Баня-бочка (80 фото): як побудувати своїми руками
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

Баня-бочка (80 фото): як побудувати своїми руками

Баня-бочка (80 фото): як побудувати своїми руками

Власна парилка на дачі — мрія багатьох власників заміських ділянок, але втілити її заважає висока вартість зрубних або щитових конструкцій традиційної форми. Оптимальним рішенням у цьому випадку є компактна та мобільна лазня-бочка, яку цілком реально побудувати своїми руками. Для цього знадобиться мати навички самостійної обробки дерева, або придбати набір заготовок і зібрати їх за допомогою металевих комплектуючих. Детальніше про те, як зробити лазню-бочку і який варіант планування вибрати, буде розказано нижче.

Переваги та недоліки бань-бочок

Порівняно з парилками квадратної і прямокутної форми, лазня у вигляді горизонтально перевернутого циліндра має деякі специфічні особливості. До переваг такої конструкції можна віднести компактність, економічність, мобільність, швидке обігрів та тривале збереження тепла. Виглядає баня-бочка дуже оригінально та привабливо, займаючи при цьому мінімум вільного місця. Завдяки маленькій вазі, лазня-бочка не потребує фундаменту. Моделі на коліщатках можна пересувати ділянкою або навіть транспортувати за допомогою причепа або вантажної машини.

Найбільший мінус сферичної споруди полягає в обмеженому внутрішньому просторі. Зазвичай довжина бочки коливається в межах від 2 до 6 м, висота — 2,2-2,5 м. площі, що вийшла, достатньо для одночасного знаходження 2-4 осіб, але для численних компаній даний варіант не підійде.

Баня-бочка своїми руками - Переваги та недоліки
Баня-бочка своїми руками - Переваги та недоліки
Баня-бочка своїми руками - Переваги та недоліки

Вибір матеріалів

Враховуючи складні умови експлуатації, такі як регулярне нагрівання-охолодження, вологість, вплив зовнішнього середовища, для зведення лазні-бочки повинні використовуватися тільки якісні та довговічні будматеріали.

Максимум уваги слід приділити деревині. Циліндричний корпус парильні повністю складається з дощок — обрізних, розташованих одна над іншою з невеликим нахлестом, або шпунтованих, які скріплюються за системою «шип у паз». Найбільш підходящими цієї мети породами є дуб, осика, сибірська модрина, липа, кедр і ялина.

Вкрай важливо, щоб дерево було добре просушене, гладке і чисте, без тріщин, сучків, червоточин і потемнінь. Хвойні дошки при нагріванні можуть виділяти смолистий клей і утворити неестетичні патьоки в місцях, де виявляються темно-коричневі плями. Ще до початку будівництва деревину слід обробити антисептиком, маслянистим просоченням від вологи та засобом проти займання.

Рекомендовані параметри профільних дощок для обшивки – ширина 9 см, товщина – 4–4,5 см. Для пиломатеріалів, що використовуються для перегородок, оптимальною є ширина 20 см і товщина 5 см.

Напівкругла покрівля в бані-бочці настилається з гнучкої бітумної черепиці. Її забарвлення може бути будь-яким – за перевагами власників.

Що стосується металевих комплектуючих парилки, то всі вони мають бути нержавіючими. Досвідчені майстри рекомендують застосовувати при монтажі виключно світлі шурупи, а обручі робити зі сталевої стрічки з підвищеним захистом від корозії.

Баня-бочка своїми руками - Вибір матеріалів
Баня-бочка своїми руками - Вибір матеріалів
Баня-бочка своїми руками - Вибір матеріалів

Варіанти планування лазні

Залежно від габаритів лазні-бочки, в ній можуть бути облаштовані від одного до трьох внутрішніх відсіків. Власне парна, де розміщується піч та лежанки, займає близько 2-2,5 м завдовжки. У шестиметровій конструкції зазвичай передбачається також місце для передбанника (з роздягальнею та столиком) та миття. Іноді перед входом роблять імпровізований ганок, дещо збільшуючи розмір даху – так, щоб вийшов навіс.

Двері в овальну лазню можуть бути як на торцевій стороні, так і збоку. Внутрішні проходи, як правило, закриваються полотном із загартованого скла. Завдяки прозорим вставкам маленьке приміщення здається світлішим і просторішим. Вікна в парилці значно покращують повітрообмін, що дуже важливо для створення комфортного мікроклімату. З цієї причини на торцевій стороні біля печі залишають два невеликі просвіти – по обидва боки від димової труби. Додаткове вікно може бути й у передбаннику, якщо там влаштована зона відпочинку з лавами та столом.

Баня-бочка своїми руками - Варіанти планування
Баня-бочка своїми руками - Варіанти планування
Баня-бочка своїми руками - Варіанти планування

Етапи складання лазні-бочки

Визначившись із кресленням та місцем розташування майбутньої парильні, а також підготувавши необхідні матеріали, можна приступати безпосередньо до збирання. Весь процес повинен відбуватися крок за кроком, починаючи від підготовки основи та закінчуючи покрівельними роботами. Зі зведенням лазні-бочки своїми руками за наявності заготовок, інструментів та певних навичок можна впоратися за кілька тижнів.

підстава

Майданчик під овальну лазню обов’язково має бути рівним і, по можливості, максимально сухим. У болотистій місцевості та там, де є близьке залягання ґрунтових вод, дерев’яну споруду слід захистити від вологи, встановивши її на оцинкованих гвинтових палях. За сприятливих умов доречнішою буде основа з бетону, щебеню, тротуарної плитки або каменю. Поверх вибраної бази закріплюються широкі дерев’яні підставки в кількості 2-4 штук (залежить від довжини конструкції), на зовнішній частині яких зроблено поглиблення по колу бочки. Для стійкості рейки мають бути на 30 см менше діаметра циліндра. Наприклад, при ширині вагончика 2,5 м довжина кожної підставки буде 2,2 м, ширина – 30-40 см, а товщина – 4-5 см.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Основа
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Основа

Корпус

Корпус лазні-бочки починають монтувати знизу нагору. Спочатку до основ прикріплюється підлога, потім – торцеві елементи (у тому числі внутрішні перегородки), бічні перемички та власне обшивка. Профільні дошки пристосовуються одна до одної по швах, при цьому фігурний виступ (шип, гребінь) щільно закладається у виїмку (паз). Обрізні монтують внахлест – так, щоб кожна наступна закривала попередню на 3 см. Після закінчення робіт циліндричний каркас додатково зміцнюється металевими стяжками-обручами.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Корпус
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Корпус
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Корпус

Покрівля

Монтаж даху починається із прикріплення по обидва боки бочки вузьких рейок – вони дещо змінюють кут нахилу гнучкої черепиці та відводять стоки далі від дерев’яних стінок. Бітумні елементи прибиваються до верхньої частини бочки цвяхами, розташовуючись один поверх іншого з нахлестом. У центрі даху за допомогою будівельного фена приклеюється «коник» із того ж гнучкого матеріалу.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Покрівля

Пекти, димохід, вентиляція

Встановлення печі та димаря потребує особливої ​​уваги до пожежної безпеки. Для захисту дерева від високих температур та загоряння пекти ставиться на підкладку з мінериту. Такими ж плитами необхідно обшити задню стінку, вздовж якої йде пічна труба, та бічні частини лежанок, що примикають близько до нагрівального приладу. Для безпечного видалення продуктів згоряння не обійтися без міцної та якісної труби, доповненої вогнетривкими сендвіч-панелями та димарем з козирком від вітру.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Пекти, димохід, вентиляція
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Пекти, димохід, вентиляція

Водопостачання та злив

Подбати про подачу води та облаштування каналізації варто ще до початку будівництва. Найкраще оформити стандартний трубопровід, а не зливати використану воду під основу, адже підвищена вологість дуже шкодить дереву та зменшує термін служби парильні.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Водопостачання та злив
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Водопостачання та злив

Монтаж електрики

Підведення світла в лазню вимагає особливої ​​обережності та дотримання всіх протипожежних норм. Також не слід забувати, що пара має настільки ж високі струмопровідні властивості, що і вода, тому будь-яка помилка в монтажі електрики може стати фатальною. Всі вимикачі та розетки повинні знаходитись у передбаннику, кабелю – бути ізольованими у гофрованій пластиковій трубі, а отвори у дереві захищені сталевими гільзами.

Один із найбезпечніших варіантів для самостійної установки – світлодіодна стрічка на 12 вольт, що працює від акумулятора. Якщо все ж таки проводиться 220-вольтова мережа, слід довірити цю справу професійному електрику, який розуміє специфіку її функціонування в умовах підвищеної вологості, критичних температур і оточення такого легко займистого матеріалу, як дерево.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Монтаж електрики
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Монтаж електрики

Внутрішнє меблювання

Для комфортного перебування всередині лазні-бочки після завершення будівельних робіт необхідно подбати про інтер’єр. Лежанки, підголовники, відкидний столик, верхні полиці для приладдя, гачки для віників та рушників – ось основний перелік предметів, без яких не обійтись під час лазневих процедур. Їх можна вибирати на свій смак, але рекомендується звертати особливу увагу на якість виготовлення, тобто ретельність обробки деревини, її породу, рівність поверхонь і т.д.

Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Внутрішнє меблювання
Етапи складання лазні-бочки своїми руками - Внутрішнє меблювання

Баня-бочка.

Хоча побудувати лазню-бочку своїми руками досить складно, деякі майстри-аматори справляються із цим завданням дуже успішно. Приклади таких конструкцій представлені на фото, зібраних у нашій галереї. Кожен із вже реалізованих варіантів завжди можна доповнити або поміняти за власним проектом. Можливо, досвід інших людей надихне Вас встановити циліндричну парильню на своїй ділянці та насолоджуватися приємними процедурами у будь-який зручний час.

Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото
Баня-бочка - фото

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *