Пропорції та масштаб у гармонійному інтер’єрі
Серед усього різноманіття завдань, що виникають при створенні інтер’єру, є ті, що ми бачимо, і ті, що залишаються за кадром. Так, наприклад, оздоблювальні матеріали, тканини, кольори, форма меблів, рівень світла є цілком матеріальними об’єктами, ми розуміємо, як з ними працювати і в цілому можемо передбачити результат. А є аспекти, які видно лише тоді, коли ви про них знаєте. Один із таких – це масштаби та пропорції в інтер’єрі.
Але найцікавіше полягає в тому, що ми всі розуміємо інтуїтивно, де закони пропорцій порушені, навіть якщо ніколи цих законів не вивчали. Такий інтер’єр здаватиметься незавершеним, якимось «неправильним». Ось чому так важливо розуміти хоча б основні, найважливіші принципи роботи з розмірами та масштабом при розробці та втіленні проекту. Розглянемо приклади, як вони працюють.
Якщо в інтер’єрі є одна порожня стіна, при цьому вона досить висока та широка, потрібно правильно її декорувати, інакше виникне дисонанс. Щоб уникнути відчуття порожнього та незавершеного простору, таку стіну потрібно прикрасити. Часто в цьому випадку на стіну вішають багато невеликих картин чи фото в рамках, але така галерея рідко виглядає стильно та гармонійно. Краще підберіть одне або два полотна пропорційного стіні масштабу.
Взагалі, говорячи про правильні розміри арт-об’єктів, картин зокрема, слід зазначити, що важливим є не лише сам розмір, а й колірна наповненість твору. Картина не повинна домінувати в інтер’єрі (якщо це не ваша усвідомлена задумка), а для цього вона повинна бути або не надто великою, або не надто яскравою.
Пропорції самого полотна варто враховувати, в ідеалі вони повинні відповідати пропорціям стіни. Тому для високої стелі підходить витягнута форма, а для низької, але широкої стіни ідеальний триптих. Також не забувайте, що між картинами та краями стіни має бути достатньо простору.
Ще одне непросте питання – вибір меблів, точніше за її розміри. Найбільше помилок виникає з підбором дивана, наприклад, для вітальні. Незрівнянно великий диван відразу зіпсує пропорції навіть найвивіренішої композиції. Щоб не помилитися, пам’ятайте дві речі: обсяг повинен бути врівноважений щодо обсягів інших великих об’єктів, і він не повинен загороджувати важливі зони, наприклад вікно або камін.
Дуже бажано врівноважити диван візуально за допомогою крісел чи кавового столика. Так ми створюємо повноцінну та завершену композицію.
Цей прийом працює як з великими, так і компактними предметами меблів.
До речі, вибір кавового столика для вітальні також може бути непростим завданням. Дизайнери радять відштовхуватися від дизайну та розмірів дивана, поряд з яким стоятиме столик. Якщо диван об’ємний і масивний, то столик краще взяти полегшений, тобто виготовлений з прозорого матеріалу, або полегшеної конструкції, або з відкритим нижнім ярусом.
Висота столика повинна бути приблизно дорівнює висоті сидіння дивана, яке ширина підбирається таким чином, щоб можна було з будь-якої точки дивана взяти чашку зі столика.
Вибір ідеальної лампи викликає не менше складнощів. Щоб підібрати одну з безлічі варіантів, орієнтуйтеся на стильове рішення і на локацію. Так, наприклад, для передпокою підійде більш проста і компактна лампа, а у вітальню або їдальню можна підібрати щось більш масштабне і яскраве.
Маючи в своєму розпорядженні настільні лампи в інтер’єрі, враховуйте, як вони впливають на композиційний лад. Довгі, витягнуті ніжки цих парних ламп підтримують задану вертикаль узголів’ям і візуально полегшують об’ємний плафон.
Для дизайну спальні важливо також правильно підібрати узголів’я ліжка: його розмір, форма, колір та фактура багато в чому впливають на те, як виглядає центральний елемент кімнати – ліжко.