правило (бажано за довжиною основи);
— Відро або інша ємність, щоб замішати бетон;
— Шпатель;
— Малярна кисть та ємність для фарби;
— Болгарка, а також кола по каменю.

Як ви можете помітити, список не надто великий чи екзотичний. Підготувати всі пристрої не буде занадто важким завданням для вас.

Тандир із цегли своїми руками - Підготовка

Фундамент

Для тривалого терміну служби тандиру потрібний дуже надійний фундамент. Саме він надасть сталого становища всій споруді. Незважаючи на те, що це не дуже важка конструкція, все ж таки багато залежить від грунту. Наприклад, якщо в ній міститься багато глини, то основу потрібно посилити.

Якщо земляний покрив на ділянці важкий, то використовуйте опори на основі стовпів. У разі легшого ґрунту, наприклад, піщаного, необхідно попередньо залити бетонну плиту, на якій буде розташована сама піч.

Виходячи з нашої схеми та підготовлених матеріалів, площа всього тандира становитиме 100х100 см. Для підтримки конструкції з такою площею буде достатньо бетонної подушки з товщиною не менше 10 см.

Правильний і добрий бетон виглядає як густа сіра сметана. Для його приготування потрібно дотримуватись наступних пропорцій: 3 частки піску, 1 частка гравію з фракцією не більше 1 см, 1 частка цементу. Якщо ви дотримаєтеся цих рекомендацій, то отримаєте відмінну суміш.

Намагайтеся правильно розрахувати необхідну кількість бетонної суміші, для цього можна орієнтуватися за розміром котловану під заливку плити. Зробіть опалубку з дерева для рівної основи. Дно ямки вкрийте шаром піску приблизно 5 см, після чого полийте водою. Пісок є демпферною подушкою, що позитивно позначається на довговічності будівництва. Дотримуйтесь всіх рекомендацій і ви отримаєте рівну і правильну бетонну плиту для фундаменту. Не забувайте використовувати рівень, щоб основа вашої конструкції була максимально рівною.

Бетон схоплюється не раніше, ніж за три доби після заливання. Правильне рішення – дати йому настоятися близько тижня, а потім продовжити зведення тандира. Якщо під час укладання фундаменту стоїть спекотна та суха погода, то обов’язково періодично обробляйте бетон водою, щоб він не пересох і не дав тріщину.

Тандир із цегли своїми руками - Фундамент

Заснування тандира

Вогнетривка (шамотна) цегла – варіант, якому варто віддати перевагу, він не вбирає рідину, а також витримує дуже високі температури. У свою чергу, густина цього матеріалу дозволяє не руйнуватися під вагою всієї конструкції.

Ще одна перевага вибору цієї цегли – це її стійкість до різкого перепаду температури. Саме тому слід використовувати її для будівництва тандира на вулиці. Цей вид справляється з морозами, а також цілком безпечно запалювати взимку і застосовувати за прямим призначенням без побоювань про цілісність споруди.

Укладайте основу кругом, спершу постеливши під нього руберойд. Викладіть цеглу, потім розмітте їх і обріжте болгаркою до набуття потрібної форми. Використовуйте тільки вогнестійку суміш для укладання цегли.

Тандир із цегли своїми руками - Основа

Правило для кладки

Виконуючи правило для початку кладки стін, потрібно враховувати низку особливостей. Вірним рішенням буде, щоб основа дорівнювала висоті всього тандира, а співвідношення основи та верхньої горловини становило 1 до 3. Якщо ви робите піч, виходячи з наших рекомендацій за розмірами, то для виготовлення правила використовуйте планку з дерева висотою не менше 1 м, тому що довжина основи правила дорівнюватиме 30 см.

Для виробництва лекала зазвичай застосовуйте фанеру. Ідеально підходить фарбована або лакована фанера.

Тандир із цегли своїми руками - Правило для кладки

Стіни тандиру

У нашому прикладі цегла укладається вертикально, тому вам знадобиться досить багато розчину. Встановлюйте внутрішні кромки тандира максимально щільно, щоб стінки трималися якнайкраще. Не забувайте ґрунтовно опрацьовувати всі шви розчином, не потрібно економити на міцності.

Щоб зміцнити всю конструкцію, застосовуйте сталевий дріт або сітку армовану. Якби використовуєте дріт, зміцнюйте кожен ряд. У випадку з армованою сіткою ви зможете обійтися лише одним оборотом по колу.

Коли ви завершили основну конструкцію, можна переходити до штукатурки. Робити це потрібно за допомогою тієї ж пічної суміші. Намагайтеся робити товщини щонайменше 10 мм.

Дочекайтесь, поки штукатурка повністю висохне, для безпечного висихання можна обернути конструкцію плівкою.

Висохлу конструкцію можна почати фарбувати. Ви можете використовувати вогнетривку акрилову фарбу або побілку. Також для прикраси тандира можна використовувати декоративну штукатурку, а потім – фарбу.

Тандир із цегли своїми руками - Стіни

Тандир із глини своїми руками

Далі ми опишемо покрокову інструкцію з будівництва тандира з використанням глини. Це складніший і трудомісткий спосіб виготовлення печі. Перш ніж переходити до його будівництва, постарайтеся вивчити питання і подумати, чи потрібен вам саме глиняний екземпляр. Основною і, мабуть, єдиною відмінністю від цегляного варіанту є можливість випікати коржики на керамічних стінах.

Класичними розмірами глиняного тандира вважаються: висота від 1 до 1,5 м, діаметр – близько 1 м, верх – 50 см. Формуючи глиняну чашу, застосовують суміш каолінової глини та верблюжжу чи овечу вовну. Коли всі матеріали готові, переходьте до роботи.

Суміш глини

Розріжте шерсть на 1-1,5 см і змішайте із глиною. Вам потрібно замішувати її до консистенції густої сірої сметани. Щоб глина була міцною та довговічною, залиште її в темному місці приблизно на тиждень. Протягом усього часу витримки видаляйте зайву вологу з поверхні глини, але вона повинна залишатися вологою. В іншому випадку при експлуатації тандира вона трісне.

Тандир із глини своїми руками - Суміш глини

Заготівлі

Для формування тандира необхідно підготувати листи глиняної суміші товщиною близько 5-10 см. Далі при традиційному виготовленні з них ліплять чашу печі, але цей спосіб потребує навичок та чималих умінь. Якщо ви не готові ризикувати та робити все традиційно, вам може допомогти бочка.

При її використанні потрібно послабити обручі та залити воду. Залишіть на тиждень для розбухання. Це надасть їй необхідної форми виготовлення тандира. Злити воду, повністю висушити бочку, а стінки обробити вершковим маслом зсередини. Коли воно трохи вбереться, ви можете перейти до використання форми. Радимо вам заготовляти форму та суміш глини одночасно.

Тандир із глини своїми руками.

Виготовлення тандира з глини

На цьому етапі вже можна почати формувати тандир у формі або скачати із суміші глини ковбаски діаметром не більше 5-7 см і довжиною до 1 м, а вже з них формувати піч. Це не відіграє великої ролі, головне зрозуміти, як вам зручніше.

Щільно укладайте глину по стінах бочки, потім промазуйте і з’єднуйте шви руками або кельмою. Збирайте всі стінки печі, але не покривайте дно. Звуження верхньої частини повинне досягати ½ від усього діаметра бочки.

Коли ви повністю сформували форму печі, розгладьте глину по всій внутрішній стороні. Вона має бути максимально гладкою. Тепер залиште пекти на просушування.

Щойно глина висохла, вона спокійно відстане від стін бочки. Знімайте обручі, розбирайте бочку та виймайте тандир.

Виготовлення тандира з глини своїми руками
Виготовлення тандира з глини своїми руками

Встановлення

Встановіть піч на підготовлений майданчик із глини, бетону або вогнетривкої цегли. Вона обов’язково повинна мати отвір для циркуляції повітря, так зване піддувало. З’єднайте піч та основу за допомогою тієї ж глини та дайте просохнути.

Вже в такому вигляді ваш особистий тандир готовий до використання, але якщо хочете, щоб він тримав температуру якомога довше, слід обкласти його цеглою, а щілину, що утворилася, заповнити піском або глиною. Така конструкція зможе підтримувати температуру протягом 5-7 годин.

Тандир з глини своїми руками.
Тандир з глини своїми руками.
Тандир з глини своїми руками.
Тандир з глини своїми руками.

Тандир — фото

Тандир — це піч з довгою історією, що відображається на його зовнішньому вигляді. У вас є унікальна можливість створити його самому, тому вам напевно хотілося б ознайомитися з різноманітністю в оформленні і надихнутися традиційними або сучасними варіаціями тандира. Ми підготували чудові фото, які допоможуть вам це зробити. Приємного перегляду!

Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото
Тандир своїми руками - фото

Відео: Як зробити тандир своїми руками

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *