Барбарис у ландшафтному дизайні: 100 фото-ідей, особливості, види
Зміст:
- Особливості барбарису у ландшафтному дизайні
- Види та сорти барбарису
- Ландшафтні композиції
- Правила посадки та догляду
Якщо ви шукаєте універсальну рослину для ландшафтного дизайну, рекомендуємо звернути увагу на барбарис. Він буквально на піку своєї популярності, оскільки підходить для реалізації сміливих і незвичайних ідей в оформленні ділянки. Крім того, він може мати різноманітне забарвлення листя і здатний рости практично у будь-якому місці.
Особливості барбарису у ландшафтному дизайні
Барбарис — це чагарник або дерево, що досягає 4-х метрів заввишки. Він характеризується гілочками з шипами та красивим забарвленням листя. Наприклад, барбарис із зеленим листям восени перетворюється і листя стає оранжево-червоним. Сам собою він підходить для реалізації будь-якого завдання. Хтось створює на його основі композиції, інші ж купують його для міксбордера, а треті взагалі використовують його для оформлення живоплоту. Крім того, барбарис можна побачити як у групових, так і в одиночних посадках. Тому нерідко його поєднують із різними кольорами, що дозволяє створити живе панно неймовірної краси.
Цікаво, що барбарис не лише служить декоративною рослиною, а й має корисні властивості, які сприятливо впливають на організм. Його ягоди допомагають знизити артеріальний тиск, зміцнити серцево-судинну систему та навіть підвищити імунітет. Але це переважно стосується їстівного сорту звичайного барбарису. Його ягоди мають солодкуватий смак і підходять для вживання у свіжому чи переробленому вигляді.
Види та сорти барбарису
Не багато хто знає, що в природі існує понад 170 видів барбарису. Усі вони різні та ростуть переважно у гірській місцевості. Тому сьогодні пропонуємо розібратися у найбільш популярних варіантах, які активно використовуються у ландшафтному дизайні. Загалом виділяють такі види барбарису:
- карликові барбариси відрізняються висотою до 30 см і кулястою формою крони. Високі барбариси часто досягають 3,5 м у висоту. Вони виглядають, як масивні кущі з гілками, що поникають, чим привертають увагу оточуючих.
- Барбарис звичайний найчастіше зустрічається на присадибних ділянках. В основному, ця рослина виростає до 1,5 м у висоту і цвіте білими або жовтими квітами. Цей період у середньому становить 2-3 тижні. Загалом вважається, що звичайний барбарис невибагливий у догляді, добре переносить тепло та холод. При необхідності завжди можна зробити формуючу стрижку, щоб рослина мала певний вигляд. Ну і звичайно, саме він має їстівні, смачні плоди. Серед найвідоміших сортів барбарису звичайного можна відзначити такі, як «Ауреамаргінату» та «Юліана».
- барбарис Тунберга – не менш популярний різновид. Такий кущ може виростати до 2,5 м заввишки і переважно має витягнуту форму. Цікаво, що в літній час його листя має жовтий або червоний колір, а в осінньому сезоні воно стає коричневим. Щодо форми, то вона переважно витягнута. Барбарис Тунберга цвіте у травні, протягом 2-х тижнів дрібними квітами з червоною облямівкою. При цьому він абсолютно невимогливий у догляді та стійкий до холоду та тепла. Що стосується плодів, то їх не варто вживати, оскільки вони відрізняються гіркою гіркотою. На відміну від попередніх видів барбарис Тунберга налічує близько 50 сортів. До карликових форм належать «Кобольд», «Тунберга», «Атропурпуреа Нана». Серед декоративних варіантів популярністю користуються «Марія», «Бонанза Голд» та «Тіні Голд». Досить незвичайно виглядає барбарис із прямостоячими гілками. Якщо ви шукаєте саме такий варіант, то придивіться до сорту “Ред Пілар” або “Еректа”. На увагу заслуговують високорослі рослини з білим, зеленим або червоним забарвленням листя.
- барбарис амурський ідеально підходить для групових посадок та живоплоту. Все тому, що рослина виростає до 3,5 м заввишки. Велике листя зеленого кольору і пишна форма куща роблять його неймовірно красивим. Квіти мають жовтий колір, а плоди їстівні. Крім того, цей різновид невибагливий у догляді і не дуже вимогливий до ґрунту. Посуху переносить легко, а для клімату із сильними морозами цей вид не підходить. Сорт «Жапонік» та «Орфей» переважно вибирають для ландшафтного дизайну.
- Оттавський барбарис має висоту до 2 м. Листя цього виду неймовірно красиве, кольору темного пурпуру. В осінньому сезоні вона стає ще більш насиченою та темною. У свою чергу, квіти такого барбарису жовті з легким червоним відливом. Що стосується догляду, то цей вид також невибагливий і легко переносить холодну пору року. Найбільшою популярністю користуються такі сорти, як «Суперба», «Аурікома» та «Пурпуреа».
Ландшафтні композиції з барбарисом
Як уже говорилося вище, практично всі види та сорти барбарису мають привабливий декоративний вигляд. Тому часто використовують для ландшафтних композицій. Це може бути живоплот, змішані посадки, солітер, а також альпінарії та рокарії.
Насамперед, таку популярність у ландшафтному дизайні барбарис отримав завдяки розкішним відтінкам листя. Вона може бути жовтого, зеленого, фіолетового відтінку з різними окантовками. У квітнику вони виглядають неймовірно красиво та створюють яскраву, об’ємну композицію.
Барбарис: правила посадки та догляду
Сам по собі барбарис вважається невибагливою рослиною, але багато залежить від обраного виду та сорту рослини. Насамперед фахівці відзначають, що важливо підібрати найбільш підходяще місце для посадки. Найкраще вибирати сонячну сторону, особливо це стосується рослин з червоним і бордовим листям. Склад ґрунту не надто важливий. Але в той же час, якщо забезпечити барбарису живильний ґрунт, рослина зростатиме набагато швидше, а плоди будуть смачнішими. Ну і звичайно ж, ні в якому разі не повинно бути застою води. Після вкорінення кущі не вимагають додаткових підживлень та поливу.
Ландшафтний дизайн може виглядати по-різному. Різноманітність сортів та різновидів рослин дозволяє реалізувати практично будь-який задум. А барбарис дуже часто грає у ній головну роль.