Ремонтуємо висувні ящики своїми руками
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Ремонтуємо висувні ящики своїми руками


На сучасному ринку пропозицій меблів можна зустріти безліч видів та конструкцій ящиків. Але нам зараз цікавий не їхній зовнішній вигляд. Якими б не були якісними напрямні та якою б якісною не була збірка, є дуже багато випадків, коли з часом починають виникати проблеми. Найчастіше це відбувається

  1. при перевищенні навантаження
  2. неправильній установці напрямних
  3. перевищення ефективного терміну служби
  4. деформації окремих частин під час експлуатації

Наведені проблеми відносяться до роботи механіки, яка використовується в сучасних меблях для висування ящиків. З самим ящиком, конструкцією – проблем менше. Зупинимося спочатку на них.

Проблеми з конструкцією скриньки

Найпоширеніша проблема – днище ящика. Існує два типи кріплення дна скриньки. Можна сміливо сказати, що 90 відсотків виробників спрощують виготовлення і роблять накладне дно, яке кріпиться знизу до ящика. Прикріплюється по периметрі до боковин. Це значно полегшує технологію, дно стає ще однією несучою частиною, яка бере на себе ще й роль деталі, яка формує геометрію коробки ящика. Як зробити у випадку, якщо є проблеми з подібним видом кріплення дна.

Найчастіше причиною є недостатньо міцне і продумане кріплення. Дно кріпиться гвоздиками до передньої та задньої частини, а з бічних частин його тримають напрямні. Спочатку така схема цілком стерпно працює, проте з часом цвяхи розбовтуються і дно відходить, навіть якщо ящик не перевантажується. Вихід – замінити.

Цвяхи – забудьте одразу. Сьогодні тільки лінивий і відверто скупий їх використовує. Для ремонту найбільш просто та ефективно використовувати меблеві скоби. Степлер для меблів коштує дуже недорого, скоби ще дешевші. Якщо ваша ящик не навантажується «по самі не можу», вам буде достатньо скоб на 8 мм. Ними легше працювати без звички, вони менше деформуються і входять на достатню глибину. Але якщо ви готові заздалегідь потренуватися і впевненіше зафіксувати дно, візьміть гартовані скоби завдовжки 10 мм. Можна використовувати гартовані нікельовані — вони ще міцніші і не іржавіють. Після – процедура проста. Видаляємо старе кріплення і «прострілюємо» скобами дно по периметру. Під напрямними теж. Зняти їх неважко — вони кріпляться трьома шурупами з кожного боку. При цьому потрібно не порушити геометрію ящика, тому пробивайте сторони послідовно.

Можна скористатися шурупами, якщо вам проблемно дістати степлер та скоби. Знадобляться шурупи діаметром 3,5 мм. Є два загальноприйняті стандарти довжини меблевих шурупів такого діаметру – 15 і 30 мм. В принципі, вистачить 15. Однак може бути так, що ящик зроблений із плити ДСП низької якості, яка пориста всередині, тому краще використовувати шурупи 30 мм.

Обидва наведені способи годяться і при заміні дна ящика — необхідно буде вирізати матеріал необхідного розміру і закріпити його на коробці ящика.

Другий тип кріплення дна – врізне дно. Найчастіше це тонка фанера, яка вклеєна у прорізи на стінках ящика. Таке дно дуже рідко викликає проблеми, здебільшого вони викликані його руйнацією. Якщо ж використано ламіноване ДВП, можна зіткнутися із ситуацією, коли через пластичність вклеєні зони просто вириваються з пазів. Таку «хворобу» можна кілька разів полікувати вторинним промазуванням паза і вклеюванням на місце днища, але все-таки краще відразу поміняти. Це непроста процедура, проте за деяких навичок її зробити можна.

  • ящик потрібно розібрати;
  • зачистити пази, не порушуючи їх форму та товщину;
  • замовити чи вирізати нову деталь дна потрібного розміру;
  • зібрати ящик наново, вклеївши нове дно;
  • дати час, щоб клей добре просох. Чи не навантажувати ящик.

Якщо ящик зібраний за допомогою шурупів або конфірматів, це можна зробити легко. Однак, якщо використовувалися шипові з’єднання, краще звернутися до фахівців, якщо ви не сильні в столярній справі. Такі самі дії робляться, коли потрібно замінити фанерне дно. Якщо вона розтріскалася, пошкоджена, деформована або втратила свій вигляд.

Проблеми з фурнітурою скриньки

У механіці висування ящика сьогодні використовуються кілька типів напрямних. Тут ми розглянемо два. Перехідні типи також існують, але їх використовують одиниці. Або як експеримент, або щоб поліпшити функціональність без переробки основної конструкції. Такі види фурнітури ми не розглядатимемо.

Роликові напрямні та їх «зручні» брати – метабокси

Перевага – простота, низька ціна, легкість монтажу, конструкція така, що ящик закривається під своєю масою – останні кілька сантиметрів закриття – під ухил. Завдяки цьому такі напрямні набули дуже широкого поширення. На фотографії метабоксу наочно видно, яка частина напрямної навіщо призначена. Одна кріпиться на стіну меблів (маленькі деталі на фото, що несе), друга – на конструкцію ящика. У разі метабоксу друга частина комплекту формує бічну стінку ящика цілком. Скринька з встановленими роликовими напрямними виглядає так

Роликові напрямні

Проте, основний недолік цього напрямних – неповне висування. Скриньку можна безпечно висунути приблизно на 75% глибини. Подивимося, які проблеми найчастіше можуть виникнути з такими напрямними. Природно, вважатимемо, що у «свіжокуплених» меблів все було нормально.

Неправильне встановлення

Ця проблема зазвичай діагностується одразу, ще до покупки. Скринька з правильно встановленою за технічними зазорами роликової напрямної рухається рівно, у нього досить малий люфт по горизонталі. Перевіряється просто – практично закриту шухляду потрібно спробувати «похитати» вправо-ліворуч за ручку. Їли люфт більше трьох-п’яти міліметрів – установка неправильна. Це може бути викликано помилками у розмірах деталей при проектуванні, а може бути технологічною похибкою самої спрямовує. Не секрет, що на сучасному ринку меблів є море дрібних фірм, які економлять буквально на всьому. А дешеві напрямні сумнівних виробників часто гуляють по товщині зазору.

Згодом така проблема може виникнути через деформацію конструкції. Сильно навантажена меблева коробка деформується, якщо виготовити її із плити неналежної товщини. Знову ж таки – виробник економив і використовував матеріал, не думаючи про запас міцності.

З проблемами, які викликані зміною технічного зазору, важко впоратися. Тут уже потрібно втручатися в конструкцію, зробити це у 90% випадків можна і не дуже складно, проте це вже інша досить об’ємна тема.

Якщо ящик не закривається самостійно під час засуву під власною вагою – це неправильне встановлення несучої частини напрямної. Найчастіше вона встановлена ​​не по горизонталі. Передню частину чіпати при такому ремонті не потрібно — адже нам не хочеться возитися із зовнішнім виглядом фронтонів ящиків. Відкручуємо кріплення — крім однієї точки біля переднього ролика, вирівнюємо, прикручуємо на місце. Це виготовляємо з частиною напрямної, яка розташована на меблевій стінці.

Перевищення навантаження

Ця проблема не така рідкісна, як може здатися. Причини можуть бути як банальними, на кшталт «виробник зекономив» або «ну дуже багато всього наклали», так і нестандартними – діти просто люблять лазити по ручках ящиків комода як по сходах або використовувати їх як опору, щоб залізти вище. А оскільки останнє, на чому зараз заощаджують – це ручки, страждає на напрямну.

Проблему можна вирішити двома способами. Основна ознака – переднє колесо опорної частини напрямної, тієї, що на меблевій стінці, «викручує» – площина перестає бути вертикальною, деформується метал в області кріплення та колесо починає чіпляти другу напрямну. Можна повернути колесо у вихідне положення. Бити молотком не варто, ролик можна просто розколоти, а ось за допомогою лещат, затиснувши втулку, надати вихідне положення деталі можна.

Проте частіше така проблема викликана виробником. Існує два основних застосовувані стандарти товщини металу для таких напрямних – 0,5 та 1 мм. Виробник міг просто заощадити. Замінити напрямні на товстіші не проблема – всі місця кріплення збігаються. Достатньо просто зняти старі та замінити їх на нові.

Такі ж «хвороби» і у старших братів роликової напрямної — метабоксів. Якщо ж вам здається, що це не допоможе – замініть роликові напрямні на телескопічні. Зробити це досить просто. Нижче ми розповімо про роликові напрямні.

Перевищення ефективного терміну служби

Тут уже нічого не вдієш. Ролики пластикові, згодом вони просто стираються. З’являється люфт, ящики вже не так впевнено відчиняються. Вихід один – замінювати. Можна, звичайно, якийсь час використовувати силіконові мастила, але проблему це не вирішить.

Деформація окремих частин

Це може відбуватися при недбалій установці напрямних. Недостатньо точок кріплення у несучої частини на меблевій стінці, наприклад. Тоді напрямну вигинає, розбовтуються з’єднання, це відстежується майже одразу. Щоб не стикатися з такою проблемою на рівному місці, попросіть продавця витягнути ящик і переконайтеся, що напрямні прикріплені у всіх точках, передбачених конструкцією.

Ця проблема може виникнути при перевищенні навантаження. У цьому випадку відсутність належного жорсткого кріплення лише посилить розвиток ситуації. «лікується» просто – деталям найчастіше достатньо повернути вихідну форму та закріпити як слід.

Кулькові напрямні

Другий тип напрямних – кулькові. Або тип «телескоп». І їхні старші брати – «тандембокси». Вони дорожчі, але позбавлені всіх роликових хвороб. Тому їх часто використовують ті виробники, яким якість дорожча за економію. Виглядають вони так

Кулькові напрямні

Кулькова направляюча витримує у багато разів більшу масу. У роликовій – дві точки опори – ролики на несучій частині та частині ящика. У кульковій – цілий блок (середній), у якому розташовані маленькі кульки за принципом підшипника кочення. Плюс товщина металу, з якого виготовлені частини напрямної, набагато вища. Ще три найпомітніші переваги — такі напрямні практично неможливо поставити неправильно, вони дозволяють висувати ящик на всю глибину і дають можливість жорстко фіксувати ящик у закритому стані. Крім того, встановити кулькові напрямні можна на будь-якій висоті конструкції.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *