Як вони? Підглядаємо ідеї для різдвяного столу в Америці, Німеччині та Росії
У нашій країні новорічні гуляння випереджають різдвяні. Тоді, коли ми всією країною чекаємо на новорічне звернення президента, бій курантів і відлік початку нового року, весь західний світ вже зустрів головне свято року – Католицьке Різдво. Наше свято попереду, тому ми вирішили порівняти різдвяні столи у Росії, Америці та Німеччині.
Росія
Почнемо з типового російського столу. Заодно перевіримо, чи ми забули щось приготувати.
Цікаво! Спочатку, на Русі свято відзначали 25 грудня, тобто. одночасно із західним світом. Після переходу на православний календар відзначення перенеслося на звичні сьогодні 7 січня.
Напередодні Різдва, 6 січня, розпочиналися традиційні святкові гуляння – колядування. У деяких регіонах Росії стародавній звичай зберігається і до сьогодні. Сенс обряду полягає в тому, що вбрані в незвичайні костюми, ходять по домівках, часто із зіркою, закріпленою на жердині, і співають колядки, вихваляючи Христа або просто бажаючи добра, щастя та багатьох інших благ наступного року. Господарі вдома, на знак подяки, дарують колядникам солодощі, частування чи гроші.
Коли діти вирушають колядувати, господині кожного будинку готують святкову вечерю. На чолі столу в російській різдвяній кухні завжди стояли страви зі свинини та інших видів м’яса: засмажене порося, фарширована свиняча голова, смажене м’ясо шматками, свинячий холодець, гуска з яблуками, заєць у сметані, дичина, баранина, риба. Таке меню склалося неспроста та історично пов’язане з пристроєм російської печі, яка дозволяла із зручністю готувати великогабаритні страви.
Поширені «горщикові» порційні страви: каші, м’ясо у горщиках, запечена риба.
Слов’янська кухня історично славиться випічкою та борошняними виробами. Ці страви не оминули і різдвяний стіл, на якому традиційно присутні закриті та відкриті пироги, ватрушки, курники, розстібки, кулеб’яки. Грибні, м’ясні, сирні і навіть фруктові млинці також мають великий попит на святковому столі.
А от ласунам за російським різдвяним столом буде незатишно: після такої великої кількості ситних страв, господині не витрачають багато часу на приготування різноманітних десертів. Фрукти, пастила, пряники та мед – це традиційний максимум, який подають до чаю на Різдво.
Щоб обмежити святковий стіл, або навпаки його урізноманітнити, можете дотримуватись традицій та приготувати 12 страв – за кількістю святих апостолів. Основна пісна страва, яка, згідно з традиціями, варто їсти до настання Різдва (опівночі з 6 на 7 січня), кучерява – страва з вареної пшениці або рису з медом.
Америка
На Різдво в США щороку чекають і дорослі, і діти. Це найчарівніша і казкова пора року, коли прийнято прикрашати будинки та вулиці, дарувати подарунки та збирати разом усю родину, разом із найдальшими родичами.
У католицькій культурі саме свято передує так званий Адвент — передріздвяний період, яким прийнято давати зворотний відлік Різдва. Найбільш відомою адвент-традицією є календарі. Але не звичайні настінні. Це може бути будиночок, поділений на 24 шухлядки, або настінне полотно з мішечками, у кожний з яких батьки, друзі або близькі кладуть по маленькому подарунку. Відкриваючи по одному подарунку на день, прийнято наближати свято і заздалегідь піднімати собі казковий настрій.
У центрі американського святкового столу завжди стоїть величезна запечена індичка або шинка з журавлинним соусом. Дичину також прийнято фарширувати апельсинами, яблуками або хлібом з горіхами та спеціями.
На відміну від росіян, американські салати найчастіше – легкі страви з ніжної заправки без майонезів. Популярними салатами є Ромен з яйцями, беконом та цибулею, салат з яблук та селери, Американський Цезар з курячою грудкою та анчоусами.
Пироги є великою частиною американської культури, тому жоден різдвяний стіл не обходиться без гарбузового пирога, яблучного крамбла з родзинками або овочевого коблера з беконом та сиром.
А ось десерти американці на відміну від нас дуже люблять. Після ситних страв господині подають низку кексів, солодких пирогів і пудингів. Крім десерту також подають класичний американський солодкий напій – егг-ног. Це молочний пряний напій на основі яєць. Може бути приготований з додаванням темного рому, віскі або бурбона, або безалкогольної версії.
Німеччина
Німецьке меню в період зимових свят відрізняється багатими традиціями. Справа в тому, що окрім звичних нам Різдва та Нового року, європейці відзначають День трьох святих королів, день Святого Мартіна та день Святого Ніколауса. Така кількість свят, зосереджена приблизно в один період часу, зобов’язує німецьких господинь бути заповзятливими та винахідливими, щоб дивувати гостей різноманітним меню.
Традиційний німецький святковий стіл ґрунтується на принципі «дев’яти» (нім. Neunerlei). Як основну страву господині готують фаршировану гусака, класична начинка — яблука або каштани. Якщо гусак не ваш птах, а приготувати німецьку вечерю дуже хочеться, запікайте качку, фазана і молоду індичку. Ця дичина також є фаворитами німецьких різдвяних столів. Як гарнір виступають кнедлі або галушки — кульки з картоплі або тіста.
Втомленим від м’ясних страв радимо приготувати коропа. Жителі Баварії, наприклад, панують рибу в сухарях та обсмажують у маслі.
На замітку! Щоб риба набула приємного блакитного відтінку, запікайте рибу цілком. Так його готують у північній частині країни.
Трапляється так, що приготувати святкову вечерю немає часу. Тоді німецькі господині можуть обмежитися іншим абсолютним кулінарним фаворитом – картопляним салатом у парі із сосисками чи смаженими ковбасками. Сосиски також можна замінити оселедець слабкого посолу.
Німецька кухня практично єдина, в якій на святковому столі можна знайти повсякденну страву — суп. Айнтопф є наваристий густий суп на основі м’яса, риби або овочів. Російському гурману ближча назва суп-гуляш.
Як гарніри в Німеччині також люблять використовувати легкі не майонезні салати, або мариновані овочі. Часто салатам додають пікантності за допомогою горіхів, родзинок або апельсинів.
Німецькі господині не забувають і про ласунів. Для них готують шоколадне фондю з фруктами та ягодами, шоколадний мус чи пудинг. Популярними десертами є святкові штолліни (німецький різдвяний пиріг) або пряники. Ще один традиційний німецький десерт називається Земелльмільх – вчорашній хліб, змішаний із молоком та цукром, та запечений у духовці. Вважається, що такий десерт забезпечував усю родину здоров’ям.
На відміну від російських столів, де напої завжди – це соки, мінералки чи інший куплений у магазині алкоголь, у Німеччині їх також прийнято готувати самостійно. Найбільш популярним і відомим у всьому світі є глінтвейн, який, до речі, найчастіше готують саме у алкогольному виконанні. В якості альтернативи господині готують апельсиновий пунш із вершками.
Цікаво! Мало хто знає, але традиція вбирати різдвяну ялинку перша з’явилася саме в Німеччині. Перша Крістбаум, згідно з літописами, була прикрашена горіхами та фруктами і в 1419 році була встановлена у місті Фрайбург.
Відзначайте різдво російською, американською чи німецькою. Можливо ви знайдете собі щось нове в традиціях інших. Щасливого Різдва!
Читайте також: