Історія та опис техніки маркетрі
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Історія та опис техніки маркетрі


Техніка маркетрі: дерев'яна мозаїка

Чудові картини зі шматочків тонких листів дерева, при цьому пофарбовані в природні тони, можна отримати, застосовуючи техніку маркетрі. Це одна з найдавніших методик відтворення мозаїчних картин із дерева.

Вважається, що такі види мозаїки використовувалися ще у стародавньому Єгипті, при прикрасі гробниць фараона Тутанхамона. Незабаром цей вид мистецтва перекочував до Європи, охопивши своєю пристрастю Францію, Німеччину, Голландію. Значно пізніше маркетрі з’явилися в Росії і стали застосовуватися при оформленні та декоруванні меблів та інтер’єру. Саме таку техніку мозаїки можна спостерігати під час виготовлення набірного паркету.

Згодом розширювалися можливості маркетрі та асортимент використаного матеріалу. Так, більше не обмежувалися деревом, а з легкої подачі французького художника Андре Шарля Булю, у цій техніці все частіше стали використовувати пластини з морських раковин, а також латунь і слонову кістку.

У ХVIII столітті відбулося зростання популярності маркетрі. Дедалі більше різноманітних виробів, застосовуваних для інтер’єру приміщень, виготовляли мозаїчним способом, використовуючи у своїй дерев’яний шпон, який попередньо фарбувався в різні кольори.

Крім оформлення побутових предметів за допомогою техніки маркетрі, її використовують у виготовленні підлогових покриттів та стінових панелей. Спробуємо зрозуміти весь виробничий та творчий цикли технології маркетрі:

1. У першу чергу майстер визначається з малюнком, який ретельно зображує на папері, розподіляючи кольори на ньому таким чином, як буде викладено шпон.

2. Далі йде процес заготівлі шаблонів, які майстер вирізує з картону, а потім, приклавши до дерев’яного шпона, за допомогою спеціального різака або лобзика вирізається необхідна фігура.

3. Потім щільно приклеюють столярним клеєм вирізані заготовки на намальований паперовий шаблон. Важливо, щоб вони щільно прилягали одна до одної.

4. Існує інший спосіб з’єднання елементів між собою. Це спосіб з’єднання заготовок за допомогою скотчу.

5. Основою для такого роду мозаїки може бути лист фанери, на який приклеюються дерев’яні шпони у вигляді малюнка. Весь цей виріб лягає під прес до повного висихання.

6. При застосуванні паперу під час виготовлення мозаїки після закінчення робіт його прибирають великим наждачним папером, а скотч просто зривають.

7. Після всього виріб покривають трьома шарами лаку.

8. Останнім етапом є полірування готового виробу. Щоб досягти бажаного ефекту від маркетрі, зазвичай використовуються різні породи дерева. У цій техніці використовують деревину карельської берези, різні породи горіхового дерева, червоного дерева та груші.

Важливим аспектом у цій роботі є наявність усіляких дефектів деревини, що надає шпону особливої ​​оригінальності та самобутності.

Іноді майстрам техніки маркетрі мало природних відтінків деревини, в цьому випадку для надання колориту застосовуються всілякі прийоми і прийоми. Так, для того, щоб шпон набув зеленого або блакитного відтінку, використовується розчин заліза хлористого. А ось червоний відлив дереву допоможе надати розчин калію залізистого або мідного купоросу.

Будь-які предмети, виконані за допомогою маркетрі, мають теплі тони, що, безсумнівно, надає дизайну інтер’єру не просто затишок, а й комфортність, елегантність, природність. Вироби, виконані за допомогою техніки маркетрі, виключно підходять до будь-яких дизайн інтер’єрів, крім, мабуть, приміщень, дизайн яких виконаний у стилі хай-тек. Адже цей стиль відрізняється мінімалізмом та холодністю, що ніяк не поєднується з фантастичною ажурністю мозаїки маркетрі. Зате такі вироби чудово виглядають у приміщеннях, дизайн інтер’єру яких виконаний у східному стилі загадковості та чарівності.

Виконання техніки маркетрі є тонкою ручною роботою. Майстри, які мають навички та досвід, відрізняються точністю виконання роботи та особливою акуратністю. Такі майстри давно цінувалися дуже високо і завжди були затребувані. Але можливість стати професійним майстром-червонодеревником є ​​майже у кожної людини, яка бажає працювати з дерев’яними матеріалами. І навіть якщо починати доведеться з невеликих обсягів робіт та обмеженої кількості порід шпону, бажання зробити мозаїчний шедевр самостійно буде виправдано.

Такі мозаїчні картини чудово виглядатимуть як у окремих елементах меблів, і у вигляді предмета меблів. Наприклад, таким варіантом може бути ширма, прикрашена за допомогою техніки маркетрі, що передає східні мотиви.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *