Сад каміння в ландшафтному дизайні: альпінарії, інсталяції, прикраси
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Сад каміння в ландшафтному дизайні: альпінарії, інсталяції, прикраси


На камені саду свого

Вирости сакуру

Покохавши Душа її

Відповівши Рожевої стане

Багатовікові культурні традиції Японії завжди приваблювали своєю привабливою загадковістю та витонченістю представників інших народів. Все більше стає охочих відтворити атмосферу японського побуту у своїх будинках та на присадибних ділянках. Камінь – основний елемент оформлення парків та садів Японії. Одним із найпоширеніших способів оформлення ландшафту є сад каміння.

Традиційний сад каміння – це рівний майданчик, засипаний піском або дрібною галькою. Головний елемент цього майданчика складають хаотично розташовані необтесане каміння. Насправді хаотичність тільки здається: композиція з каміння підпорядкована суворим правилам філософії дзен-буддизму — однієї з японських релігій. Уся інсталяція складається з окремих груп, що вміщають по три камені, загальна кількість каменів – 15. Класичний пристрій японського саду в тому, що в якій би точці не знаходився відвідувач, його погляду завжди відкриватиметься лише 14 каменів. В даний час ділянка, прикрашена камінням, може дуже умовно і віддалено нагадувати справжній сад каміння, в такому випадку важливо не порушувати гармонію єдності екстер’єру та інтер’єру будинку.

Один великий камінь відкидає тінь

Навіть один необроблений камінь можна використовувати як напівнатяк на повноцінний сад каміння для оформлення екстер’єру в японському стилі:

Білі бетонні плити з травою, що проросла.

На поверхні з піску або гальки саду за японською традицією граблями проробляються спеціальні борозенки, що оточують каміння. Дрібні камінці символізують воду, великі – сушу, а борозни – хвилі. Наприклад, океан із островами:

Вертикальний високий камінь

У сучасному ландшафтному дизайні сад каміння дуже популярний, хоча стародавні японські традиції не дотримуються історичної точності. Однак такий стиль оформлення має певні правила: все каміння обов’язково має бути різного розміру і розташоване асиметрично:

Дерев'яні гойдалки за камінням

Наголосити на цілісності дизайнерської ідеї ландшафту в стилі японського саду можна найкреативнішими способами. Наприклад, площадку прямокутної форми викласти щебенем, а на ній плоским однотипним камінням скласти ієрогліф:

Ієрогліф із плоского каміння

Інсталяції з каміння на ландшафтній ділянці

Спочатку функція кам’яного саду полягала у здатності медитувати, усуваючись від мирської метушні та повсякденних проблем, і композиція з каміння має бути складена так, щоб сприяти цьому. Можна об’єднати кілька елементів в одну інсталяцію: кам’яний світильник, воду в кам’яну бочку, що ллється, паперовий ліхтарик:

Струмінь води наповнює кам'яну ємність

Якщо дозволяє площа та природні умови земельної ділянки, то рослинні композиції можна поєднувати з кам’яними. Групи з необроблених каменів підкреслять витонченість фігурної клумби із зеленим невеликим газоном та квітучим кущем лілій:

Фігурна клумба з круглим камінням

Невідшліфовані валун різної конфігурації органічно впишуться в дизайн ділянки з карликовими деревами бонзай. З кам’яної плити можна спорудити імпровізовану лаву, де буде зручно милуватися природою, розмірковувати на самоті:

Кам'яна лава

Ділянку, в основі оформлення якої використані зелені насадження, можна доповнити оригінальними конструкціями з каменю або викласти галькою частину ділянки, оформивши хвилеподібний край, що нагадує берег річки:

Квадратні кам'яні майданчики

Альпінарії у японському стилі

На основі кам’яних композицій дуже зручно створювати альпінарії, поєднуючи таким чином східну та західну культури. Це дозволить частинці дикої природи органічно вписатися в штучний ландшафт. Еклектичне поєднання кам’яних плит строгих геометричних форм з камінням у первозданному вигляді та з чагарниками, висадженими в манері художнього безладдя, створять відчуття природної природності:

Кам'яні плити

Невелику альпійську гірку можна розташувати на піщаному або гальковому майданчику. Щоб композиція альпінарію не порушувала суворість японського стилю, можна як елементи ландшафту використовувати декоративну криницю з вертикальними прикрасами та рослинами:

Альпійська гірка на майданчику із гальки

Сухий струмок у саду каміння

Відмінно поєднуються в ландшафтному дизайні сад каміння та сухі водойми. Можна використовувати декоративні жолоби для незвичайної конструкції сухого струмка, наповнити їх відшліфованим камінням, пофарбованим у пастельні тони. Така прикраса доповнить композицію з каменів того ж кольору, але більших розмірів, розташовану поруч із сухою водоймою:

Відшліфоване каміння в жолобі

Струмок, що спокійно несе свої води по вашій ділянці, можна прикрасити великогабаритним каменем, що нагадує скелястий риф. Такий елемент завжди привертатиме увагу до незвичайного дизайну ландшафту:

Кам'яна брила на білій гальці

Садовим доріжкам в японських садах приділялася велика увага: по них потрібно прямувати до чайного будиночка для чайної церемонії, а цей шлях не повинен бути простим і легким. Тому плоскі камені викладаються так, щоб вийшла покрокова стежка: камені необхідно розташовувати один від одного на відстані 10-15 см.

Доріжка з каміння

Садова або паркова зона в японському стилі неможлива без скульптурних або архітектурних прикрас. Найпоширеніші з них – світильники різних конфігурацій: низькі або високі, з широкою кришкою або у формі будиночка із загостреним дахом. Такі кам’яні ліхтарі створюють гармонію з іншими елементами саду каменів:

Крім світильників, у японському саду часто встановлюють фігурки міфологічних божеств. Хотів – бог веселощів, багатства та щастя – за переказами японців забирає проблеми та невдачі своїх господарів. Скульптура Хотея, що сидить серед каміння, поєднає воєдино всі елементи саду:

До встановлення статуї Будди саду необхідно підходити з великою обережністю, т.к. для релігії Японії це культова споруда, якій необхідно поклонятися. Якщо ж ви все-таки зважилися поставити скульптуру, що зображує Будду, потрібно вивчити і зрозуміти суть цього образу. Скульптура повинна обов’язково встановлюватися на піднесенні, перед нею необхідно облаштувати місце для дарів, нехай і символічних, вона повинна бути видна з різних куточків саду:

Альпійська гірка перед статуєю Будди

Чорний колір у культурі країни сонця, що сходить, символізує радість, тому чорні мініатюрні скелі в центрі композиції японського саду – це символ урочистості життя.

Чорне каміння в саду

Сад каміння повинен гармонійно поєднуватися з усією ділянкою, фасадом та інтер’єром будинку. Навіть із вікна споглядання гарного пейзажу має викликати позитивні емоції та сприяти філософським роздумам.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *