від скинали до оргскла (85 фото)
Скляний фартух – це на 99% ідеальний вибір та відмінна альтернатива плитці, керамограніту, каменю та іншим видам стінових панелей для кухні. Якщо ви задумалися про покупку саме такого виду фартуха, то, швидше за все, вже чули про те, що на ринку представлено безліч різновидів кухонних фартухів зі скла: скіналі, триплекс, плексиглас, оптивайт, сатинат, емаліт… Давайте з’ясуємо, що означають ці слова і що ще потрібно знати перед походом у магазин.
Загальна характеристика – плюси та мінуси
Плюси:
- Скляні панелі набагато гармонійніше виглядають в інтер’єрі кухонь у сучасному стилі.скандинавський, неокласика, ар-деко, модерн, мінімалізм, лофт, хай тек), оскільки ідеально поєднуються з глянсовими та скляними фасадами гарнітура, а також з хромованими та скляними елементами побутової техніки;
- Монтаж будь-якого виду скла проводиться дуже швидко та без бруду приблизно за 1-2 години;
- Скляні панелі безшовні або мають мінімум швів, завдяки чому утримувати їх у чистоті легше, ніж, наприклад, фартух з керамічної плитки, оскільки бруд не скупчується в стиках;
- Блиск скла сам собою красивий, крім того, він відображає світло і візуально збільшує маленький простір. Маленькі кухні зі скляним фартухом представлені у наступній добірці фото.
- Зі склом можна реалізувати оригінальні, персоналізовані декоративні ідеї: прикрасити його фотодруком, стереодруком, піскоструминним малюнком, вінілової кольоровою однотонною підкладкою або замовити підкладку з малюнком (з каталогу майстерні або зі своїм). А ще ви зможете вибрати матову чи фактурну скляну поверхню. На фото нижче представлені скинали з графічними зображеннями (гортайте праворуч).
За бажання ви можете не тільки самі придумати дизайн, але й зробити декор своїми руками, наприклад, вставити під скло сімейний колаж фотографій або улюблені рецепти.
- Тільки прозоре скло зможе захистити благородні матеріали та фактури на зразок каменю або дерева, не приховавши при цьому їхню красу.
Часто склом закривають шпалери або фарбовані стіни, щоб не перевантажувати інтер’єр кухні різнорідними поверхнями.
- Скляний кухонний фартух як ніякий інший поєднується з будь-яким підсвічуванням.
Мінуси:
- Скляна панель для кухні коштує відносно дорого (крім бюджетного оргскла). Середня ціна стандартного фартуха: 4700 руб. за 1 кв. м. разом із установкою.
- Установка скляних фартухів проводиться тільки після повного складання гарнітура або хоча б тоді, коли ви повністю впевнені в розмірах майбутньої кухні, а розетки, вимикачі, комунікації та інше вже встановлені. Виготовлення фартуха – справа відповідальна без права на помилки, переробки та вдосконалення у процесі монтажу та після нього.
- Якщо плитку ви можете купити та доставити додому того ж дня, то скинали (скло з фотодруком) робитимуть близько 7-14 днів.
- Неправильно вибраний дизайн скіналі може зіпсувати весь інтер’єр кухні, перевантаживши простір своєю строкатістю або невдалим кольором, а також швидко набриднути.
- Хоча дизайн скляного фартуха і може бути різним, але він підійде не для кожної кухні. Наприклад, в інтер’єрах у стилі класика, прованс, кантрі, Шеббі шик Скляні панелі (навіть зі стриманим зображенням) виглядатимуть менш органічно, ніж традиційна плитка.
А як же скло витримує перепади температур, вологість, часті миття, удари та інші кухонні складності? Ці характеристики можуть відрізнятися залежно від типу скла, які ми розглянемо нижче.
1. Фартух із загартованого скла (сталініт)
Загартоване скло (сталініт) – це звичайне силікатне скло, яке піддали температурній термічній обробці, а потім різко охолодили.
Плюси: крім всіх перерахованих вище плюсів, фартух для кухні зі скла типу сталініт має вагому перевагу – його міцність до ударів у 5-10 разів вища, ніж у звичайного скла, а якщо такий фартух все-таки розбити, то він розколеться на дрібні уламки з тупими. гранями, про які не можна порізатись. На відміну від акрилового або сирого скла, розжарене скло можна без проблем встановлювати біля газової плити – воно не деформується і не лусне від перепадів температур та перегріву. Воно практично не дряпається, не тьмяніє, не боїться вологи, його можна мити навіть щіткою з абразивами. Як і плитка, сталініт може прослужити близько 10 років і більше.
Мінуси: дорожче, ніж звичайне скло та оргскло (але не дорожче якісної керамічної плитки, керамограніту або каменю), не дає можливості змінити розмір панелі та отвори в ньому в процесі установки (всі вирізи може зробити тільки виробник до етапу загартовування), виготовляється близько тижня.
Різновиди та варіації дизайну:
- Стемаліт (емаліт, емальоване, зворотне фарбоване скло) – це скло, яке спочатку пофарбували кольоровою емаллю, а потім загартували, через що фарба та скло стали невіддільні один від одного;
- Сатинат – матоване скло. Варто трохи дорожче прозорого, невибіленого гартованого скла, гарно виглядає, але складніше у догляді;
- Скіналі – скляні панелі з декоративною підкладкою, тобто із зображенням – плівковим вініловим, з фотодруком або стереодруком. Фотодрук дорожчає виріб на 30-50%, а стереодрук коштує вдвічі дорожче.
- Оптивайт (Optiwhite) – вибілене загартоване скло, що не має характерного «пляшкового» зеленувато-блакитного відтінку, а тому більше підходить для фартухів зі світлою декоративною підкладкою і в тому випадку, якщо вам важлива чистота кольору та детальність малюнка. Однак фартух для кухні зі скла Оптівайт коштує дорожче невибіленого приблизно в півтора-два рази. На фото нижче ви можете побачити різницю між склом Оптівайт та невибіленим склом.
- Склопанелі з вбудованим LED підсвічуванням – підсвічування вбудовується у профілі, які кріпляться зверху та/або знизу фартуха. Таким чином, він перетворюється на самостійний світильник.
З іншого боку, підсвічування ви можете встановити й іншим способом, наприклад, просто приклеївши світлодіодну стрічку або встановивши споти під шафи як показано на фото нижче.
Поради щодо вибору фартуха із загартованого скла
- Найдешевший вид сталініту має товщину 4 мм, але й міцність на удари та вигин у нього буде менше. Набагато надійніше буде скляна панель завтовшки 6 мм і більше;
- Майте на увазі, що, як правило, фартух із загартованого скла замовляється «під ключ», тобто, починаючи з вимірів та закінчуючи установкою, тому підсумкова ціна фартуха багато в чому залежить і від нюансів установки – способу кріплення, кількості частин фартуха, якщо воно складове, кількості вирізів під розетки та рейлінги та ін.
- Якщо ви хочете замовити скіналі, то зображення ви зможете вибрати самі на цьому сайті. Найчастіше дизайнери у майстернях беруть картинки для фотодруку з цього фотобанку.
- Що стосується вибору дизайну для скіналі, то тут важливо виходити не з краси самої картинки, а з того, наскільки вона зможе вписатися в інтер’єр кухні за сюжетом та кольором. Краще коли малюнок складається максимум із 3 кольорів, які присутні в оформленні вашої кухні, інакше він буде надто нав’язливий, активний, створить відчуття безладдя. Якщо сумніваєтеся, вибирайте безпрограшні універсальні варіанти – біле або нейтрального кольору скло, а якщо хочеться яскравості, то кольорові панелі без малюнків.
Якщо ж стіни на кухні мають гарне оздоблення, наприклад, шпалери з візерунком, цегляну кладку або фактурний бетон, краще вибрати прозоре скло Оптівайт, а не скинали.
2. Фартух із триплексу (ламіноване скло)
Триплекс – це багатошарове органічне, силікатне або загартоване скло, тобто коли два або більше шарів склеєні один з одним спеціальною полімерною плівкою, яка у разі пошкодження скла не дає уламкам розсипатися, утримуючи їх на собі. Товщина фартуха з триплексу найчастіше становить 8 мм. Якщо на лобовому склі автомобілів використовується прозорий триплекс, то для фартухів полімерний прошарок часто несе не тільки захисну, а й декоративну функцію.
Плюси: абсолютна безпека, міцність, термостійкість, варіативність дизайну, легкість у догляді та ін.
Мінуси: триплекс використовується для виготовлення фартуха рідше, ніж гартоване скло, так як коштує трохи дорожче (триплекс із загартованого скла – найдорожчий матеріал), він важчий, має меншу прозорість порівняно з розжареним склом. Ще один мінус — тривалі терміни виготовлення декоративного триплексу (14-30 днів).
Різновиди та варіації дизайну: триплекс із фотодруком, триплекс із декорованим шаром скла, (матове, пофарбоване), триплекс із дзеркалом або фольгою, триплекс із шаром загартованого скла, також фартух із триплексу може імітувати шкіру або тканину.
У наступному відео можна побачити різні комбінації та варіації декору триплексу:
3. Фартух з оргскла
Оргскло часто називають склом з акрилу, з ПММА, також воно випускається під назвами плексиглас, акрилайт, карбоглас, лімакрил та ін.
Плюси: оргскло неможливо розбити, воно дуже дешеве, легке, гнучке, невимогливе до якості стіни. Його можна встановити своїми руками і самостійно підрізати, при необхідності додати отворів під розетки та ін.
Мінуси: дряпається, тьмяніє, не можна мити фартух абразивами та жорсткими губками, боїться ацетону та спирту, від перегріву (при температурі понад 80 ° C) може деформуватися, тому небажано встановлювати плексиглас за газовою плитою. Також він програє звичайному та загартованому склу на вигляд і прозорості.
Різновиди та варіації дизайну: оргскло буває кольоровим (забарвленим у масі), а також прикрашеним фотодруком.
4. Фартух із полікарбонату
Полікарбонат дуже схожий на оргскло, але має більш підходящі для ролі кухонного фартуха якості.
Плюси: скляна панель для кухні з полікарбонату буде значно дешевша за панелі зі сталініту, триплексу, плитки та ін. популярних матеріалів. Більш стійкий до підвищених температур, ніж оргскло, та міцніше, ніж загартоване скло. Крім того, він легкий, гнучкий, його можна встановити своїми руками.
Мінуси: головний недолік — швидко дряпається, програє звичайному склу на вигляд.
Установка та види кріплення
Замовляючи скляний фартух для кухні, вам також потрібно буде вибрати один із трьох способів кріплення:
- За допомогою шурупів, на які потім надягають декоративні заглушки. Цей спосіб надійний і хороший тим, що фартух можна встановити на будь-яку поверхню — неідеально рівну або зовсім на стару плитку, а за бажання зняти фартух і знову встановити. Між стіною та панеллю залишиться відстань приблизно 4 мм. Мінус: заглушки будуть видні, хоча вони не сильно псують вигляд.
- За допомогою навісних кріплень. В даному випадку панель вставляється в малопомітні металеві пластинки-затискачі як на фото праворуч. Цей спосіб монтажу більше підходить для встановлення нецільних фартухів, так як дозволяє рівно з’єднати його частини.
- За допомогою рідких цвяхів чи клею. Посадити скло-панель на клей або рідкі цвяхи можна тільки на рівні, відштукатурені стіни, зате скло посаджене на клей не матиме видимих кріплень.
Після встановлення фартуха зі скла зазор між ним та стільницею закривають куточком. Якщо фартух складається з декількох частин, шви обробляються тонким шаром герметика, який не буде помітний.
Чи можна встановити скляний фартух самостійно? Якщо це скло з акрилу або полікарбонату, то монтаж буде нескладний, а ось триплекс і сталініт потребують навичок роботи зі склом. Детальніше про встановлення скляного фартуха можна переглянути в цьому відео:
Читайте також: