Вітражі в інтер’єрі
За силою експресії, вітражному мистецтву немає рівних: хитромудра гра світла і тіні, танець сонячних відблисків, що заломлюються крізь багатобарвне скло, вражають уяву, занурюють у неповторну атмосферу — тріумфу краси, урочистості та таємниці.
Історія мозаїки з напівпрозорих скляних шматочків, скріплених між собою свинцевою палітуркою, почалася в VI-VII століттях нашої ери. Слово «вітраж» у перекладі з французької означає «віконне скло». Спочатку вартість сюжетних та орнаментальних вітражних полотен була неймовірно високою. Лише наприкінці XIX — початку XX століття, з винаходом нових способів виробництва скла, які спрощували цей трудомісткий процес, вітражі стали одним з найдоступніших і найпопулярніших елементів декору.
Мозаїчний декор вітража
Вітраж давно вийшов за межі вікон. Мозаїчними композиціями та їх імітаціями прикрашають різні, часом найнесподіваніші предмети та місця у квартирі. Вітражі чудово виглядають у міжкімнатних перегородках, на стелях, фальш-вікнах та у нішах з підсвічуванням. Вони обрамляють дзеркала, прикрашають меблеві фасади, барні стійки, ширми та будь-які об’ємні поверхні. Справжня прикраса будь-якого будинку – це вітражні міжкімнатні двері, а також традиційні віконні панно.
Вітражні технології
Усі технології традиційного виготовлення вітражів мають свої особливості. Кожен елемент класичного вітража майстер вирізає, обробляє та скріплює їх. Іноді скло, вирізане по контуру, вставляється в свинцевий профіль, запаяний на стиках, тоді спосіб виготовлення називається паяним. Найбільш неповторні вітражі створюються у техніці Тіффані, названої так на честь свого винахідника, американського дизайнера Луїса Тіффані. Такі вироби дуже міцні, тому чудово підходять для оформлення вікон та дверей.
Фьюзинг – вітраж без металевих з’єднань. Велике скло, на яке укладається безліч дрібних, запікається в печі, перетворюючись на єдиний багатошаровий рельєфний пласт. Технічний прогрес дозволив спростити та здешевити вітражну техніку. Нещодавно з’явилися плівкові вітражі (фотовітражі, псевдо або фальш-вітражі). При їх виготовленні дизайнер наносить на основу зі скла зображення надруковане на високоякісній полімерній плівці.
Фотовітражі не можна використовувати в кімнатах з високою вологістю і впливати на агресивні хімічні речовини. Ще один вид фальш-вітражів – заливні (розписні). На підготовлене до роботи скло художник приклеює металевий каркас майбутньої композиції (або наносить його спеціальним вітражним контуром) та заповнює простір фарбами.Популярна прикраса дзеркал — рельєфний піскоструминний вітраж, заснований на контрасті прозорого та матового скла. Існує чимало компаній, що спеціалізуються на роботі у різних вітражних техніках. Можна «поселити» в будинку різнобарвну казку за допомогою. А можна спробувати створити її власноруч.
Вітражі в інтер’єрі будинку чи квартири
При оформленні будь-якого інтер’єру будинку чи квартири красиву та дуже ефектну особливість привносять вітражі. Вони створюють особливу атмосферу, надають неповторного шарму як житловому приміщенню, так і громадському. Свою назву вітражі повчили від французького слова «скло», саме цей матеріал став основним у створенні таких елементів.
Вітражі вписуються у будь-який інтер’єр. Якщо раніше кольорове скло з хитромудрими візерунками використовувалося переважно для прикраси вікон, то зараз вітражі застосовуються набагато ширше. З їхньою допомогою прикрашають стелі, стіни, міжкімнатні перегородки. Плафони для освітлювальних приладів часто стали виготовляти із вітражного скла, створюючи навіть у нудних інтер’єрах різноманітність фарб та завжди святковий настрій. Можна бути впевненими, що і надалі вітражі залишаться модними, стильними, актуальними, і їхня різноманітність та застосування буде лише розширюватись.
Одним із найпривабливіших способів прикраси стелі стали стельові вітражі. Вони практичні, абсолютно екологічні, довговічні, зручні в експлуатації. Проектуючи освітлення у просторі за стелею, можна досягти небувалого естетичного ефекту.
У стінах вітражі створюють у спеціальних нішах, і такий елемент чудово прикрашає навіть найпростішу обробку. Добре виглядає і в цьому випадку приховане підсвічування вітража. Такі джерела дають м’яке, спокійне світло, ненав’язливе, в якому так приємно відпочити після робочого дня, і яке таке доречне під час свята.
Дуже оригінальним рішенням є встановлення вітража в міжкімнатній перегородці. Такий елемент визначає чітку межу між двома приміщеннями, водночас не приховуючи з очей іншу зону. Добре підходить для відділення кухні від їдальні, передпокою від вітальні.