Книжкові полиці, шафи та стелажі: 101 фото ідея
Часом організувати простір в окремому приміщенні зовсім непросто. Велика кількість потрібних, корисних і просто приємних предметів вимагає створення додаткової площі, призначеної для них.
Кожна книжкова полиця чи стелаж виражає характер господаря. З таких предметів обстановки можна виявити колекціонера, допитливу людину, меломана, естета або любителя інновацій.
Щоб вибрати найбільш відповідну конструкцію, необхідно визначити навантаження, яке передбачається на полиці і всю систему в цілому. Другорядними стануть такі фактори:
- стиль;
- колір;
- матеріал;
- ціна;
- виробник.
Розмір шафи залежатиме від об’єму кімнати. Невелика компактна книжкова полиця буде дуже корисною у робочому кабінеті, де немає багато місця. Сюди поміститься все необхідне. Це можуть бути робочі документи, канцтовари та різні довідники.
Великий стелаж передбачає зберігання домашньої бібліотеки. Така конструкція є актуальною для великого світлого приміщення в житловому будинку, де збирається вся родина.
Місця для встановлення книжкових полиць та шаф
Ми звикли бачити книжкові полиці у залах та кабінетах. На перший погляд це найкращі місця для зберігання книг і паперів.
Часто господарі вважають за краще встановлювати стелажі для зберігання літератури у спальні. Пов’язано це зі звичкою читати перед сном.
Полиці в спальні повинні відрізнятися простотою використання та зручно розташовуватися.
Дитяча кімната також безперечно потребує компактних та зручних систем зберігання. Книжкові полиці тут мають бути барвистими, безпечними та місткими.
Безпека меблів для дитячої полягає в мінімальній кількості кутів, що виступають. Крім того, важливо, щоб використовувати їх було максимально просто.
Зручно розташувати книжкові шафи у передпокої чи на сходах. У такий спосіб вдасться зберегти дорогоцінні квадратні метри у житлових приміщеннях.
Зазвичай коридори дозволяють використовувати великі стінні шафи та полиці. Це дуже корисно, коли потрібно розмістити велику кількість томів.
Також можна відзначити кілька незвичайних місць у будинку для встановлення книжкових шаф.
Встановлюючи подібні полиці у ванній або кухні, слід пам’ятати про збереження паперових виробів. Можливо, доведеться робити полиці закритими або приховувати їх у спеціальних нішах.
Найбільш логічно полиці з книгами виглядають у приміщеннях, створених спеціально для відпочинку:
- кальянні;
- більярдні;
- чилл-аут та ін.
Форма, матеріал та оформлення книжкових стелажів та полиць
Різноманітність пропонованих сучасними дизайнерами полиць вражає уяву та змушує серйозно замислитися над вибором.
Залежно від стилю полиці набувають найхимерніших форм. Вони можуть повторювати домінуючі лінії оформлення кімнати або навпаки, використовуючи контраст, підкреслювати унікальність оформлення.
Дотримання симетрії під час виготовлення таких систем зберігання дуже важливо. Іноді саме асиметрія може стати оригінальною рисою, яка доповнить образ приміщення.
При цьому більшість подібних конструкцій все ж таки зберігають правильні форми і чіткі лінії, що дозволяє набагато простіше вписати їх в інтер’єр і помістити на будь-яку стіну.
Розташування полиць теж має велике значення. Використання їх як підвіконня стало модною сучасною тенденцією.
Також з користю можна використати простір під невеликим місцем для відпочинку, заповнивши його книгами. Відпочиваючи від важкого дня, можна поряд виявити цікаве чтиво.
Кілька книжкових полиць можна використовувати як стол або тумбу. Така конструкція відмінно виглядатиме в коридорі або вітальні.
Часто ідея використовувати простір під сходами може бути свіжою та оригінальною. Збудувавши там кілька полиць, можна цікаво декорувати інтер’єр і при цьому з користю їх використовувати.
У суспільстві ще можна зустріти тих, хто фанатично ставиться до книжок. Велика колекція паперових видань потребує більше місця. У таких будинках можна зустріти цілі стеки із різноманітною літературою.
Цікавим може стати оформлення книгами дверних отворів та арок. Цей метод допоможе не лише поділити простір, а й компактно розмістити предмети та книги.
Віконні отвори також виглядають оригінально в обрамленні книг. Витончені дерев’яні або пластикові конструкції подарують віконному отвору новий образ.
Таке вікно не потребує штор та додаткового декору. Правильно підібравши матеріал, форму та колір стелажів, можна зробити вікно родзинкою приміщення.
Самі полиці, завдяки своїм унікальним особливостям та дизайнерському стилю, зможуть виступити окремим елементом декору. Підібравши незвичайну форму, можна зробити із простого предмета меблів чудовий декоративний елемент.
Форма полиці вибирається, виходячи із загального стилю. Звивисті лінії та округлі форми забезпечать пом’якшення жорстких сучасних стилів.
Деякі твори дизайнерського мистецтва залишаються у пам’яті надовго. Невеликі полиці у вигляді ніш-відсіків подарують кімнаті загадковий вигляд.
Багато будинках є ніші, заплановані архітекторами. Зазвичай такі елементи не мають спеціального призначення, але дають дизайнерам свободу в реалізації найсміливіших ідей. Встановлення книжкових полиць та стелажів у таких нішах не стало винятком.
У тих будинках, де навпаки немає очевидного та зручного місця для конструювання полиць, можна організувати системи зберігання у найнесподіваніших місцях.
Книжкові полиці можуть стати чудовим способом зонувати простір. Для цього достатньо лише помістити їх на межі двох умовно поділених територій.
Для економії простору є кілька моделей шаф та полиць, які дозволяють виграти заповітні метри. Один із варіантів використовувати простір під стелею і помістити туди антресолі з книгами.
Також економлять простір різні висувні конструкції та меблі з поглибленою внутрішньою частиною, в яких можна зберігати різні предмети.
Для того щоб використовувати високі шафи, було простіше придумані спеціальні сходи. Зазвичай вони переміщаються спеціальними полозами і легко дають доступ до будь-якого в шафі.
Такі сходи виготовляють із матеріалу, що робить його частиною композиції. При цьому вони можуть бути того ж кольору або іншого, що підходить до загальної картини.
Для виготовлення книжкових шаф та стелажів майстри використовують усе різноманіття матеріалів:
- дерево;
- пластик;
- метал;
- камінь та багато іншого.
Крім того, використовують і різні комбінації матеріалів.
Дерев’яні полиці створюють особливий затишок та теплу домашню атмосферу. Масивні або витончені, такі конструкції легко вписуються в інтер’єр будь-якого стилю та стають його частиною.
Добре виглядають стелажі, виконані з того ж матеріалу, що весь комплект меблів. Це найпростіший спосіб створити ідеальну гармонію в обстановці приміщення.
Можна піти від неприємного і оформити такі системи зберігання на контрасті з іншими меблями. Таке дизайнерське рішення передбачає, що шафа стане окремим елементом в обстановці та несе декоративне навантаження.
Деякі полиці виглядають так, ніби вони не були передбачені проектом і з’явилися тут лише через гостру необхідність. При цьому такі конструкції створюють особливу атмосферу у приміщенні та гармонують з інтер’єром.
Корисною та елегантною стала тенденція виділяти цілу стіну або кілька стін під книжкові стелажі. При цьому вся поверхня стіни обшивається полицями, на яких міститься велика кількість книг та інших предметів.
Ця стіна може розташовуватися в будь-якій частині будинку, де знаходження книг буде зручним і корисним господареві та іншим мешканцям житла. При цьому важливо, щоб така велика кількість книг та інших предметів не заважала переміщуватись у межах обраної кімнати.
Коли планується розмістити на таких стелажах багато книг, слід пам’ятати, що потрібний особливий технічний підхід. Полиці мають бути надзвичайно міцними та стійкими. Це важливо, оскільки при падінні така велика конструкція може становити величезну небезпеку.
Особливу увагу слід приділити кріпленням. Вони повинні виготовлятися із надійного міцного матеріалу, який не зруйнується від зовнішнього впливу. При цьому варто врахувати, що багато частин зібраної конструкції не можна буде перевірити після встановлення, тому запас міцності деталей повинен бути високий.
Спеціальні підтримуючі системи та кріпильні скоби мають бути виконані з металу. При цьому зовсім неважливо з чого зроблено основну функціональну частину стелажів. Кріплення теж може нести декоративне навантаження, будучи виконаним у незвичайній формі.
При цьому багато хто воліє, щоб деталі, що зв’язують і підтримують, були непомітними. Деякі конструкції здаються вирізаними з цілісного шматка дерева, інші видаються в повітрі.
Важливо вписати стелаж в інтер’єр так, щоб він весь час не траплявся на очі. Гармонійне оформлення інтер’єру – це завдання дизайнера. Тому непомітні практичні шафи є ознакою високого рівня їхньої роботи.
Книжкові полиці, незважаючи на назву, передбачають зберігання на них не лише домашньої бібліотеки. Різноманітні декоративні та потрібні предмети також можуть знайти місце серед книг. Тому важливо, щоб такі стелажі були місткими та просторими.
Додаткові декоративні елементи доповнять стелажі. Це можуть бути різноманітні оригінальні панелі або підсвічування.
За допомогою статуеток і дрібних деталей можна стилізувати будь-яку навіть найпересічнішу полицю під наявний інтер’єр. При неможливості залучення дизайнера досить виявити фантазію і результатом стане привабливий книжковий стелаж.
Важливо пам’ятати, що функціональність полиць не повинна конкурувати з декоративним навантаженням. Тому при виборі відповідної книжкової шафи, стелажу або полиці важливо дотриматися цього балансу.