Які бувають шпалери: як доглядати та клеїти
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Які бувають шпалери: як доглядати та клеїти


Зміст
 1. Які бувають шпалери
 2. Етапи обклеювання
 3. Як доглядати шпалери

Винахід перших шпалер, як і папери, приписують китайцям Прийнято вважати, що саме вони у 2 столітті до н.е. отримали те, без чого не може обійтися жодна сучасна людина. Дещо пізніше були придумані шпалери. Секрет їх виготовлення тривалий час передавався від батька до сина і зберігався у найсуворішій таємниці. Тільки в 6 столітті нашої ери представники японського народу розкрили цю таємницю для решти світу. Модернізуючи технологію виробництва цього матеріалу, китайці почали виготовляти шпалери з рисового паперу. Візерунок на них наносився вручну. Цей процес вимагав багато витрат часу та сил, тому придбати їх могли лише представники вищого стану.

Набагато пізніше, у 17 – 18 століттях, було винайдено шпалери у Європі. Малюнок ними було виконано з допомогою штучних шовкових ниток. Таким оздоблювальним матеріалом прикрашалися резиденції глав держав та їх підданих. Винахід наприкінці 17 сторіччя машини з виробництва шпалер набагато прискорив процес їх виготовлення. Але воно не отримало визнання свого часу.

Деякі історики вважають, що шпалери були винайдені ще за часів перших стародавніх держав: Ассирії, Вавилону і т. д. Їхнім прообразом служила тканина, якою обклеювали стіни ще до винаходу паперу. Сучасні розкопки частково підтверджують цю теорію. Так чи інакше, але прабатьками розглянутого оздоблювального матеріалу є розвинені держави давнини. Багато технологій тих часів ми запозичуємо досі.

Які бувають шпалери

Щороку мода диктує нам свої тенденції, які чудово проглядаються у видовому розмаїтті шпалер. Їх поділяють на:

Паперові

Паперові шпалери фото

Мабуть найчастіше використовувані шпалери. Їхній термін служби не перевищує 5 років. Зменшують теплопровідність та підвищують звукоізоляцію стін. Мають погану міцність і не можуть використовуватися у вологих приміщеннях.

Вінілові
 • Вінілові шпалери малюнок фото
 • Вінілові шпалери у вітальні

З’явилися порівняно недавно. Мають два шари: вініловий та паперовий. Їх поділяють на:

Фотошпалери

Фотошпалери в інтер'єрі

Є папір з графічним зображенням чогось – або. Щодо дороги. Існує можливість виготовлення цих шпалер за індивідуальними розмірами.

Тафтінг — шпалери
 • Тафтингові шпалери фото малюнок
 • Тафтинг шпалери фото

Вони ж килимові шпалери, поверхня яких просочена ворсом. Застосовуються для оздоблення стін і стелі. Невід’ємними їх перевагами є поглинання звуку та збереження тепла.

Металеві
 • Металізовані шпалери фото
 • Металеві шпалери фото

Виготовляються за допомогою просочення паперової основи тонким листом фольги. На останній шляхом механічних процесів накладається малюнок чи візерунок. Верхня поверхня добре миється. Для їхнього кріплення до поверхні стіни необхідний спеціальний клей.

Коркові
 • Пробкові шпалери фото
 • Оздоблення стін пробкою

В їх основі лежить кора спеціального дуба (коркового). Виготовляються шляхом пресування. Відмінною рисою цих шпалер є їх антибактеріальні властивості.

Джутові
 • Джутові шпалери фото
 • Джутові шпалери фото в інтер'єрі

Є з’єднанням джуту для драпірування і звичайних паперових шпалер. Ними не треба оббивати стіни, як при драпіруванні джутом. Достатньо нанести клей на їхню паперову основу і приклеїти до підготовленої поверхні стіни.

Лінкруст
 • Лінкруст шпалери малюнок
 • Лінкруст шпалери в інтер'єрі

Як і багато видів шпалер має паперову основу. Їх відмінність у тому, що у зовнішню поверхню наноситься спеціальна маса, де пізніше видавлюються різноманітних візерунки. Завдяки своїм властивостям легко та без деформацій малюнка піддаються фарбування.

Текстильні

Текстильні шпалери в інтер'єрі вітальні

Представляє полотно, виготовлене з паперової маси, ниток або тканини. Мають підвищене теплопоглинання, шумоізоляцію, світлостійкість. Випускаються в різних кольорах і текстурах. Не вимагають припасування полотна за візерунком.

Рідкі

Рідкі шпалери фото в інтер'єрі

На поверхнях, обклеєних такими шпалерами, не помітні шви. Наносяться фарбопультом або валиком. Для їхнього нанесення використовуються спеціальні фарби. Зустрічаються у порошкоподібному чи рідкому вигляді.

Склошпалери

Склошпалери у вітальні

В їх основі лежать волокна зі спеціалізованого скла. Вони підходять для обклеювання стін алергіків, не токсичні. Підходять для поклейки стан в офісних приміщеннях, так як мають високий рівень пожежної безпеки та водонепроникності.

На основі деревного шпону

Шпалери на основі шпону

Мають два шари: шпон та щільний папір. Продається у вигляді полотен.

Велюрові шпалери

Досить довговічні, вони не вигоряють. Їх не можна мити. Не витримують різного роду механічні дії.

Шпалери на основі серп’янки

Шпалери на основі серп'янки

Є наймолодшими з розглянутих різновидів даного оздоблювального матеріалу. Їх основою є целюлозне полотно. Мають високу міцність, не піддаються розтягуванням.

Слід зазначити, що розглянуті вище шпалери можна поєднати у кілька великих груп. Так залежно від специфіки приміщень, що обклеюються, вони поділяються на:

 1. шпалери для спальні: паперові, велюрові, акрилові, пробкові;
 2. для кухні: вінілові, шовкографічні, під фарбування;
 3. для вітальні: велюрові, паперові, текстильні, href=”https://www.remontbp.com/inter-er-komnaty-s-fotooboyami/” target=”_blank”>фотошпалери;
 4. для передпокою: вінілові, флізелінові, склошпалери, шпалери для фарбування, паперові.

Етапи обклеювання

Недарма говориться: «Скільки людей, стільки й думок!» Кожен з нас має свої правила вибору інструментів, матеріалів, а також алгоритми проведення даного процесу. У зв’язку з цим зупинимося на основних моментах поклейки шпалер:

На першому етапі роботи слід оцінити поверхню стін. Якщо вона рівна, без горбків та здуття, слід нанести спеціальну ґрунтовку. Інакше необхідно вирівняти стіни або самостійно, або викликавши потрібних майстрів. Після проведення робіт з нанесення ґрунтовки необхідно кілька днів почекати, поки вона вбереться і підсохне. Інакше всі праці будуть марними.

Підготовчі роботи на відео

У разі вибору клею уважно ознайомтеся з інструкцією, вказаною на упаковці. Пам’ятайте, що клей поділяється на:

 1. універсальний, що використовується для різних видів шпалер.
 2. спеціалізований, призначений для певного виду шпалер.

Зверніть увагу на упаковку. Виробник іноді вказує додаткову інформацію: обмеження ваги шпалер, їх виду та ін.

Обклеювання стін. Мабуть, найзручнішими шпалерами є ті, які заздалегідь просякнуті клеєм. Достатньо змочити тильну сторону шпалерного полотна водою і розпочати роботу. Гірші справи, якщо ви будете самостійно наносити масу, що клеїться, на виворітний бік шпалер, так як не багато хто може похвалитися наявністю необхідних навичок у цій роботі. Якщо сумніви у своїх силах відвідують все частіше та частіше, зверніться до професіоналів!

Стіни обклеювати шпалерами набагато простіше, ніж стеля. Смуги готують тих і інших потреб за аналогічним алгоритмом. Приклеюють шпалери так: розправляючи верхній кінець смуги, прикладений до верхньої лінії, одночасно перевіряючи її, щоб вона перекривала сусідню смугу. Допускається перекриття смуг максимально 1 див.

У місцях розташування вимикачів та розетки шпалери необхідно клеїти наступним чином: знімають кришку розетки і приклеюють їх звичайним способом. Вирізаються контури розетки або вимикача після висихання, потім пригвинчують кришку. Цю роботу слід виконувати лише за відключеної електрики, причому на головний вимикач слід зробити попереджувальний напис: «Обережно, не вмикати!». Як клеяться шпалери на різних виступах, стійках, ніша? Частину незмазаної клеєм смуги прикладають до ділянки стіни, щоб визначити найкраще її положення. При цьому керуються приказкою «сім разів відміряй, один відріж».

Якщо все ж таки виявиться, що при розмітці шпалерного полотна була допущена помилка, то доведеться докладно надставляти шматок шпалер. У цьому випадку пам’ятайте, що верхня частина смуги завжди повинна перекривати нижню. З боків вони також мають перекриватися. Якщо в кімнаті є плінтуси, їх необхідно зняти і наклеїти шпалери до підлоги, а потім прибити плінтуси.

Якщо при поклейці шпалер, полотно почало відходити від стіни, то слід змочити його і нанісши клею на поверхню, що відійшла, приклеїти назад. Якщо шпалери ще вологі, вони просто додатково промазуються клеєм і фіксуються на необхідному місці.

Якщо під полотном шпалер з’явилися бульбашки, усунути їх допоможуть канцелярський ніж, маленький тюбик клею та голка. Остання знадобиться у разі, якщо бульбашки мають невеликі розміри. Їх достатньо буде проколоти їй і для кріплення до поверхні стіни ввести туди трохи клею. При великих здуттях шпалерного полотна скористаємося ножем для паперу. Проведемо їм обережно лінію через центр скупчення повітря, що утворилося. Далі розріз обробимо клеєм і зафіксуємо шпалеру в потрібному положенні. Потрібно пам’ятати, що слід почекати близько доби – двох для повного висихання поклеєного полотна і лише тоді слід продовжувати ремонтні роботи.

Як доглядати шпалери

З паперових шпалер найважче видаляється бруд та плями. Певною мірою це зумовлено текстурою самого матеріалу. Пофарбована поверхня не має захисного шару, тому при впливі на неї речовинами, що чистять, можуть виникнути проблеми іншого роду. До них відносяться: втрата та зміна колірної гами, вицвітання та багато іншого аж до утворення дірок. За великого бажання можна переклеїти шпалери, у цьому немає великих проблем. Альтернативним способом є декорування. За допомогою різноманітних аплікацій можна створити неповторний дизайн інтер’єру, а плями залишаться на своєму місці як невід’ємна його складова. Поверхня паперових шпалер можна захищати синтетичним лаком.

У випадку з вініловими шпалерами, їх можна спробувати врятувати, оскільки вони є миючими. Для початку слід взяти з запасників аналогічну шпалеру і перевірити на ній хімічні речовини, що чистять. Шпалери, що миються, виготовлені з матеріалу, покритого тонким шаром ПВХ-плівки. Залежно від своїх структурних особливостей їх можна мити губкою, щіткою та миючими засобами.

До текстильних шпалер застосовується лише суха обробка. Вона включає прибирання м’якою щіткою або пилососом. Невеликі плями видаляються вологою губкою або будь-яким іншим шматком м’якої тканини. Пам’ятайте, що вони не повинні бути мокрими, а лише змоченими. Не рекомендується докладати зусиль.

За рідкими шпалерами (наприклад, композиції з натуральних бавовняних та целюлозних волокон) необхідно доглядати за допомогою пилососу та сумішевою серветкою, бажано злегка вологою.

Стійкість шпалер під фарбування до вологого прибирання — вінілових, паперових, флізелінових, скловолокнистих — часто залежить від якості покритої фарби.

 1. шпалери, пофарбовані водоемульсійною фарбою, необхідно протирати за допомогою вологої серветки;
 2. Забарвлені за допомогою латексних, акрилових або водно-дисперсійних фарб дозволяється мити теплою водою з додаванням неабразивного універсального миючого засобу.

Пам’ятайте, органічні розчинники категорично забороняються, причому для будь-якого виду шпалер!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *