Кухня-вітальня – 60 фото та 7 кроків від перепланування до дизайну [2019]
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Кухня-вітальня – 60 фото та 7 кроків від перепланування до дизайну [2019]Об’єднання кухні та вітальні – це майже завжди гарна ідея, особливо якщо кухня маленька. Звичайно, квадратних метрів ви їй не додасте, але хоча б зможете візуально збільшити за рахунок подвоєного світла і винесення столової зони на кордон між кімнатами. А ще в такому просторі зручніше спілкуватися із сім’єю (всі домочадці можуть бути поруч, не відриваючись від своїх справ), приймати гостей та влаштовувати свята.

Однак, приєднуючи вітальню, потрібно бути готовим до деяких незручностей:

 • Шум роботи кухонної техніки (від холодильника до блендера) часто заважає відпочиваючим на дивані. І навпаки, шуми з вітальні, наприклад, від телевізора можуть заважати кулінару.
 • Запахи їжі безперешкодно гуляють між кімнатами, згодом текстиль просочується запахами та засолюється.
 • Якщо на ізольованій кухні допустимо легкий безлад, то на кухні-вітальні вже навряд чи, а значить, робочу зону доведеться прибирати вдвічі ретельніше. У той же час, хаос у вітальні може порушити затишок на суміщеній кухні та їдальні.
 • В ізольованій кухні іноді так приємно усамітнюватися за повсякденними справами або влаштовувати камерні посиденьки за чаєм. Однак, приєднавши до неї вітальню, такої можливості не буде.
 • Зрештою, сам процес об’єднання кухні та зали дуже клопіткий, трудо-, час- та фінансово витратний. Адже вам доведеться спочатку розробити проект, затвердити його і лише потім приступати до знесення стіни.

У цьому матеріалі ми розповімо, як законно приєднати вітальню до кухні та спланувати дизайн суміщеного простору. Також матеріал буде цікавий і для власників квартир-студій та квартир з вже об’єднаною кухнею-вітальнею (у цьому випадку переходьте одразу до Крок №3).

Дивіться також: Дизайн їдальні, поєднаної з кухнею та/або вітальнею.

Крок 1. Переконайтеся, що перепланування можливе та погодьте його

Щоб об’єднати кухню та вітальню недостатньо просто знести стіну між ними. Для початку потрібно переконатися, що ця стіна не є несучою, а потім узгодити майбутню переробку у місцевій Жилінспекції.

 • Узгоджувати перепланування квартири потрібно обов’язково, по-перше, щоб не порушувати конструктивну міцність і безпеку будинку, а по-друге, щоб уникнути неприємних і витратних наслідків (штрафу або припису повернути квартиру в початковий стан).

Втім, простим переплануванням зі знесенням ненесучої стіни, створенням отвору в ненесучій перегородці або зведенням перегородки, що не збільшує навантаження на перекриття, можна зайнятися відразу і тільки потім її «легалізувати».

Заборонені прийоми

 • У жодному разі не можна зносити несучу стіну, в деяких випадках у ній можна влаштувати лише дверний отвір.
 • Не можна об’єднувати з вітальнею газифіковану кухню, зате можна перекрити газ і перейти на електричну плиту і водонагрівач (про цей хитрощі докладніше розповімо трохи нижче). А ще можна просто замінити розстібні двері розкладні або розсувні (про це теж трохи нижче).
 • Не можна переносити водні комунікації до зони вітальні, їх можна «рухати» лише в межах кухні.

Отже, щоб узгодити об’єднання кухні та вітальні, потрібно:

 1. Звернутись до місцевої житлової інспекції за безкоштовною консультацією. Тут вам розкажуть, що можна та не можна зробити у вашому випадку, а також які документи вам потрібно зібрати.
 2. Звернутися до БТІ за техпаспортом вашої квартири. Отримавши цей документ, ви зрозумієте, чи стіна між кімнатами несе чи ні.
 3. Розробити проект перепланування, звернувшись до проектувальника вашого будинку або до будь-якої проектної організації, яка має допуск СРО. Втім, якщо вам потрібно просто знести ненесучу перегородку, то пригодиться і простий ескіз, тобто план квартири, в якій буде позначена червоним кольором стіна, що зноситься.

Деякі проекти по об’єднанню кухні та вітальні можуть бути складними і включати не лише знесення стіни, а й перенесення комунікацій. У цьому фото-прикладі (нижче) представлений інтер’єр кухні, перенесеної в коридор, який у свою чергу поєднаний із вітальнею. На місці колишньої кухні балу утворено маленьку спальню.

 1. Якщо проект складний, його потрібно узгодити в:
 • ЦГСН;
 • пожежної служби;
 • У компанії, що управляє, ТСЖ або іншому балансоутримувачі будинку.
 1. Зібрати та здати пакет документів до місцевої Жилінспекції чи МФЦ.

Крок 2. Якщо ваша квартира газифікована, відключіть газ та перейдіть на електроприлади

Якщо на кухні є газова плита або водонагрівальна колонка, то щоб приєднати вітальню, газ доведеться відключити. Для цього потрібно написати заяву до місцевої газової служби та після встановлення заглушки/заварювання труби газопроводу газовиками отримати довідку, що підтверджує відключення газу. Наступним кроком стане зміна тарифу на електрику та встановлення електричної плити та/або електричного водонагрівача. І ось тут і криється головна перешкода. У деяких випадках непереборне.

 • Справа в тому, що системи електропостачання старих будинків (хрущовок, сталінок тощо) просто не розраховані на велике споживання електроенергії. Тому, щоб встановити електричну плиту чи водонагрівач, потрібно організувати модернізацію та збільшення потужності електромережі всього будинку, що дуже складно та не завжди можливо.

Якщо ж потужність загальнобудинкової електромережі дозволяє, то збільшити потужність проводки вашої квартири не важко. Швидше за все, для електроплити, духовки та водонагрівача вам запропонують провести окрему проводку від щитка у під’їзді.

 • Що робити, якщо на кухні газ, проводка в будинку застаріла, але приєднати вітальню дуже хочеться? Пропонуємо піти на компроміс і об’єднати кімнати частково – замінивши дверцята розсувними (див. фото нижче) або розкладними «гармошками». Таким чином, ви зможете залишати кухню відкритою більшу частину часу, при цьому не порушивши закону.

Крок 3. Купуйте потужну витяжку

Щоб кулінарні запахи не в’їдалися в штори та меблеву оббивку у вітальні, встановіть потужну витяжку. Не забувайте, що її продуктивність має бути розрахована з урахуванням площі не лише кухні, а й зали. Щоб розрахувати оптимальну продуктивність витяжки, скористайтеся формулою:

, де P – мінімальна продуктивність витяжки, що шукається (м3/годину); V – площа кухні-вітальні; H – висота стель; 12 — оптимальний повітрообмін за годину за нормами СЕС; 1,5 — коефіцієнт для електричної варильної поверхні (для газової плити потрібен коефіцієнт 2).

Дивіться матеріал на тему: Витяжка на кухню — на що потрібно звернути увагу при покупці.

Крок 4. Сплануйте дизайн кухні-вітальні в одному стилі

Потрібно постаратися оформити інтер’єр двох кімнат так, щоб між ними було щось спільне, але водночас кухня залишалася кухнею, а вітальня – місцем відпочинку.

Зв’язати інтер’єри кухонної та вітальні зони можна за допомогою кольору, однакового оздоблення, штор, меблевої оббивки, світильників та інших аксесуарів.

Об'єднана кухня-вітальня у хрущовці

Об’єднана кухня-вітальня у хрущовці

Об'єднана кухня-вітальня у хрущовці

Крок 5. Зануруйте простір

Щоб кухня-вітальня виглядала впорядковано та гармонійно, її потрібно візуально чи фізично розділити на зони. Ось кілька чудових прийомів:

 • Встановлення подіуму. На подіумі може бути кухня або вітальня, як показано в інтер’єрі на фото нижче.

Барна стійка на кухні-вітальні

 • Колірний перехід в обробці стін. Перехід може бути плавним, коли стіни у вітальні оформляються трохи темнішими і насиченішими, ніж на кухні. Або, навпаки, контрастним. У наступному фото-прикладі стіни на кухні пофарбовані у світло-сірий колір, а у вітальні – у графітовий.
 • Різне висвітлення зон. Є кілька способів зонувати кухню-вітальню за допомогою світла та світильників. По-перше, підвіси, настінні бра або торшер на підлозі можуть безпосередньо позначати межу між кімнатами. По-друге, впорядкувати багатофункціональний простір допоможуть різні світильники — парадна люстра в центрі вітальні і скромніший на вигляд світильник (або точкові світильники) у робочій зоні. Є і третій спосіб, коли і кухня, і вітальня освітлюються точковими світильниками по периметру стеліа парадний світильник висить прямо над столом.
Інтер'єр 30-метрової кухні-їдальні-їдальні

Приклад освітлення 30-метрової кухні-вітальні в сталінці

 • Створення чи збереження перегородки, колон, балок та інших архітектурних елементів. Якщо ви тільки плануєте знести стіну між кухнею та вітальнею, то ви можете залишити фрагмент перегородки або звести нову. Також зонувати простір допоможе стельова балка (як правило балки є несучими і не підлягають зносу) або колона.

Перегородка на кухні-вітальні

Перегородка на кухні-вітальні

Скляна перегородка в інтер'єр кухні-їдальні

Скляна перегородка в інтер'єр кухні-їдальні

 • Арка або портал між кухнею та вітальнею. Такий спосіб зонування привнесе в інтер’єр урочистість і водночас зробить кухню трохи відокремленою. Перед тим як розпочинати перепланування, потрібно переконатися, що стіна між кухнею та вітальнею не є несучою.

Арка на кухні в інтер'єрі квартири-студії

Дивіться матеріал на тему: Арка на кухні — дизайн та виготовлення своїми руками

 • Завіса. Текстильні фіранки не дуже практичні, зате гарно виглядають і дозволяють часто оновлювати інтер’єр.
Зонування кухні-вітальні

Дизайн кухні-вітальні, розділеної фіранкою

Крок 6. Облаштуйте гарну столову зону

Якщо площа кухні-вітальні не велика, і спосіб життя домочадців дозволяє, то обідня зона може бути дуже компактною та мобільною, наприклад, у вигляді барної стійки або невеликого столика на 2 особи як на фото нижче.

Міні-їдальня

Але в більшості випадків кухня-вітальня дозволяє облаштувати містку їдальню, яка може здаватися по-справжньому парадною. Для цього стіл найкраще вибрати круглий чи овальнийзвичайно ж, розсувний на випадок прийому гостей. У пару до нього варто підібрати ошатні стільці, стіни бажано прикрасити картинами, годинником або іншим декором, а на сам стіл поставити гарні аксесуари, наприклад, цукерницю, свічки або вазу для фруктів. У наступній добірці фото можна знайти різні ідеї оформлення столової зони.

Дивіться також: Декор та оформлення обідньої зони

Нижче представлений інтер’єр кухні-вітальні, де знайшлося місце і для барної стійки, і для парадного столу.

Їдальня зона на кухні-вітальні в хрущовці

Інтер’єр кухні, поєднаної з вітальнею в малогабаритній квартирі в хрущовці

Їдальня зона на кухні-вітальні в хрущовці

Крок 7. Скомбінуйте штори

Штори у вітальні та на кухні не повинні бути однаковими, але обов’язково повинні поєднуватися один з одним. Наприклад, їх може поєднувати однаковий принт, фактура, колір або фасон.

Штори в інтер'єрі кухні-вітальні

Детальніше дивіться у матеріалі: Як вибрати штори на кухню: колір, матеріал, вигляд та стиль

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Оцініть матеріал! Вже проголосувало:38 Середня оцінка: 4,50 із 5)
Кухня-вітальня – 60 фото та 7 кроків від перепланування до дизайну [2019] Завантаження…

https://www.youtube.com/watch?v=mVcLiXJNtTc

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.