Стиль арт-нуво / ар-нуво в інтер’єрі – особливості дизайну, прикраси, орнамент, меблі, декор
Основні синоніми течії: модерн, арт-нуво.
Менш поширені варіанти найменувань: «студіо», «стиль хвиль та ліній», «тенденції початку 20-го століття», «ліберті».
У перекладі з французької “art nouveau” означає – нове мистецтво.
Зміст:
Історія походження ар-нуво
Зародився стиль арт-нуво в інтер’єрі та мистецтві наприкінці 19 століття, остаточно змінивши бароко, що минає. У ньому вдало поєднується елегантність, багатожанровість та вплив промислової революції.
Поява віяння була викликана стрімким розвитком промисловості та автоматизованих технологій. Люди не хотіли забувати про красу природи і показували свій потяг до неї в образотворчому мистецтві.
Багато художників та дизайнерів того часу захотіли новизни. Однак на практиці виявилося нелегко створити і розвинути новий напрям. Тому представники творчої гілки запозичили багато нюансів із різних епох.
Перший час ар-нуво (модерн) був не зовсім вдалою сумішшю сучасної та історичної епохи. Доходило навіть до несмаку. Лише через тривалий період почали промальовуватися риси досконалого нового напряму.
Основні риси
Арт-нуво в інтер’єрі характеризується природними, плавними лініями. Орнамент ар-нуво хвилястий, природний. Складається враження, що декор створювала природа без втручання людини.
Яскравим символом течії стала робота, вишита золотистим шовком у 1895 році, під назвою «Удар бича». Її автор – відомий німецький художник-декоратор Герман Обріст.
Ще одна характерна риса течії – єдність та завершеність усіх елементів. Дивлячись на правильно оформлене приміщення, видається, що ви дивитеся на мальовничу картину, в якій гармонійно поєднуються всі деталі. Вона сприймається як єдине ціле.
Як вже було сказано вище, надихала дизайнерів і художників природа: кучеряві рослини, бутони, екзотичні птахи, латаття, ластівки, метелики, дами з довгим кучерявим волоссям. У пік популярності віяння декорувалося практично все – від приміщень до їдалень.
Характерні приклади оформлення приміщення можна побачити, ознайомившись із роботами Антоніо Гауді, Федора Штехеля, Августа Енделя.
Внесли свої зміни до вже практично сформованого протягом представники зі Школи мистецтв Глазго. У ар-нуво почали проглядатися виражені геометричні форми, і навіть криві лінії.
Ар-нуво в інтер’єрі – це також гармонійна комбінація різних матеріалів:
- вітраж та дерево;
- камінь та метал;
- шпалери та розпис.
Основні кольорові гами:
- бежевий;
- кремовий;
- білий;
- золотистий;
- дерев’яний.
Оформлена оселя легка для сприйняття. Воно уособлює спокій, витонченість та гармонію. У ньому не відчувається перевантаженість деталями та насиченими тонами.
Особливості інтер’єру в деталях
Підлоги
Покриття для підлоги — це, безумовно, паркет або його імітація. Дошка може бути світлого кольору із темними візерунками у вигляді плавних ліній. Використовуються також килими з характерними візерунками та рослинними декорами. Для ванної кімнати та кухні у стилі арт-нуво підійде плитка або керамограніт, що імітує паркет.
Стіни
Забарвлення декоративного облицювання стін м’які і не відрізняються високою яскравістю. На світанку епохи користувалися популярністю візерунчасті шпалери. Сучасні дизайнерські рішення часто передбачають орнамент лише на одній або кількох стінах. Інші стіни приміщення мають колір, що гармонує з тонами декору. Таке ж рішення підійде для кухні та ванної кімнати. Тільки як оздоблення слід використовувати плитку.
Ще один варіант облицювання – декоративна штукатурка із рослинними мотивами. Вона презентабельно виглядає, можна підібрати бажаний колір. Мармурова штукатурка таємниче мерехтітиме при будь-якому освітленні.
Стеля
Можливо з вітражами, склом, глянцевим блиском, вставками як ліній деревних відтінків. Ще один варіант — штукатурка і ліпнина у вигляді кучерявих рослин. Особливих обмежень у виборі матеріалів немає, головне характерні риси.
Сходи
Масивні, урочисті, із плавними вигинами. Доповнює їх кування перил та огорож або різьблення, якщо сходи дерев’яні. Сходинки можуть бути виготовлені зі скла, дерева, каменю або металу. На широких сходах доречний розпис. Дивлячись на такі сходи, складається враження, що її створила сама природа, продумавши кожну деталь.
Меблі
Меблі арт-нуво характеризуються відсутністю гострих країв. Форми переважно напівкруглі, обтічні. Спинки стільців та крісел можуть нагадувати крила метеликів. Варто зауважити, що антикварні меблі знайти нелегко, а виготовити на замовлення буде недешево. Досить часто підбираються сучасні меблі з характерними рисами.
Освітлення
Родзинка підлогових, стельових, настільних та настінних світильників – матове скло. Течія якнайкраще підкреслює лампа Тіффані з вітражного скла. Абажури також з вітражними малюнками, квітковими орнаментами та хитромудрими лініями. Корпус світильників масивний і найчастіше бронзовий. Основне світло — трохи приглушене. Люстри арт-нуво можуть мати квітковий рельєф. Основа – кування. Плафон можуть тримати витіюваті ланки, основа яких кріпиться до стелі.
Декор
Вітаються дзеркала у великій кількості з хитромудрими рамами, скульптури тварин або жінок з довгим кучерявим волоссям, вази підлоги з розписом. Вигідно підкреслити інтер’єр можна за допомогою картин у стилі арт-нуво.
В основі сюжету може бути:
- натюрморт із фруктами, метеликами, ліліями;
- водоймища з лататтям на тлі зелених насаджень;
- птахи, що летять або сидять на деревах;
- дами з букетами і Кучеряве довге волосся.
Багет для зображень є переплетенням звивистих ліній. Раму можна доповнити різьбленням по дереву.
Практичні рекомендації
- Змінити прямокутні форми дверей та вікон можна за допомогою декоративних накладок. Вони бувають із різних матеріалів, а їх форми відповідають стилю ар-нуво.
- Доповніть рослинним орнаментом підлогу, стіни та стелю. Варіантів, як це можна зробити, достатньо: ліпнина, розпис, декор на плитці.
- Придбайте текстиль із рослинним візерунком приглушених тонів. На ньому можуть бути зображені квіткові композиції, гілки дерев, птахи на тлі розгалужених рослин.
- Використовуйте масивні штори у підлогу світлих тонів.
- Підкреслити перебіг можна за допомогою ліжка з виразним узголів’ям у вигляді різьблення. Це можуть бути зображення плиць, квітів та рослин.
- Використовуйте матеріали з натурального дерева з обтічними формами.
Незважаючи на те, що арт-нуво з’явився ще багато років тому, своєї популярності він не втратив і в наші дні. Житло, оформлене в цьому стилі, стане чудовим рішенням для тих, кому до душі елегантна, спокійна обстановка, що випромінює комфорт.