покрокова інструкція з фото та відео
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

покрокова інструкція з фото та відеоНайчастіше укладання плитки на підлогу довіряють професійним майстрам-плиточникам і роблять це не дарма. Адже від якості укладання залежить довговічність і краса покриття, а сам процес робіт дуже складний. Втім, покласти своїми руками рівну плитку на досить рівну основу і за стандартним малюнком «шов у шов» зможе навіть новачок. Головне — правильно вибрати монтажні розчини і обов’язково слідувати технології. У цьому вам допоможе наша покрокова інструкція з фото та добіркою корисного відео. Ця теорія з укладання плитки буде корисною і тим, кому необхідно проконтролювати і прийняти роботу плиточників.

Матеріали, інструменти та обладнання

Ось список матеріалів та інструментів, які знадобляться вам у процесі укладання, різання та затирання плитки для підлоги.

Інструменти та обладнання:

 • Рулетка, металева лінійка та куточок;
 • Олівець для розмітки;
 • Будівельний рівень та правило;
 • Будівельний міксер або дриль із насадкою-мішалкою;
 • Плиткоріз або електричний різак із плитки;
 • Керн або склоріз (потрібно для криволінійної обрізки плитки);
 • Шматочки для плитки (для обрізки криволінійно);
 • напилок (для шліфування обрізаних країв);
 • Шпатель;
 • Зубчастий шпатель (6-8 мм);
 • Кельня;
 • Гумовий шпатель для затирання швів;
 • Гумова киянка;
 • Відро з губкою та ганчіркою;
 • Наколінники та госп. рукавички.

Матеріали

Крім самої плитки з 10%-ним запасом вам знадобляться:

 • Клей для плитки відповідний матеріалу основи (по бетону, дереву, старій плитці тощо), а також особливостям самої плитки;
 • Хрестики бажаного розміру;
 • Затирання бажаного кольору;
 • Грунтовка.

Дивіться також матеріал: Все про керамічну плитку для підлоги на кухні.

Крок 1. Підготовка основи

Спочатку необхідно підготувати основу, щоб вона була рівною, чистою і сухою. Класти плитку краще на бетонну стяжку, але при бажанні можна покласти і на стару плитку або дерево, ДСП (або інший подібний матеріал). Однак майте на увазі, що при монтажі плитки на старе облицювання висота остаточної підлоги збільшиться.

Щоб покласти плитку на бетонну стяжку, потрібно: прибрати можливі шорсткості скребком, пропилососити підлогу, помити лужним засобом для чищення, потім покрити шаром грунтовки (бажано) і почекати 2-4 години поки підлога повністю не висохне. Далі, якщо бетонна основа нерівна (відхилення більше 5 мм на 2 погонних метри), то її потрібно залити будь-яким нівелюючим складом і дочекатися висихання.

Щоб покласти плитку на стару плитку, потрібно:

 • Для покращення зчеплення старої плитки з клеєм, по ній проходять наждачним папером або шліфувальною машиною;
 • Потім покриття пилососять і миють, при необхідності обробляють грунтовкою (потрібне висихання за 2-4 години) і покривають сумішшю, що самовирівнюється.

Увага! Укладаючи плитку на систему теплої підлоги, вимкніть підігрів за 1-2 дні до початку робіт. Включити підігрів або опалення підлоги можна лише через 2-3 дні після затирання швів. Для укладання керамічної плитки на «теплу підлогу» потрібно використовувати клей з високим вмістом еластичних полімерів, який запобігтиме температурній деформації основи.

Крок 2. Малювання розмітки

Як тільки підлога стане сухою, можна приступати до малювання розмітки. Способів малювання розмітки існує багато, але ціль у всіх одна:

 • Підлога повинна бути розмічена так, щоб, по-перше, підрізані плитки розміщувалися не на увазі; а по-друге, підрізок потрібно якнайменше. В ідеалі плитки мають бути підрізані на третину чи максимум на половину.

Так, наприклад, розмітку можна побудувати таким чином, щоб цілі плитки розміщувалися біля входу, по осях віконного отвору або, скажімо, біля балконних дверей. У нашій статті ми розглянемо один із найпопулярніших способів укладання плитки на підлогу – по двох перпендикулярних осях від центру дверного отвору.

Отже, проведіть лінію від центру порога до центру протилежної стіни за допомогою шнура чи лазерного рівня. Далі вздовж цієї лінії почніть укладати ряд плиток із хрестиками «на суху». Поклавши останню цілу плитку, проведіть лінію вздовж її зовнішнього краю, щоб ви отримали дві строго перпендикулярні вертикальні лінії як на схемі нижче. Бажано за допомогою косинця переконатися, що кути прямі під 90 градусів.

Схема розмітки підлоги

У кутку перпендикуляра ми і приклеїмо першу плитку, а від неї прокладемо перший рядок (вздовж горизонтальної лінії).

Місце укладання першої плитки

Крок 3. Укладання першої плитки та першого ряду

Розведіть у відрі клей згідно з інструкцією виробника, шпателем нанесіть його в один з кутів перехрестя і заодно на площу кількох плиток майбутнього першого ряду, заходячи за його межі. Потім розрівняйте клей зубчастим шпателем, тримаючи під кутом 60 градусів. Намагайтеся завжди тримати «гребінку» під однаковим кутом, щоб клей виходив однакової товщини.

Увага! Якщо плитка має розмір більш ніж 30х30 см або 20х30 см, то клей необхідно нанести і на саму плитку тонким шаром (нанесіть клей на плитку і відразу приберіть його майже повністю тим же шпателем). Для великих форматів, шар клею на плитці можна покласти товщі і прорідити його зубчастим шпателем як показано на фото нижче.

Нанесення клею на плитку

Далі покладіть плитку на клей, дотримуючись ліній розмітки та обережно постукайте по ній киянкою для вирівнювання.

Вирівнювання плитки киянкою

Потім так само слід приклеїти другу плитку і зрівняти її з першою за допомогою киянки і правила. Переконайтеся, що плитки покладені рівно, приклавши будівельний рівень прямо на дві плитки відразу, як показано на фото нижче.

Контроль висоти плиток

Перевіряйте висоту кожної укладеної плитки із попередньою. При необхідності приберіть надлишки або, навпаки, додайте клею

Тільки коли обидві плитки будуть вирівняні, вставте хрестики по куточках плиток та шов.

Вставка хрестиків

Тепер продовжуйте приклеювати плитки так само, поки весь перший ряд не буде готовий. Пройдіться по ньому ще раз правилом і перевірте рівність рівнем.

Контроль рівня кладки підлогової плитки

Далі зберіть надлишки клею по краях ряду, між плитками, на плитках і приступайте до наступного ряду.

Кілька правил та корисних порад щодо укладання

 • Підстава підлоги та плитки завжди повинні бути сухими.
 • Намагайтеся наносити клей не більше ніж на 1 погонний метр облицювальної площі за раз.
 • Клей, який простояв більше 30-40 хвилин, стає непридатним для роботи (за винятком клеїв деяких виробників). Тому намагайтеся замішувати клей потроху.
 • Щоб клей не присихав до гребінки, постійно замочуйте її у воді.
 • Хрестики потрібно встигнути забирати до висихання клею.
 • Опиратися колінами на встановлену плитку не бажано, оскільки це може порушити її площинність.
 • Плитку варто брати з різних коробок, так невеликий різнотон буде непомітним. Перед початком робіт обов’язково перевірте, що тон, вказаний усім коробках, збігається.
 • На обороті плитки завжди стоїть логотип виробника, яким можна зрозуміти, де у плитки верх, а де низ. Іноді плитки мають спеціальний позначник орієнтації кладки, який можна додатково позначити на торці плитки олівцем.
 • Встигайте видаляти надлишки клею до його висихання. З поверхні плитки його найкраще видаляти ганчіркою, змоченою розчинником.

Альтернативний спосіб розмітки та укладання першого ряду

Не хочете морочитися з розміткою? Тоді дієте по-старому – починайте класти плитку від самого видимого кута. Якщо ви кладете плитку на підлогу в кухні, то розпочати укладання можна з кута протилежної гарнітурі стіни, тоді ряд підрізаних плиток потрапляє саме під нього.

Більше корисної інформації з розмітки та укладання плитки на підлогу своїми руками можна дізнатися з цього відео.

Крок 4. Укладання інших рядів, різання плитки

Ура, перший ряд готовий і тепер, орієнтуючись по ньому, ми можемо прокласти другий ряд з плиток, що обрізають (див. малюнок нижче), а потім і всі інші.

Схема укладання рядів плитки

 • Увага! Перший ряд складається з цілих плиток, обрізані плитки кладуться пізніше (на схемі «різаний» ряд позначений як ряд 2).

Укладання обрізаної плитки

Схема різання пристінної плитки

Як різати останню плитку для підлоги, що примикає до стіни? Насамперед потрібно визначити лінію її різання: покладіть її на вже приклеєну передостанню плитку, на неї покладіть ще одну плитку і змістіть її до стіни, але не доходячи до стіни на відстань одного шва. Вздовж зовнішнього краю плитки прокресліть лінію на підкладеній плитці. Ця лінія і є лінія різання.

Різання плитки на верстаті

Розрізати плитку можна різними способами та приладами. В ідеалі варто використовувати ручний плиткоріз або електричний плиткоріз, якщо такого інструменту немає, то використовуйте болгарку. Втім, якщо плитка для підлоги керамічна і не сильно товста (до 9 мм), то можна застосувати старий будівельний трюк і розрізати її … звичайним склорізом як показано в цьому відео.

Як різати плитку криволінійно? Наклейте на малярну стрічку, що розрізається плитку, щоб запобігти зазубрюванню декоративного шару. Потім олівцем намітте округлу лінію різу, скажімо під трубу. Далі просвердліть кілька отворів уздовж наміченої закругленої лінії за допомогою твердосплавного свердла (підійде і для керамогранітної плитки). І нарешті, за допомогою кусачок, пасатиж та спеціальних щипців для плитки акуратно відламайте непотрібну частину. Відшліфуйте місце зрізу напилком.

Коли ви застелите всю підлогу, переконайтеся, що всі хрестики видалені та залиште покриття сохнути на 24 години.

Як підрізати плитку для підлоги болгаркою Г-образно, наприклад, під виступ вентканалу, ви можете дізнатися з цього відео.

Крок 5. Затирання швів

Через 24 години можна приступати до затирання швів. Для цього спочатку злегка намочіть шви з пульверизатора або просто мокрою ганчіркою, щоб покращити зчеплення затирання, а потім розведіть суміш затирки.

Замішування затірки

Нанесення затірки

Тримаючи гумовий шпатель під кутом, нанесіть суміш для швів приблизно на 1 кв. метр підлоги та розподіліть її так, щоб усі шви були повністю заповнені. Але будьте обережні та не намагайтеся сильно задавлювати затирання у шви.

Нанесення затірки

Обробка підлогової плитки затіркою

Через 15-30 хвилин видаліть надлишки затирання вологою губкою. Так само продовжуйте затирати шви на інших ділянках підлоги, за винятком стиків вздовж стін. Через годину після затирання всієї поверхні підлоги його можна помити начисто за допомогою води або м’яких засобів для чищення.

Видалення надлишків затирання плитки для підлоги

Миття плиткової підлоги від залишків затирання

Результат

За тиждень шви можна додатково покрити герметиком.

Увага! Ходити по свіжоукладеній плитковій підлозі не рекомендується перші 2-3 дні, в ідеалі – 7 днів.

Дивіться також: Все про затирання для плитки – рейтинг найкращих виробників та 4-кроковий гід на вибір

Щоб дізнатися більше інформації про те, як правильно затерти шви плитки підлогою своїми руками, радимо подивитися наступний відео-урок.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Оцініть матеріал! Вже проголосувало:30 Середня оцінка: 4,77 із 5)
покрокова інструкція з фото та відео Завантаження…

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.