Готичний стиль в інтер’єрі
Неймовірні середньовічні замки та храми, розкидані по всій території Європи, збудовані в готичному стилі, який надає їм нальоту таємниці та похмурості. Сучасне уявлення цього стилю саме по собі асоціюється з похмурими тонами, великою кількістю замшелого каменю, темними склепіннями та громіздкими меблями. Але насправді це лише загальний вигляд, який дійшов до нас і популяризований за рахунок міфів і легенд. Справжня готика урочиста, яскрава, що рветься до небес, прославляє Бога.
Історія походження готичного стилю
Формування готичного стилю починається у середині XII століття мови у Франції. Попередником стає романський стиль, від якого багато залишається вже у готиці, що сформувалася. А назва походить від варварських племен, Готов, які в епоху Римської Імперії заселяли Європу. Імовірно вперше цей архітектурний перебіг «готичним», став називати знаменитий Рафаель. Найбільшого поширення стиль набуває у XIII—XV століттях по всій території Європи. Освічені італійські художники епохи Відродження говорили про готику, як про символ варварської Європи, поглинену розбратом і позбавленої культури, символ невігластва та грубості.Виділяється кілька історичних періодів у розвитку готичного стилю, які характеризуються різними перетвореннями та розвитком нових технологій. Найбільш величними є будівлі в період «високої» готики. У XVI столітті починається період Заперечення у Європі і з’являються нові стилі. Проте темна та велична краса готичних будівель розбурхувала фантазії архітекторів, а до XX століття формується поняття неоготики, використання елементів середньовічного готичного стилю з використанням нових технологій будівництва та матеріалів.
Матеріали, що використовуються в готичному стилі
Основу середньовічних готичних будов складають камінь та дерево. Для фундаменту часто й використовували необроблені брили, скріплені розчином, щоб підвищити міцність усієї будови. В обробці брало участь багато мармуру та дерев’яних конструкцій, для яких використовували найбільш цінні та міцні породи – дуб, кедр, сосна, модрина, ялина. Деталі інтер’єру обтягували шкірою. Як прикраси і фурнітури використовувалися ковані елементи, скульптури, досить хитромудра ліпнина на стелі і стінах, яка копіювала склепіння печери, створюючи враження сталактитів, що спускаються.
Кольорова гамма готичного стилю
Колірна гама дуже яскрава. Використовувалися контрастні та багаті кольори: червоний, жовтий, відтінки натуральної охри, синій, фіолетовий. Багато золотих та срібних деталей. Похмурість кам’яних стін контрастувала з яскравістю вітражів, що заломлюють сонячні промені та дають незвичайне барвисте освітлення. Ну і, звичайно, для посилення розмаїття особливі деталі виділялися чорним та пурпуровим кольорами.
Прикраси у готичному інтер’єрі
В оформленні великих зал завжди були присутні каміни, що вражають уяву, виконані з каменю і прикрашені різноманітною ліпниною. Вітражами оформлялися вікна та стіни. А як прикраса використовувалися ковані та різьблені вироби з квітковими мотивами. Найбільш поширені були зображення троянд і лілій, трилисника, виноградної лози. Активно застосовувалися ткані гобелени, що покривали холодні стіни майже повністю.
Предмети меблів готичного стилю
Найпоширенішим і практичним предметом меблів у середньовічному житлі будь-якого достатку була скриня. Він виконував функцію столу, стільця, ліжка. Шафа з’явилася в результаті того, що кілька скринь ставили одна на одну і прикрашали металевою обробкою та різьбленням. Стільці з високими спинками, прикрашеними стрілчастим різьбленням. Ліжка зі стовпчиками та балдахінами, масивні шафи на високих ніжках. Столи з відкидними стільницями, під якими знаходилися безліч скриньок. Меблі з темного дерева декорувалися дерев’яним різьбленням, металевою фурнітурою, обтягувалися шкірою. Прикраси здебільшого повторювали основні візерунки у будівлі будівель — арки, квіткові мотиви, навіть скульптури.
Особливості готики
- Основна структурна особливість готики — стрілчасті дахи, що йдуть вгору. Прагнення вгору, до неба символічно проявляється у середньовічних храмах. Стелі високі, іноді прикрашені хибними дерев’яними балками. Важкі кам’яні склепіння підтримуються складною системою арок.
• Високі стіни поцятковані великою кількістю стрілчастих вікон. Оформлялися стіни дерев’яними панелями, які прикрашалися різьбленням. Для додаткової опори зовні будівлі прилаштовувалися контрфорси різного рівня, вони брали він частину тяжкості кам’яного даху. Такий архітектурний прийом поваляв робити будівлю ще вищою. - Попри загальну думку, готичні будівлі рясніють світлом за рахунок великої кількості високих вікон. Арочне будівництво дозволило робити їх широкими та великими. Прикрашали їх чудовими вітражами. Поєднання кольорів створювали чарівну атмосферу всередині будівлі. Найчастіше використовувалися релігійні мотиви чи легенди, які перетворювалися на живі картини, що розповідають справжню історію. Двері робилися масивні, дерев’яні, прикрашалися різьбленням та металом.
Використання готики в сучасному та інтер’єрі
Наслідувати всі канони готичного середньовічного стилю в умовах сучасної забудови непросто. Проте елементи готики дуже популярні. За допомогою сучасних матеріалів відтворюються меблі та предмети побуту темного середньовіччя. Внесення в інтер’єр дерев’яних масивних меблів, кам’яних та металевих прикрас перетворює звичайну квартиру на королівський замок. Камінні та металеві деталі, камін, яскраві поєднання червоного та золотого в обрамленні темного дерева створюють загадкову атмосферу. Асоціація з темними та похмурими кольорами в цьому стилі хибна. Великі вікна, прикрашені вітражами, пропускають багато світла. Готика уособлює прагнення вгору, спроба бути ближче до Бога, одухотвореність та політ. Будь-які стрілчасті та арочні конструкції зараз прийнято вважати готичними. Але вплив цього стилю спостерігається у багатьох архітектурних течіях як історичних, і сучасних. Деякі готичні елементи вловлюються у чудових російських православних храмах, і навіть у американських хмарочосах.