Вікторіанський стиль в оформленні інтер’єру кімнати
Основні свої риси розкішний вікторіанський стиль набув за часів правління королеви Вікторії (1837-1901) як природна реакція на пуританську строгість обстановки епохи королеви Анни та аскетизм «георгіанців».
У цей час промислова революція сприяла якіснішому рівню виробництва гобеленових тканин та меблів, а представники англійського середнього класу прагнули в архітектурі та інтер’єрі своїх будинків максимально відобразити величний статус колоніальної держави.
Навіть російський імператор Олександр III, будучи колекціонером предметів мистецтва, віддавав перевагу стилю вікторіанської епохи. Саме в такій інтерпретації були оформлені його особисті кімнати в Гатчинському палаці.
Головне – позолота!
Суть вікторіанського стилю – у великій кількості драпірування та добротних меблів, оздоблення з цінних порід дерева та каменю, поєднання екзотичних та традиційних предметів інтер’єру. Такий інтер’єр, звичайно, перенасичений речами, але не потребує великих просторів. У вікторіанському стилі можна оформити не тільки великий заміський будинок, але і міську квартиру або офіс. Головне — зі смаком та почуттям прекрасного використовувати властиві йому принципи меблювання та оздоблення.
У вікторіанському інтер’єрі найкращі теплі тони: мигдальний, блідо-рожевий, охра і червоно-коричневий. Але цілком допустиме помірне використання і холодних відтінків – фіолетового, синього та зеленого. До речі, в період пізнього вікторіанства велику популярність набув сліпучо-білий і відтінки натурального каменю. У будь-якому разі, головне, щоб була позолота.
Яскрава характерна деталь оздоблення у вікторіанському стилі – стіни, обтягнуті тканиною. Найбільш доречні гобелени зі складним рослинним орнаментом: листя папоротей, берези, клена та дуба, а також лісові квіти та ягоди. Вітається також тканина у строгу смужку. Поверх оббивки традиційно кріпляться панелі у вигляді широких прямокутників з цінних порід дерева або пілястр розміром в третину висоти стіни. Але глянсовий блиск тут буде недоречний, тому панелі не потрібно покривати лаком.
Ліпнина та паркет
Стеля у вікторіанському стилі оформляється двома способами: побілкою та деревом. Якщо це побілка, знадобиться прикраса ліпниною. Дерев’яні ж підвісні панелі повинні бути на два-три тони світлішими, ніж віконні рами та двері. Але особливо добре виглядає стеля з темними масивними балками, що надають інтер’єру характерної ґрунтовності.
Вікна в такому інтер’єр краще драпірувати оксамитовими або парчовими гардинами із золотими кистями та бахромою приємних насичених кольорів.
На підлозі — паркет з різних порід дерева, які дозволяють створювати досить складний геометричний орнамент, а також килими квадратної або круглої форми. Але килим не повинен повністю покривати всю підлогу, щоби демонструвати красу паркету.
Завершеність інтер’єру у вікторіанському стилі додадуть розкішні деталі інтер’єру, яких має бути багато, і які неодмінно перегукуються за формою, кольором та фактурою.
Ексклюзивні меблі та камін
Висвітлення у вікторіанському інтер’єрі здійснюється за допомогою люстр та світильників із ґрунтовним каркасом та тканинними плафонами. Форми у люстр можуть бути як овальними, так і циліндричними або пірамідальними. Але верхні світильники використовуються для декоративного ефекту, а основне фонове освітлення здійснюється за рахунок парних настільних ламп.
Головний атрибут вікторіанського стилю – великий камін з гранітною або мармуровою полицею, на якій чудово виглядатиме стилізований годинник або світильник з важкою кам’яною основою. Сам камін відгороджують кованими ґратами з декоративними готичними шпилями.
Меблі вікторіанської епохи – дуже добротні та витончені, завдяки ретельному оздобленню. Адже невипадково вікторіанський стиль — найдорожчий ексклюзивних меблів, що найцитованіший сучасними виробниками. А ось велика кількість предметів інтер’єру у вікторіанському стилі — східного походження, через історію, що склалася. Особливо почесне місце доведеться виділити китайському фарфору.
Грамотне поєднання чудових вікторіанських меблів, сучасних предметів інтер’єру та новітніх технологій виглядає цілком гармонійно і повною мірою дозволяє уникнути надто яскраво вираженої стилізації. Так, на тлі такого розкішного оздоблення виграшно виглядатиме і колекція предметів мистецтва, і бібліотека раритетних видань, адже вікторіанський стиль – це справді рідкісна можливість продемонструвати власний смак та кредитоспроможність одночасно.