Матеріали для сходів
Виходячи з архітектурних особливостей будинку або переваг замовника сходи перетворюють на домінанту в інтер’єрі, надаючи їй унікального вигляду, облицьовуючи сучасними декоративними матеріалами. Інші прагнуть замаскувати сходовий проліт, закриваючи її стіною. В даному випадку і місце для сходів, і декор конструкції буде зовсім іншим. Починати планування форми, декоративного оформлення та різновиду сходів необхідно з вирішення завдань індивідуальної переваги та створення максимального комфорту користувачам. Тому ретельно продумати всі ці питання рекомендують ще на момент складання архітектурного проекту. Так само слід визначитися з розмірами, конфігурацією та місцем розташування сходового маршу. У процесі будівництва часто досить проблематично щось змінювати, а в кількох випадках навіть нереально. Будь-який з вибраних матеріалів обробки проступи і підступка сходів, а також огорож повинен гармонійно перегукуватися з рештою елементів інтер’єру (підлогового покриття, стелі, фактурним та кольоровим виглядом стін, декоративними інтер’єрними аксесуарами).
Вибір форми і виду обробки сходів в основі залежить від особистих переваг і фінансового стану власника приміщення. Але є деякі узагальнені правила:
1. У просторих приватних будинках та громадських будинках перевагу віддають досить великим та ефектним сходовим маршам, які займають достатньо місця, але при цьому є найбільш зручними в експлуатації. Гвинтові конструкції найчастіше встановлюють у приміщеннях, які мають невелику квадратуру, оскільки такі сходи допомагають не просто грамотно створити вертикальну перспективу, а й візуально збільшити простір кімнати.
2. Для виготовлення сходових маршів застосовуються найрізноманітніші будівельні матеріали: камінь, метал, бетон, дерево, цегла і звичайно скло. Особливих обмежень щодо застосування матеріалів для внутрішніх конструкцій практично немає. Але для виготовлення зовнішніх сходових форм підходять більш надійні матеріали, що не піддаються впливу атмосферних опадів та перепадів температури: метал, бетон, камінь, цегла.
3. При використанні натурального дерева для виготовлення зовнішніх сходових конструкцій потрібно провести додаткові заходи вогнезахисними засобами та антисептиками. Застосування сучасних технологій виготовлення та конструювання надає унікальну можливість правильно поєднувати різні матеріали: скло, дерево, метал та породи каменю.
Дерев’яні сходи в інтер’єрі
Найпопулярнішим матеріалом для реалізації будь-якої сходової конструкції визнана деревина. При виготовленні сходів застосовують різні види дерева: м’які породи (ялина, модрина, ялиця, сосна та кедр), напівтверді (береза, клен), тверді (ясен, бук, горіх та дуб). Для декоративного оздоблення найбільше підходять цінні породи дерева: палісандр, тик, та ін. Переважно надійними вважаються сходові конструкції, виготовлені з твердих порід деревини. Але дерево і при незначній щільності є досить міцним матеріалом. Хвойні породи дерева набагато м’якші за дуб і бук, відповідно обробляти їх дещо легше. Для виключення можливості деформації сходів, які виготовлені з м’яких порід дерева, їх склеюють з певної кількості брусків, укладених за спеціальною професійною технологією. Зазвичай розрахунки для дерев’яних конструкцій сходів та їх монтаж проводяться безпосередньо після усадки будівлі. Також сходовий марш встановлюють після реалізації всіх оздоблювальних робіт. Важливо врахувати, щоб усі елементи сходів були оброблені спеціальними засобами, що захищають деревину від вологи, деформації та усихання.
Металеві та ковані сходи
З металу розробляють як всю конструкцію (металеві, пожежні, гвинтові та ін.), так і окремі деталі (огорожі, перила). Для реалізації подібних несучих елементів використовується нержавіюча сталь, бронза з шліфованою або дзеркально полірованою поверхнею, або латунь. Лиття, позолочені або хромовані елементи, художнє кування, є окрасою металевих сходів. Металеві сходові марші часто покривають спеціальним напиленням чи фарбою. Винятково металеві деталі зустрічаються не так часто (пожежні, сходи в басейнах тощо). Неймовірно красиво виглядають в інтер’єрі гвинтові сходи, що мають металеві ажурні сходи та витончені ковані поручні.
Металеві та ковані сходи мають ряд видатних переваг:
- міцні,
- функціональні,
- довгі роки не потребують ремонту,
- зручні,
- не вимагають додаткового догляду,
- мають високий рівень протипожежної безпеки (поряд із дерев’яними аналогами).
Є й деякі недоліки:
- певна складність обробки металу виключає можливість створювати з нього велику різноманітність форм конструкцій;
- і так само металеві сходи мають властивість низьких температур.
Сходи з каменю
Зазначимо, що сходи з мармуру, граніту та інших видів каменю дуже красиві, довговічні, розкішні і відносяться до дорогих виробів. Для створення сходових сходів застосовують випиляні кам’яні блоки. На камені, який був отриманий вибуховим способом, з часом можуть утворитися сколи та мікро тріщини, що скоротить термін експлуатації сходової конструкції маршу.
Огородження з важких видів каменю роблять досить рідко, їх зазвичай створюють із металу, забарвленого в колір, який відповідає візерунку та текстурі натурального каменю. Особливо важливо створити колірну підтримку, що вторить іншим елементам інтер’єру. При реалізації сходових прольотів перевагу віддають ретельно шліфованим поверхням, тому що полірований натуральний камінь є достатньо для дискомфорту слизьким.
Іноді натуральний камінь блискуче замінює точний аналог штучного виготовлення чи кераміка. Для створення облицювання сходів застосовують спеціальні набори: плитка-ступінь, фігурний карниз, плінтус та підсходи.
Зараз російське та європейське виробництво демонструє нові елементи – щаблі, виготовлені з керамограніту. Вони виглядають монолітно і дуже естетично, не забиваються брудом та піском. Монтуються вони за допомогою спеціального клею для керамограніту, і укладати їх можна без попереднього вирівнювання основи поверхні.
Сходи з комбінованих матеріалів
Коли створюють сходові конструкції, досить часто комбінують види оздоблення та різні матеріали, що допомагає отримати на виході індивідуальні сходи, які не мають аналогів. Незвичайними варіантами комбінування матеріалів можуть стати металеві сходи з дерев’яними лаконічними сходами; міцні бетонні конструкції, обшиті шляхетним деревом або облицьовані керамічною плиткою. Добре виглядає конструкція, коли перила на сходах з порід дерева розробляють з металевими вставками, що утворюють різну конфігурацію. Видовищний, розкішний вигляд надає інтер’єру грамотного поєднання темного дерева та полірованого металу під бронзу.
Зараз часто використовують для оформлення сучасного інтер’єру сходи із пластику, скла та композиційних матеріалів. Проектувальники та дизайнери, комбінуючи матові, блискучі поверхні, кольорові, прозорі, роблять нескінченні відкриття для оригінальних дизайнерських втілень. Скляні сходи демонструють у сучасних стилях із застосуванням високих технологій в інтер’єрі, що багато в чому протистоять загальноприйнятим уявленням та нормам про теплий домашній колорит та затишок.