Освітлення кімнати.  Ергономічність.  Правильне розміщення світла та приладів у приміщенні
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Освітлення кімнати. Ергономічність. Правильне розміщення світла та приладів у приміщенні


Комфортне освітлення в інтер'єрі

Питання освітлення кімнати є одним із пріоритетних при оформленні та ремонті квартири. Виникає цілком закономірне питання: чим керуватися при виборі освітлення, скільки і якої потужності потрібно лампочок, щоб приміщення було достатньо освітлене? Для розрахунку необхідних приладів освітлення існують різні світлотехнічні програми, що здатні «підрахувати» необхідну кількість світла для конкретного приміщення. Пересічному користувачеві буде важко поводитися з ними, так як дані програми вимагають певних знань. Якщо офісних та інших громадських приміщеннях кількість світла регулюється документами, то освітлення у житлових приміщеннях визначається поняттям «комфорт». Зрозуміло, що такий фактор дуже суб’єктивний, тобто залежить від конкретної людини. Комфортним освітленням можна вважати таке, коли не виникає бажання змінити насиченість та силу світла, додати або прибрати лампочки, змінити кут освітлення.

Виходом із такої ситуації стає структурний поділ освітлювальних приладів на групи. Люстри на кілька лампочок завжди будуть краще однолампових, оскільки останні не залишають можливості для регулювання світла. Світильник на 6 лампочок по 60 Вт набагато зручніший за схожий прилад на 2 лампочки, по 200 Вт. Можливість плавного регулювання дозволяє вирішити проблему сильного чи слабкого висвітлення, залежно від конкретної людини чи ситуації. Неофіційним стандартом є 20Вт на 1 кв. м площі приміщення.

Ці розрахунки дуже умовні, адже є велика кількість інших факторів, що впливають на освітлення. Насамперед, це призначення кімнати (хол, кухня, коридор…); колірна гама стель та стін; пропорційність приміщення (куб, приміщення неправильної форми); характер освітлення (змішаний, прямий, розріджений). Існує зведена таблиця розрахунку необхідного освітлення для конкретної кімнати із зазначенням вищезазначених параметрів. За допомогою даної таблиці можна підібрати необхідну кількість освітлювальних приладів для всієї квартири, але до кожної кімнати доведеться застосувати індивідуальний підхід. Звичайно, така таблиця дуже умовна, адже неможливо створити рівномірну освітленість у всіх куточках кімнати, але інформація, закладена в цій таблиці, може бути корисною при встановленні світильників у квартирі. У великих кімнатах краще використовувати великі люстри на коротких підвісах – це забезпечить рівномірність та об’ємність освітлення. Ще одним способом висвітлити велику площу стануть численні світильники, розташовані за візуальними квадратами, кожен з яких буде освітлений конкретним світильником. Такий метод легко помітити у театрі чи кіно, де великі люстри висвітлюють квадратне чи кругле приміщення.

Основну проблему відчувають у таких місцях, де архітектурне та предметне наповнення дуже насичене та створює перешкоди для прямого освітлення. Виходом із такої ситуації стане основний світильник, призначений для концентрованого джерела світла, та кілька невеликих світильників, що висвітлюють певні «квадрати». Це називається комплексним освітленням, яке часто застосовується у великих офісах з метою економії.

Також потрібно пам’ятати про те, що енергозберігаючі лампочки випромінюють набагато менше світла, заявленого в документації. Звичайні лампи розжарювання майже втричі ефективніші за люмінесцентні, при установці освітлення слід уважно поставитися до даного факту. І останнє: головні кімнати — зал, спальня, кухня — завжди повинні бути добре освітлені, а приміщення типу коридору або комори не вимагають яскравого освітлення. На світло впливає матеріал, з якого виготовлені світильники, тому звичайна прозора лампа світитиме яскравіше, ніж гарно прикрашений бра темного кольору.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *