види, дизайн, монтаж, фото, відео
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Фартух для кухні з каменю — гід на вибір і 40 фото.



Фартух із декоративного штучного або натурального каменю — красивий, дорогий і практично вічний. Однак він не такий невразливий, як здається, і вимагає, по-перше, ретельного вибору оздоблювального матеріалу, а по-друге, правильного догляду. З цієї статті ви дізнаєтеся, які штучні та натуральні камені бувають, які вони мають плюси та мінуси, як вибрати найменш маркий мінерал і як за ним потрібно доглядати. А почерпнути ідеї дизайну вам допоможе вибірка 40 фото інтер’єрів кухонь з кам’яними фартухами.

Дивіться також наш базовий матеріал: Як вибрати фартух для кухні – довідка для покупця

Про штучний камінь (агломерат і акрил)

Для обробки фартуха застосовуються два види штучного каменю – агломерований та акриловий.

  • Акриловий камінь (коріан) – це композитний матеріал із акрилових смол, пігментів та натуральних мінералів. Він міцний, але і при цьому більш гнучкий і легкий, ніж агломерований і природний камінь, легко чиститься, монтується, ремонтується, обрізається до потрібних форм і розмірів. Однак коріан чутливий до подряпин та боїться контакту з дуже гарячими предметами. Так, наприклад, від приставленої до стіни гарячої чавунної каструлі на акриловому фартуху може залишитися матова пляма.
Фартух із акрилового каменю

Акриловий камінь в обробці фартуха класичної кухні.

Фартух із акрилового каменю
Акриловий камінь в обробці фартуха класичної кухні.

  • Агломерат – це матеріал, що складається з природних мінералів не менше ніж на 90%, все інше це пігменти, декоративні добавки зі скла/дзеркал, а також сполучна поліефірні смоли. Такий склад робить агломерат супер-міцним, стійким до подряпин, легким у догляді (на відміну від натурального каміння), максимально природним на вигляд і доступнішим за ціною. Щоправда, монтувати, транспортувати, ремонтувати та полірувати фартух з агломерованого композиту майже так само не просто, як і кам’яні фартухи. Навіть на дотик агломерат майже такий же холодний, як граніт або мармур.

В цілому, можна сказати, що і акриловий, і агломерований камінь краще природного:

  • На відміну від натурального мінералу акрил і агломерат не мають пір, а тому гігієнічні та невибагливі у догляді. До того ж, на відміну від граніту та мармуру, вони не бояться кислот. Ні буряковий сік, ні кава, ні лимон не залишать сліду на фартуху під камінь.
  • Штучний камінь дозволяє створювати монолітні конструкції без швів і надавати краям панелі гарної фігурної форми, наприклад, у вигляді корони як на фото нижче.
  • Акриловий камінь піддається локальному та повному ремонту. Сколи, тріщини, подряпини та вибоїни легко усуваються за допомогою спеціального клею для реставрації, шліфування та полірування.
  • Зовнішньо штучний камінь (особливо агломерат) дуже схожий на свій природний прототип, він може бути матовим або глянцевим, мати однорідну текстуру або виражений малюнок з жилками або вкрапленнями.
  • У пару до «кам’яного» фартуха можна і потрібно підібрати стільницю з того ж матеріалу, а також підвіконня та барну стійку.

До недоліків акрилового каменю можна віднести високу ціну (іноді він може коштувати дорожче за природний матеріал), меншу міцність і стійкість до подряпин, а також штучне походження.

Поради для покупця:

  • Вибираючи фартух з акрилового каменю, віддайте перевагу світлим панелям з матовою або напівглянсовою поверхнею та дрібними вкрапленнями. На такому фоні подряпини, краплі води, розлучення та плями бруду будуть менш помітними. А ось глянцеві фартухи, особливо в темному кольорі, зажадають від вас подвоєного прибирання, адже на них видно навіть дрібні порошинки, не кажучи вже про відбитки пальців.
  • Не варто мити фартух зі штучного каменю жорсткими щітками і губками, а також абразивними, спирто- і кислотовмісними засобами, що чистять.
  • Поліруйте поверхню фартуха раз на один-два роки.

Про натуральні камені

Головна перевага фартуха з натурального каменю – це його природна та «жива» краса, яку неможливо відтворити штучно. Крім того, камінь дуже міцний і може прослужити не роки, а століття. У всьому іншому природні мінерали, на жаль, програють своїм імітаціям.

По-перше, через пористу структуру все каміння більшою чи меншою мірою вбирають вологу, а разом з нею бруд, жир і фарбуючі пігменти від продуктів. Щоб цього не відбувалося, кам’яні поверхні необхідно хоча б раз на рік обробляти силінгами – спеціальними захисними просоченнями для запечатування пір.

По-друге, вони реагують на кислоти. Так, наприклад, бризки лимона можуть залишити на кам’яній стіні матові плями (можуть бути помітні під певним кутом). До інших недоліків натурального каміння можна зарахувати їхнє радіоактивне тло (незначне, але все ж таки), наявність швів між плитами або плитками і, звичайно, високу ціну. Та й працювати з ними складніше через тяжкість та твердість. Наприклад, щоб вирізати в кам’яній плиті отвір під розетку, потрібен диск із алмазним напиленням.

Фартух із натурального каменю

Відтінок, малюнок і фактура кожного кам’яного фартуха є унікальним і нерукотворним.

Фартух може бути облицьований трьома форматами натурального каменю: слебами, плиткою та мозаїкою.

  1. Слеби – це великі плити завтовшки близько 2 см, які завдяки своїм розмірам дозволяють не дробити природний малюнок каменю, а представляти його якнайповніше. Оздоблення фартуха слебами — найефектніша і найрозкішніша, але дорога і складна.
Кам'яний слеб в обробці фартуха

Мармуровий слеб в обробці фартуха сучасної кухні в ЖК «Садові квартали» в Москві

  1. Кам’яна плитка нагадує звичайну керамічну плитку, адже вона має стандартні типорозміри (30×30, 40×30 тощо) і іноді вимагає стикування малюнка. Камінь у плитках коштує дешевше за слеби, він легше транспортується і укладається. Однак фартух з кам’яних плиток має шви, які дещо ускладнюють його збирання та вимагають періодичного оновлення затирання.
  2. Мозаїка із природного каменю являє собою мати з викладеними міні-плитками з одного або декількох типів каменів, іноді і в комбінації з плитками зі скла, кераміки, смальти та інших матеріалів. Малюнок мозаїки з каменю може бути як дуже простим, так і дуже складним – у вигляді панно.

Дивіться також: Все про кухонний фартух з мозаїки і навіть більше

Найпопулярніші види каміння для облицювання фартуха кухні — це граніт, мармур, травертин.

Граніт

Граніт відмінно підходить для обробки фартуха, так як він дуже жорсткий і щільний, а значить невибагливий і зносостійкий. Ні жир, ні харчові барвники на зразок буряків, ні чистка зі щіткою, ні відкритий вогонь, ні мороз йому не страшні. Крім того, граніт може бути підібраний у потрібному відтінку, адже його палітра налічує майже тисячу тонів. Найпоширеніший і недорогий граніт – сіро-рожевий, але ви можете вибрати зелений, чорний, коричневий, жовтий, червоний і навіть білий камінь.

Гранітний фартух в інтер'єрі кухні

Чорний фартух і стільниця із граніту

Сіро-рожевий граніт в обробці фартуха та стільниці

Гранітний фартух та стільниця

Чорний граніт

Мармур

Мармур – це, мабуть, найкрасивіший і водночас примхливий камінь. Він настільки нестійкий до кислот, що навіть пролитий кефір залишає на ньому матові плями. А через свою пористість і мікротріщини мармур дуже швидко вбирає вологу, а значить і будь-які харчові барвники. Втім, якщо мармур добре відполірований і просякнутий гідрофобним складом, то фарбуючі рідини і продукти, скажімо, кава або буряк не будуть такі вже й страшні. Головне — встигати видаляти плями та рідини якнайшвидше і завжди мати під рукою спеціальні засоби для очищення мармуру.

Мармуровий фартух зі слебів

Біла кухня з мармуровим фартухом

Мармуровий фартух зі слебів

Травертін

Травертин (вапняний туф) – це проміжна ланка між вапняком та мармуром, тому має властивості, характерні для обох мінералів. Фартух із травертину міцний, не боїться перепадів температур, вогню. Однак він менш щільний, ніж мармур, і так само боїться кислот і барвників/рідин. Щоб фартух з травертину не бруднився і завжди добре виглядав, він повинен бути ідеально відполірований і оброблений гідрофобним просоченням, воском, що самополірується, і мастикою.

Кухонний фартух із травертину

Кухонний фартух із травертину

Ще одна відмінність травертину – це його різноманіття малюнків та відтінків. Фартух із цього каменю може бути білим, бежевим (найпоширеніший колір), коричневим, насичено-червоним.

  • До речі, дорогий природний травертин має більш бюджетну альтернативу – гнучкий камінь, Що складається з спила пісковика товщиною 1-2,5 мм, сполучного полімеру та текстильної основи. Зовнішній фартух з гнучкого каменю практично не відрізнятиметься від оригіналу, невибагливий у догляді, може прослужити до 40 років, підлягає локальному ремонту, а за рахунок своєї м’якості та гнучкості легко монтується навіть без допомоги фахівців. Єдиний недолік гнучкого каменю – це обмежена кількість відтінків (загалом кілька десятків). Крім того, фартух із гнучкого каменю вимагає такого ж догляду, як і фартухи зі слебів або плиток, тобто своєчасного прибирання рідин та обробки захисними просоченнями 1 раз на рік.

Гнучкий камінь

Гнучкий камінь

Поради для покупця:

  • Купуючи фартух із каменю, переконайтеся, що він добре відполірований. А перед тим як почати ним користуватися, просочіть фартух двічі захисним просоченням і пензликом (перший шар повинен висохнути повністю).
  • Обробляти кам’яний фартух потрібно приблизно раз на рік.
  • Купуйте природний камінь тільки у перевірених виробників, щоб уникнути покупки мінералу з високою радіоактивністю.
  • Укладання плитки каменем, а особливо мармуром або травертином, можна довірити лише професіоналам високого класу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Оцініть матеріал! Вже проголосувало:6 Середня оцінка: 5,00 із 5)
Фартух для кухні з каменю - гід на вибір і 40 фото. Завантаження…

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *