гід за матеріалами та дизайном, 80 фото
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

гід за матеріалами та дизайном, 80 фото



Фартух захищає стіни в робочій зоні від жиру та бруду, пари та тепла, при цьому він завжди знаходиться на увазі і першим впадає у вічі при вході на кухню. Тому він повинен бути, по-перше, просто невбивним, а по-друге – гарним. У цьому матеріалі ми розповімо, які фартухи бувають, які плюси та мінуси мають різні матеріали, а також який фартух вибрати для кухні за дизайном та розміром.

Огляд матеріалів

Керамічна плитка

Керамічна плитка — найпопулярніший матеріал для обробки фартуха.

Плюси: легко миється, довговічна, стійка до вологи, вогню, дії лугів та кислот. Плитка екологічна та недорого коштує. Серед керамічної плитки представлено велику різноманітність форм та типорозмірів, текстур та дизайнів, та й способів укладання існує безліч. Плитку можна поєднувати з будь-якою стільницею, органічно вписати як у сучасний, так і в класичний інтер’єр. За бажання настінну плитку можна укласти самостійно.

Мінуси: фартух із плитки має слабке місце — шви. Якщо сама плитка чиститься на раз-два, то із затиранням доводиться возитися і періодично оновлювати. Ще один недолік — процес укладання досить брудний і вимагає рівної основи.

Поради щодо вибору:

  • Світла плитка + світлі шви — непрактичне поєднання, так як з часом шви темніють і виглядають неохайно.
  • Щоб фартух легко чистився, віддайте перевагу гладкій матовій плитці, а не глянсовій та/або рельєфній.
  • Для закладення швів фартуха з плитки необхідно використовувати водостійку затирку, призначену для кухонь.
  • Для класичних кухонь більше підійде квадратна дрібноформатна плитка, а також плитка з малюнком під майоліку.

Плитка під кахлі у фартуху кухні

  • Найуніверсальніший варіант оформлення фартуха кухні – це плитка формату кабанчик.
  • Урізноманітнити простий плитковий фартух допоможуть декоративні вставки як на фото нижче, бордюри та акценти з мозаїки.

Фартух із декором

Дивіться докладніше:

Мозаїка

Мозаїка може бути зроблена з кераміки, керамограніту, скла, смальти, каменю та металів і іноді з усіх цих матеріалів одночасно. Продається мозаїка вже складеною на сітку-матрицю.

Фартух із мозаїки на кухні в стилі прованс

Мозаїка з каменю у фартуху класичної кухні.

Мозаїчний фартух

Плюси: міцність (особливо мозаїки зі смальти), можливість облицювання криволінійної або просто не надто рівної поверхні, можливість складання складної та унікальної художньої композиції.

Мінуси: велика кількість швів, висока ціна (вище, ніж на керамічну плитку), трохи більша складність та дорожнеча монтажу, особливо при укладанні складного малюнка.

Поради щодо вибору:

  • Якщо ви хочете заощадити, використовуйте мозаїку у поєднанні з керамічною плиткою, як, наприклад, у цьому інтер’єрі на фото нижче.
Мозаїка у поєднанні з плиткою

Комбінований кухонний фартух з мозаїки та плитки

  • Мозаїку може замінити плитка «під мозаїку», яка коштує дешевше, і вкладається легше.

Дивіться докладніше: Все про кухонний фартух з мозаїки і навіть більше.

Камінь штучний та натуральний

Найчастіше для обробки фартуха використовують плитку (слеби) з натурального/штучного граніту або мармуру завтовшки близько 2 см.

Плюси граніту: за рахунок своєї щільності та твердості граніт міцний, не боїться вогню та перепадів температур, не вбирає вологу та бруд. Колір фартуха з граніту може мати різний відтінок — сіро-рожевий (найпоширеніший і недорогий), жовтий, блакитний, коричневий, червоний, чорний і майже білий.

Мінуси граніту: висока ціна, необхідність професійного монтажу. Граніт, куплений у недобросовісного виробника, може бути радіоактивним.

Гранітний фартух та стільниця

Гранітний фартух та стільниця на кухні

Плюси мармуру: мармуровий фартух, мабуть, найкрасивіший. Вітчизняний мармур може коштувати відносно недорого.

Мінуси мармурового фартуха: мармур має високе вологопоглинання, через що вбирає жир і бруд. Блиск з часом втрачається, а деякі плями, наприклад, від іржі або бурякового соку можуть просто не відмитися.

Плюси штучного каменю (агломерату): легкість у догляді, міцність, безшовність готового фартуха, різноманіття кольорів та текстур, можливість реставрації.

Мінуси штучного каменю: висока ціна (вище, ніж керамограніт, кераміку, скло).

Фартух зі штучного каменю

Докладніше у матеріалі: Гід на вибір штучного та натурального каменю для обробки фартуху.

МДФ та ДСП

Використовувати дерево для обробки фартуха не практично, не безпечно та дорого, тому його замінюють бюджетними імітаціями – МДФ або ламінованим ДСП. Товщина такого фартуха може становити від 4 до 15 мм. Як правило, МДФ та ДСП підбирають до стільниці.

Фартух із МДФ

Фартух із МДФ-панелі в інтер'єрі

Плюси: можливість оформити фартух у тон дерев’яної або кам’яної стільниці, низька ціна, легкий та швидкий монтаж навіть на криву стіну, легкість догляду.

Мінуси: МДФ і ДСП не годяться для обробки зони за плитою (особливо газової), по-перше, через високу горючість, а по-друге, через чутливість до агресивного чищення. Тому ці матеріали комбінують із вставкою із нержавіючої сталі або екраном зі скла. Ще один недолік фартуха із МДФ/ДСП – наявність швів між листами, які закриваються молдингами та куточками, що ускладнює прибирання кухні та не надто добре виглядає.

Дивіться докладніше: Стінові панелі з МДФ в обробці фартуху та стін кухні.

Метал

Плюси: матова і трохи фактурна нержавіюча сталь дуже проста у догляді. Ні подряпини, ні жир, ні засоби, що чистять, їй не страшні. Фартух з нержавіючої сталі дуже довговічний і зносостійкий.

Мінуси: полірована (не матова) сталь хоч і дуже гарна, але надто непрактична, адже на ній легко залишаються сліди від пальців, розлучення від крапель води та подряпини. До того ж, металевий фартух підходить лише для сучасних кухонь.

Металевий фартух

Скляний фартух

Для оформлення фартуха кухні використовують не просте скло, а загартоване, тому що воно міцніше на удар і безпечніше. Якщо сильно постаратися і розбити скло, воно розколеться не на гострі уламки, а на дрібні і гладкі камінці. Навішується скляний фартух на спеціальні дюбелі із декоративними заглушками.

Мінуси: Скляний фартух робиться тільки на замовлення точно під індивідуальні розміри, обрізати його на етапі установки не вдасться. Установку проводять лише професіонали. Ще один істотний недолік скла — висока вартість (від 5000 руб. За квадратний метр).

Плюси: скляний фартух можна мити навіть щіткою та будь-якими засобами, він не дряпається, не боїться вогню, сонячних променів, перепадів температури. Термін служби – близько 10 років. Прозоре скло можна встановити поверх «тендітної» обробки, наприклад, шпалер або фарбованих стін, фотоколажу або постерів, цегляної кладки або дерева.

Скляний фартух на білій кухні в сталінці

А ще скло є чудовою основою для фотодруку. Такий фартух називають скіналі.

Скидали з візерунком в інтер'єрі кухні-вітальні

Скидали з візерунком в інтер’єрі кухні-вітальні

Скидали в інтер'єрі кухні

Скляний фартух виготовляється не тільки у вигляді цілісних листів, але і у вигляді плитки, яку можна скласти традиційними способами, наприклад, «ялинкою» як у інтер’єрі.

Дивіться докладніше: Все про скляні фартухи для кухні — від скинали до оргскла.

Пластиковий фартух

Пластикові стінові панелі – непогане рішення для супер-бюджетного ремонту або оформлення кухні в орендованій квартирі або дачі.

Стінова пластикова панель Ікеа

Плюси: головна перевага — це низька ціна, яка дозволяє часто змінювати вигляд фартуха. Пластик легко миється, монтується самостійно та навіть на криву стіну.

Мінуси: пластиковий фартух не сумісний із газовою плитою. Також він схильний до подряпин, стирання і вицвітання від сонячних променів. Термін служби пластику становить лише кілька років.

Порада:

  • В Ікеа можна придбати двосторонню панель, що встановлюється у спеціальні профілі. Такий фартух можна самостійно міняти хоч щодня.

Пластиковий фартух двосторонній

Дивіться докладніше: Фартух із пластику – інформація для покупця.

Як вибрати колір та дизайн кухонного фартуха

Ось кілька порад, які допоможуть вам вибрати підходящий дизайн фартуха та виправити деякі недоліки кухні:

  • Найчастіше, фартух підбирають під стільницю і їх виготовляють або з того самого матеріалу, наприклад, каменю, або з матеріалів максимально наближених за кольором і текстурою. На що ще можна зорієнтуватися при виборі кольору та малюнку кухонного фартуха? На колір та малюнок фасадів, стін, підлоги, штор та інших елементів інтер’єру.
Блакитний фартух із плитки

Блакитний фартух підтримують блакитні акценти

Плитка в смужку за висотою гарнітура

Дизайн кухонного фартуха перегукується зі шпалерами та фасадами

  • Темний фартух – найнепрактичніший. На такому фоні особливо помітні пил, краплі води, бризки жиру.
  • Вибираючи яскравий колір або строкатий малюнок для оформлення фартуха, пам’ятайте, що інтер’єр слід нейтрально оформити.
  • Бажаєте візуально розширити маленьку кухню? Тоді оформіть фартух так, щоб у ньому було якнайбільше горизонтальних ліній. Наприклад, це можуть бути скинали у смужку або керамічна плитка кабанчик.
  • Збільшити простір та посилити освітлення кухні допоможе і дзеркальний фартух. Щоправда, підійде він лише для тих, хто рідко готує та робить ставку на гарний зовнішній вигляд, адже дзеркало дуже складно підтримувати у чистоті.

Дзеркальний фартух

  • Найапетитніше їжа виглядає на теплому тлі, наприклад, помаранчевому, червоному, жовтому.

Червоний фартух

Визначаємося з висотою та розмірами

Стандартна висота кухонного фартуха становить 60 см, що зручно для людей середнього та високого зросту. Однак, якщо більшість домочадців невисокі, то фартух краще зробити висотою 45-55 см. Також ми рекомендуємо трохи занизити висоту фартуха, якщо верхні шафи відкриваються нагору за допомогою дверних доводчиків. Адже якщо відкриття таких дверей не складно, то, щоб закрити їх, доведеться стати на табурет або робити це в стрибку.

Невисокий фартух

Невисокий фартух

Для кухонного гарнітуру частково або повністю без навісних шаф фартух можна оформити стандартною висоти або завищеною. Наприклад, він може досягати стелі або займати приблизно ¾ стіни. Нижче наведені приклади фартухів кухонних гарнітурів без навісних шаф.

За бажання, захистити можна не тільки зону над стільницею та плитою, а й область за витяжкою.

Плитка за витяжкою

Якщо робоча зона має нішу, то її краще облицьовувати повністю.

Ніша, фанерована плиткою

Дивіться докладніше: Правильний розмір фартуха – секрет зручної кухні..

Фотогалерея

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Оцініть матеріал! Вже проголосувало:65 Середня оцінка: 4,49 із 5)
гід за матеріалами та дизайном, 80 фото Завантаження…

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *