Який буває паркет, його види, особливості, переваги та відмінності
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Який буває паркет, його види, особливості, переваги та відмінності


На Русі вже XVI столітті вміли робити підлоги з дубових клепок, відповідних сучасному паркету. З того моменту минуло пів тисячі років, але паркет, як і раніше, вважається одним з основних підлогових покриттів. Цей матеріал досить складний у плані виробництва. Лише 300 порід дерев придатні виготовлення паркету по зносостійкості, щільності і твердості деревини. Найбільш підходящими вважаються: червоний і чорний дуб, акація, олива, ясен, кумару, волоський горіх, кемпас.

Екологічність, здатність зберігати тепло, нескладний догляд — переваги паркету серед інших підлогових покриттів. Але використовуватися може тільки в сухих приміщеннях, оскільки підвищена вологість викликає деформацію і втрату естетичної привабливості. Найсильніше з часом зношуються бічні поверхні деревини. Підвищити зносостійкість можна, збільшуючи щільність і твердість дерева за допомогою пресування.

Види паркету:

  1. Штучний паркет
  2. Набірний паркет
  3. Художній паркет
  4. Пронто-паркет
  5. Модульний (паркетні щити)

Штучний паркет

Штучний паркет

Для штучного паркету використовуються бруски, довжина яких 15-60 см, ширина 3-10 см і товщина 16 мм, зі спеціально виконаними пазами та гребенями для шпунтового з’єднання. Це найпростіший вид паркету. Виготовляється з недорогих порід дерев, таких як: дуб, клен, вишня, ясен, волоський горіх, акація. Він найбільш простий у виробництві та укладання.

Класифікується за малюнками розпилу:

  • Універсал – змінний малюнок та невеликі сучки;
  • Класик – текстурований малюнок;
  • Натур — малюнок з дрібними сучками, що регулярно повторюється;
  • Селект – однорідний дрібний рисунок;
  • Гест – контраст, змішане розпилювання;
  • Антик — гра квітів, що змінюється малюнок.

На відміну від дошки біля паркету шпунт і гребінь є на торцях. Крім шару лаку, що покриває поверхню паркетних брусків, він не має додаткового захисту. Може прослужити 70-90 років за правильного використання. Вологість при цьому не повинна перевищувати 30%. Це найдешевший вид паркету, від 25 до 65 доларів за кв. який зазвичай укладають у передпокій або вітальні кімнати. Найбільш поширені марки «Натур», «Селект», «Кантрі», «WURDECK».

Художній паркет

Який буває паркет, його види, особливості, переваги та відмінності

Це найскладніший у дизайнерському та виробничому плані паркет. Для його виробництва використовується кілька порід деревини, різних за фактурою та кольоровою гамою. Найбільш популярне поєднання порід дерев для такого виду паркету – клен, червоне та чорне дерево, ясен, дуб, кемпас. Паркет розрахований на певну площу приміщення та викладається за розробленою схемою.

Художній паркет має високі експлуатаційні характеристики – стійкість до перепадів температури та вологості повітря. Не втрачає своїх якостей навіть за вологості понад 45%.

Технологічний процес схожий з процесом виробництва набірного та щитового паркету і може тривати більше одного року. Пластини мають форму складних і навіть криволінійних фігур, склеєних та спресованих між собою.

Вартість сягає від 700 до 3000 тис. доларів за кв. метр. Використовується переважно у музеях, виставкових залах, елітних готелях.

Найбільш популярні російські марки «АСВ-паркет», «Едельвейс» та спільного російсько-австрійського підприємства «Alpenholtz».

Набірний паркет

Який буває паркет, його види, особливості, переваги та відмінності

Цей вид паркету збирається з паркетних планок розмірами від 40х40 см до 60х60 см. Ще набірний паркет називається мозаїчним, адже з нього можна викладати всілякі малюнки. Це один із різновидів щитового паркету, а укладаються дерев’яні або бетонні основи за допомогою клею.

Набірний паркет відрізняється за способами кріплення до основи та профілями кромок:

Паркет «на тверду рейку». Виготовляється із дорогих порід деревини. У ньому є з двох сторін пази, а з двох протилежних гребенів. Прибивається цвяхами до підлоги. На сьогоднішній день використовується досить рідко через складність його виготовлення.

Паркет «на м’яку рейку». Найдешевший і найпоширеніший вид паркету. Паркетні планки мають пази з усіх чотирьох сторін, що укладаються методом клепки.

Клепка з косою кромкою. Планки цього виду паркету мають край з невеликою косиною по всьому периметру.

Клепка з фальцем. Закріплюється цей вид паркету за допомогою мастики або гарячої асфальтної маси до косих фальців, що є з усіх чотирьох боків. Цей вид паркету є найбільш довговічним серед своїх «однокласників».

Набірний паркет має ідентичні зі щитовим паркетом характеристики, але різноманітніший за текстурою та барвистий за колірною гамою. І тому частіше застосовується вітальнях для доповнення інтер’єру.

Його вартість коливається від 45 до 80 доларів за кв. метр, найбільш відомі марки «Plank», «ALPINA» та «ACOSTA».

Модульний (паркетні щити)

Паркетні щити

Цей паркет має найстарішу технологію виготовлення, яка використовувалася ще для паркету палацу. На основу, що складається з деревних плит або дощок, наклеюються дрібні планки твердих порід дерев. Звичайна площа щитів становить від 400х400 до 800х800 мм, а товщина зазвичай буває 7-8 мм. Найчастіше паркетні щити випускаються вже з лаковим покриттям, на відміну від пронто-паркету.

Процес укладання паркетних щитів досить складний. Хоча в їх конструкції є пази і шипи, але якщо суворо не витримувати прямий кут, між щитами, що з’єднуються, утворюються щілини. Невелика товщина щитів дає можливість укладати їх, не знімаючи старий шар підлоги.

Щитовий паркет у вертикальному розрізі представляє тришарову конструкцію, в якій нижні два шари складаються з декількох волокон деревини, в основному хвойних порід, що розташовуються перпендикулярно один до одного. А верхній шар – плашки із цінних та твердих порід дерев товщиною не більше 4 мм.

Щитовий паркет в залежності від видів основи поділяється на категорії:

  1. Рамкова основа. На клеї та шипах у кутах рамки виконані обв’язки. На ненаскрізний прямий шип у пазах обв’язування закріплюються рейки-заповнення.
  2. Рейкова основа. З обох боків основа фанерована лущеним шпоном.
  3. Двох рейкову основу. Рейки мають взаємно перпендикулярний напрямок та склеєні між собою.
  4. Основа з деревинно-стружкової плити. Основа може також виготовлятися з цементно-стружкової плити.

Щитовий паркет на вигляд лицьового покриття ділиться на:

Щитовий паркет має схожі характеристики незалежно від видів основ і облицювальних покриттів, має достатню міцність, але разом з тим схильний до впливів навколишнього середовища більше ніж інші види паркету. І хоча він не так здатний зберігати геометричну форму, але при нормальному температурному режимі термін служби становить 60-75 років.

Дуже популярний щитовий паркет марок «TARKETT» та «ALPINA» та шведський «Черс».

Ідеально підходить для приміщень загального користування зі стабільним температурним режимом та високим навантаженням. Вартість складає 50-85 доларів за кв. метр.

Пронто-паркет

Який буває паркет, його види, особливості, переваги та відмінності

Виконують із різних порід деревини, розташованих шарами. Усередині знаходяться м’якіші породи, такі як венге, ясен, сосна, акація. Верхні шари з твердіших порід, таких як дуб, волоський горіх, червоне дерево. У заводських умовах деревину шліфують, склеюють, пресують і покривають шаром лаку, щоб досягти високої міцності та довговічності.

Завдяки складній технологічній обробці забезпечується стійкість пронто-паркету до змін вологості у приміщенні. Завдяки ідеальним геометричним пропорціям та абсолютно гладкій поверхні досягається бездоганний настил.

Виробництво пронто-паркету має досить трудомісткий та тривалий технологічний процес, що займає до 7 місяців. Верхні шари паркету розташовуються перехресно один до одного, а потім пресуються та зміцнюються. Це необхідно для досягнення підвищеної стійкості до деформацій при дії змін температурного режиму та вологості у приміщенні.

Пронто-паркет порівняно швидко укладається завдяки шипам та пазам, розташованим точно за розмірами. Загальна товщина деталей становить від 10 до 14 мм, верхній шар, виготовлений з корисних порід деревини близько 4 мм.

Пронто-паркет може покриватися лаком у заводських умовах, а може й після укладання. Це найміцніший і практичніший вид паркету, він тримає свою геометричну форму протягом усього терміну експлуатації. У випадках, коли згодом втратилися його естетичні якості, після шліфування та покриття лаком він виглядає як новий.

Він з успіхом може використовуватися в приміщеннях з вологістю повітря, що перевищує 40%. Насамперед, призначений для танцювальних приміщень та інших місць із підвищеним навантаженням. Хоча він не поступається за всіма показниками міцності ламінатуАле через трудомісткий процес укладання і вищої вартості, попит на нього менше, ніж на ламінат.

Найбільшою популярністю користуються італійські виробники пронто-паркету «Listone Giordano MAXI», «Plank», «ACOSTA» та «Terme firenze», Італія славиться виробництвом предметів для інтер’єру з натурального дерева, оскільки італійські майстри ретельно дотримуються технологічного процесу виробництва, щоб зберегти імідж країни на світовому ринку.

Також пронто-паркет високої якості виготовляється під марками «Таркетт» та «Парк — 9» російських виробників.

Вартість цього виду паркету коливається від 50-80 доларів за кв. метр нелакованого паркету та 110-180 доларів за кв. метр лакованого паркету.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *