17 рятівних хитрощів для кухні
Вітальня,  Зала,  Кухня,  Спальня

17 рятівних хитрощів для кухні


Представляємо збірну солянку з 17 хитрощів зі зберігання речей та продуктів, легкого приготування та ефективного прибирання кухні.

1. Залишки сиру не викидаємо, а натираємо та зберігаємо у морозилці для майбутньої піци

Ох ці маленькі шматочки сиру, яких завжди не вистачає для повноцінного бутерброда, а викидати шкода. Є рішення: завжди натирайте сирні залишки і заморожуйте в морозильнику, наприклад, у пакетах зип-лок. Коли настане час готувати піцу… ви знаєте, що потрібно робити. До речі, піца завжди виходить смачнішою, якщо готувати її із різних сортів сиру.

  • Що ще можна зберігати у морозильнику? Дуже багато чого! Наприклад, краєчки від ковбаси (для тієї ж піци), залишки шинки, обгортку від вершкового масла (можна використовувати для змащування дека) або субпродукти від м’яса, риби та птиці (для приготування бульйонів, наприклад). Зберігати всі продуктові залишки краще в пакетах зип-лок, складених в окремий лоток.

Продукти в зип-локах

2. Використовуємо китайські палички для зберігання залишків вечері в холодильнику

Проблема нестачі місць у холодильнику особливо актуальна у свята, адже після них завжди залишається багато смакоти. Ось лайфхак на такий випадок: на одну миску ставимо пару бамбукових паличок, щоб вийшло щось подібне до мосту, а потім на цей міст ставимо ще одну миску. І кришки не потрібні, і місце зекономилося, і нарешті знайшлося виправдання вашої любові до доставки суші.

Китайські палички

3. Приклеюємо найбільш часто використовувані рецепти на внутрішній бік дверцят шафи

Щоб рецепти не забруднилися, «заламінуйте» їх прозорим скотчем або повісьте у файликах. Крім рецептів можна повісити і кулінарні шпаргалки за кількістю води для варіння круп, часу варіння різних продуктів та заходах у ложках, склянках та ін.

Рецепти

4. Відрізаємо потрібний шматок сиру разом із упаковкою

Відрізану частину упаковки використовуємо для того, щоб закрити частину сиру, що залишилася.

Сир в упаковці

5. Ведемо облік продуктів на магнітній дошці на холодильнику

Лінією ділимо дошку навпіл, одну частину під назвою «Що в морозильнику?», а іншу підписуємо як «Список покупок». Коли щось потрапляє в морозильник, пишемо в першій колонці назву продукту та дату, а коли цей продукт закінчується стираємо його з дошки. Все, що потрібно докупити або замінити в холодильнику, морозильнику та коморі, вписуємо в другу колонку. Такий облік продуктів допоможе вам нічого не забувати та не купувати зайве. Виглядатиме дошка приблизно так як на фото нижче.

Магнітна дошка

6. Намагаємося використовувати тільки квадратні та прямокутні ємності для зберігання

По-перше, так простір витрачається економніше і компактніше, а по-друге, квадратні та прямокутні лотки, контейнери та кошики виглядають набагато акуратніше всередині шаф та ящиків. Іншими словами, якби рай перфекціоністів існував, то в ньому не було б місця круглим ємностям!

Зберігання

7. Використовуємо самоклеючі гачки скрізь і всюди

Часто для ідеального порядку на кухні не вистачає лише пари-трійки гачків. Ось ідеї, як їх можна використовувати з максимальною користю.

Гачки

Гачки

Гачки

Гачки

8. Зберігаємо гумові рукавички на прищіпці

Приклейте на дверцята або стінку шафи одну прищіпку і затисніть нею гумові рукавички. Вуаль!

Прищіпка для рукавичок

9. Моєму блендер за 30 секунд

Щоб помити стаціонарний блендер достатньо заповнити його водою, додати краплю рідини для миття посуду і запустити на 30 секунд. Далі вам залишиться лише сполоснути резервуар чистою водою.

10. Завантажуємо посудомийку за допомогою силіконової лопатки або щітки, а потім кладемо її туди ж

Навіть у такої геніальної розумниці, як посудомийна машина, є свої недоліки – перед завантаженням посуду її потрібно очищати від залишків їжі. Щоб спростити цей процес і не бруднити руки, використовуйте силіконову лопатку або щітку з довгою ручкою, а потім не забудьте її помістити в ГСМ.

11. Групуємо столові прилади під час завантаження посудомийки

Ще один маленький прийом для користувачів посудомийної машини. Завантажуючи ГСМ столовими приладами, одразу групуйте їх по осередках: вилки кладіть до вилок, а ложки до ложок. Так ви значно спростите собі розвантаження посуду і можете виймати прилади з лотка цілими оберемками.

Лоток для посуду

12. Зберігаємо все в лотках та контейнерах

Ця порада актуальна для будь-яких сховищ: для холодильника, для шафки зі спеціями, для стільниці, для комори з бакалією та консервами та ін.

Плюсів у зберігання в лотках кілька:

  • Спрощується збирання поверхні. Адже, щоб її протерти, не доведеться піднімати все, що на ній зберігається, достатньо підняти лише один лоток.
  • Речі, розкладені в лотках за категоріями та підкатегоріями, перестають губитися, легко перебувають і повертаються на місце.
  • Заощаджується багато місця.
  • Речі, покладені у лотках у вертикальному положенні, акуратно виглядають, легко знаходяться та повертаються на місце.

13. Моєму змішувач на раз-два за допомогою ганчірки, змоченої в оцті

Бажаєте помити змішувач від вапняного нальоту однією лівою? Змочіть ганчірку в розчині 9% оцту і води (1:2 або 1:3), оберніть нею основу крана і залиште на 1 годину. Далі вам залишиться лише протерти кран начисто та насухо. Бонус: після такої процедури і сама ганчірка стане чистішою, перестане погано пахнути.

14. Тримаємо млина на маленькій тарілочці

Маленькі крихти чорного перцю або морської солі, що висипаються з млинів, дратують усіх. Але вирішується ця проблема дуже легко: просто млина потрібно тримати на тарілочках. Крихітки будуть накопичуватися на ній і колись їх навіть можна пустити в справу.

Млинок на підставці

15. Продукти в холодильнику, термін придатності яких добігає кінця, складаємо в окремий лоток

Так ви знатимете, що потрібно з’їсти якнайшвидше.

Зберігання продуктів із терміном придатності.

16. Тримаємо запас ганчірок із старих футболок для екстреного усунення аварій

Старі футболки та рушники можна нарізати на ганчірки, щоб використовувати їх при потребі і відразу викидати.

17. Якщо під рукою не виявилося качалки, використовуємо пляшку з-під вина

Напевно багато хто вже знає і практикує заміну качалки пляшками та банками. Хочемо лише додати, що найзручніше розкачувати тісто пляшками з-під вина.

Скалка пляшка

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Оцініть матеріал! Вже проголосувало:179 Середня оцінка: 4,39 із 5)
17 рятівних хитрощів для кухні Завантаження…

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *